Комета Neowise

комета Neowise

Низ универзумот има голем број на комети кои можат да влијаат на нашата орбита. Една од нив е Комета Ноуиз. Таа е една од најсјајните комети што се видени од нашата планета. Можеше да се види во јуни 2020 година и беше доста импресивно.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, потекло и curубопитност на кометата Neowise.

клучните карактеристики

комета од 2020 година

Кометата Neowise е од голема научна важност. Може да се очекува да има осветленост на ниво 2, односно да има висока осветленост, овозможувајќи ни да ја гледаме од далечина без потреба од телескопи или двогледи. Повторно, ова е змејот од Орт облак. Овие податоци се важни затоа што овие комети често содржат суровина од маглините што го формирале нашиот Сончев систем. Така, тие даваат многу информации за потеклото на универзумот.

Така е една од најсјајните комети што минаа низ Земјата во последните децении, оставајќи ни можност да ја видиме со голо око во текот на овој месец и повторно минувајќи низ нашата планета, стрревизибилно, за околу 6.800 години.

Можеше да се види за неделата од 11 до 17 јули. Кометата Ноауиз беше видлива малку пред изгрејсонцето (околу 6 часот наутро), зборувајќи за Шпанија (северната хемисфера). За да го пронајдете, требаше да погледнете само северо-источно, на дното на хоризонтот. На ниско ниво, можете да видите помалку пречки на хоризонтот. Исто така, важно беше да се наоѓате во област со мало загадување на светлината за да можете добро да го цените целото небо.

Најблиското време кога approached се приближи на Земјата беше на 23 јули, а беше на околу 103 милиони километри поблиску до Земјата со големина од 4 степени. Растојанието е доволно големо за да нема опасност од удар, така што нема причина да се грижите за овој феномен. Сепак, иако најблискиот датум до Земјата беше 23 јули, кометата Ноуизе беше видлива со голо око, а неговиот интензитет остана на ниво 2 до среда, 15 јули.

Потекло на кометата Neowise

starвездено небо и небесни објекти

Командантот беше откриен на 27 март 2020 година на инфрацрвени слики. Откриено е за време на проектот „Земјини објекти“ од страна на вселенскиот телескоп Wide-Field Infrared Survey Explorer (WISE) на НАСА. Овој вселенски телескоп беше во можност да открие објект со јачина од 17 степени што претставува еден, со аголна големина 0.8 '. Малку по малку некои набудувачи беа во можност да ја потврдат нејзината активност како комета, мерејќи прилично кондензирана кома со дијаметар до 2 "и должина на опашката 20".

Кометата C / 2020 F3 (NEOWISE) има квази-параболна орбита, така што не е нова, нејзиниот претходен премин беше пред околу 3.000 години. Следниот периелион ќе биде на 3 јули 2020 година на растојание од само 0.29 AU од Сонцето и најблиску до Земјата. неколку дена подоцна на 23 јули 2020 година на 0.69 AU од нашата планета.

Имаше невообичаено брзо зголемување на осветленоста на она на што сме навикнати во другите комети. Кривата на светлината се стабилизира во текот на целиот месец мај со параметри на апсолутна големина од m0 = 7. Овие вредности одговараат на јадро со дијаметар од околу два километри и висока стапка на активност од n = 5. Мора да знаете дека постои индекс што го изразува ризикот од распаѓање на кометата за време на нејзината траекторија. Во овој случај, Комета Ноуизе има умерен ризик од распаѓање заснован на границата на преживување на Бортл.

Времеплов на кометата Neowise

карактеристики на кометата

Во првите 10 дена од јуни, осветленоста на кометата Ноуизе продолжи да се зголемува, достигнувајќи го нивото 7. Според трендот од мај, неговата осветленост беше половина помала од очекуваната, иако ова може да се должи на малата надморска височина на јужните набудувачи. Ако ја проучиме големината на набудуваната кома, исто така се намали за време на тие датуми и кондензацијата се зголеми. Сето ова потврди дека проценките се погодени од ниска надморска височина и самрак.

За среќа, меѓу 22 и 28 јуни, кометата се приближи на помалку од 2 ° од Сонцето, влегувајќи во полето на камерата LASCO-C3 на вселенскиот телескоп SOHO, овој телескоп посветен на набудување на надворешната атмосфера на Сонцето има коронаграф што тие го кријат директната светлина на сончевиот диск овозможува да се регистрираат, покрај емисиите на Сонцето, и светлите објекти кои аголно се приближуваат, како што е случај со многу комети.

Затоа, на место можевме да набудуваме како кометата се приближува до перихелион во добра состојба, производство на опашка од прав и јонска опашка, и овозможувајќи ни да ја измериме нивната осветленост. Зголемена големина на осветленост од 2 на 3 за 6 дена. Ова потврди дека останува во истата предвидена крива на светло. До 11 јули 2020 година, кометата веќе можеше да се види совршено со голо око под вездата Капела дел Аурига, сè уште за време на утринскиот самрак, но значително повисока од пред неколку дена.

Змејот се оддалечува

По најблискиот пристап до Земјата, на 23 јули, растојанието од Соединетите држави беше 0,69. На нашата планета, осветленоста на кометата продолжи да се намалува се додека не стана незабележлива за голо око со светлост од 4.5 степени. Иако се гледа преку двоглед, и покрај месечината, нејзината опашка сè уште беше светла и целосно набудувана. Неговата кома остана во опсег на агол од приближно 8 минути (апсолутно растојание од 300.000 XNUMX км) и кондензацијата продолжи на ниво 6 и сè уште беше многу силна. Должината на опашката забележана со двоглед беше 3 степени.

Како што можете да видите, оваа комета беше една од најпознатите и забележани од експерти и аматери. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за кометата Neowise и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.