Конзерваторско земјоделство, најдобра практика против климатските промени

Конзерваторско земјоделство

Слика - Interempresas.net

Земјоделството е многу неопходна активност за секој од нас. Благодарение на неа, секогаш можеме да ја имаме корпата за храна. Сепак, тоа е едно од оние што испраќаат најмногу емисии во атмосферата. Само Шпанија е одговорна за 15% од нив, што е многу ако се земе предвид дека светскиот просек изнесува 14%.

Температурите во земјата постепено ќе се зголемуваат поради климатските промени, а тоа ќе претставува зголемен предизвик за земјоделците, особено оние во медитеранскиот регион. Ерозија, недостаток на врнежи од дожд и продолжена топлина може да им предизвикаат многу загуби. За да се избегнат драматични последици, се применуваат нови практики, како на пр конзерваторско земјоделство.

Што е конзерваторско земјоделство?

Овој вид активност е многу интересен, бидејќи е многу корисен и за самото земјоделство и за животната средина. Затоа е практика која има за цел зачувување, подобрување и поефикасно користење на природните ресурси преку контролирано управување со почвата, водата, биолошките агенси и надворешните влезови.

Така, земјоделецот кој ја прифаќа оваа практика е она што тој ќе го направи сè што е можно да се грижи и заштити земјата што ја работиш со ротирање на земјоделски култури, користење на хемиски ѓубрива само кога е строго потребно и покривање на почвата со природни диви билки или остатоци од растенија за да се заштити од ерозија.

Што има придобивки?

Со сето ова, се постигнуваат неколку важни придобивки, кои се следниве:

  • Намалување на емисиите на јаглерод диоксид (СО2) со тоа што не се користат земјоделски машини толку многу пати. Во Шпанија ќе се заштедат 52,9 милиони СО2.
  • Ерозијата на почвата е избегната за 90% според студијата спроведена од Шпанско здружение за зачувување на живи почви земјоделство (AEAC.SV).
  • 20% зголемување на енергетското подобрување во споредба со конвенционалното обработување, достигнувајќи 50% во зависност од видот на културата и површината.
  • Дозволува заштедете до 24% за набавки.

Одгледувани дрвја

Така, организациите во одбрана на животната средина, како што се Alianza por el Clima, Greenpeace, Fundación Renovables или Amigos de la Tierra, се посветени на оваа практика што ни овозможува да произведуваме храна за да може да се грижи за планетата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.