Колку ќе траат сегашните климатски промени?

Климатски промени

Денешните климатски промени започнаа со индустриската револуција, но кога ќе заврши? Климата е многу променлива, но кога планетата е загадена на начинот на кој луѓето моментално прават, нивните „стапалки“ ќе останат на планетата за долго време. Можеби повеќе отколку што секој од нас може да замисли.

Еволуцијата ќе тече, дури и долго откако човечката раса ќе изумре или ќе биде принудена да колонизира други планети. Но, Колку мислите дека ќе траат сегашните климатски промени?

Повеќе или помалку експерти за климатски промени имаат идеја за тоа што ќе се случи за два века, но што потоа? Дури и само од iosубопитност (човечки суштества, како што знаеме, имаат животен век од 80 години), curубопитно е да се знае што ќе се случи после тоа време. И тоа е нешто што е проучено од тим научници од САД и Велика Британија, чиешто resultados се објавени во научното списание Природа Климатски промени.

Неколку навистина алармантни резултати: дури и јаглерод диоксидот да биде запрен денес, тој ќе продолжи да влијае на климата илјадници години. Тие споредувале податоци за мерењата на СО2, глобалната температура и нивото на морето од последното ледено доба и биле воодушевени кога го виделе тоа ефектите од климатските промени ќе траат 10 години.

Глечерите

Што се однесува до глобалната просечна температура, таа постепено ќе се зголемува и во 2300 година ќе достигне 7ºС. Takeе бидат потребни уште 10 илјади години за малку да падне, на околу 6ºС. Одмрзнувањето во Гренланд и Антарктикот би генерирало пораст на нивото на морето помеѓу 24,8 и 51,8 метри. Нема ништо.

Тековните климатски промени ќе ја направат нашата планета непрепознатлива илјадници години од сега.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пакито dijo

  Долго верувај ми.
  Ми се чини дека тие манипулираат со нас кога ќе создадат впечаток дека задутре нашите улици ќе бидат полни со вода.
  Речиси е невозможно да се знае што може да се случи.
  Мислам дека не користат сурово. Доказот е дека Северниот пол го прелеваат милион авиони секоја година и ништо не се зборува за ова ...