Колку е дијаметарот на Земјата?

дијаметар на земјата

Човечкото суштество е curубопитно од почетокот на времето. Да се ​​најде име и презиме за сите работи на Земјата отсекогаш било приоритет. И да знаат мерења на сè и да ги нарекуваат работите според нивното име. Ние ги мериме, мериме и проценуваме сите објекти со цел да знаеме точно со што се занимаваме. Немаше да биде помалку со нашата планета. Иако Земјата не може да се знае директно, можно е да се процени нејзиниот дијаметар.

Дали сакате да знаете што е тоа дијаметарот на земјата и како е пресметано? Тука ви кажуваме сè.

Измерете и обележете

ератени и мерење на дијаметарот на земјата

Нашата планета сè уште има многу непознати бидејќи не е можно директно да се измерат сите променливи во сите агли. На пример, најдлабокото морско дно што постои, веројатно сè уште не е на дофат на нашата технологија. Бидејќи количината на сончева светлина се намалува под морето и притисокот на водата разбива сè што ќе се најде, дното на најголемите морски ровови на Земјата ни се целосно непознати.

Истото важи и за дијаметарот на Земјата. Не можеме да копаме и копаме сè додека не го погодиме јадрото на Земјата. Прво, затоа што слоевите на карпите се премногу дебели и цврсти за да може да се пробие нашата технологија. Второ, бидејќи температурата на внатрешното јадро лебди околу 5000 Целзиусови степени и нема човек или машина што може да издржи на такви температури. Конечно, на овие длабочини нема достапен кислород за дишење.

Сепак, иако не можеме директно да го измериме дијаметарот на Земјата, постојат бројни методи кои помагаат да се процени. На пример, можеме да користиме сеизмички бранови за да го проучиме составот на внатрешните слоеви на Земјата. Благодарение на индиректните методи на проучување на нашата планета, можеме да научиме повеќе за тоа без да ги гледаме со свои очи.

Теоријата за тектоника на плочи ни кажува дека континенталната кора е поделена на тектонски плочи и дека тие континуирано се раселуваат со струи на струење во мантијата на Земјата. Овие струи се дадени со разлика во густината помеѓу материјалите во внатрешноста на Земјата. Сето ова можеме да го знаеме благодарение на индиректните методи на мерење.

Ератостен, првиот мерач на дијаметарот на Земјата

начини за мерење на дијаметарот на Земјата

Бидејќи човечкото суштество отсекогаш било многу curубопитно, тој се обиде да најде мерки за сè. Ератостен бил првиот што можел да го измери дијаметарот на Земјата. Нешто што отсекогаш била енигма за луѓето кои живееле во античко време.

Начинот на кој ја измери Земјата се состоеше од некои рудиментирани елементи кои, во тоа време, се сметаа за револуционерна технологија. Истото важи и за касетата. До неодамна VHS лентите беа најнова технологија. Сега можеме да ставиме повеќе од 128 GB во уред чии димензии не ја надминуваат големината на ноктот на палецот.

Еден од најважните елементи што го користеше за мерење на дијаметарот на Земјата беше мерењето од денот на Летна краткоденица. Ератостен зел папирус од библиотека кога сфатил дека некој пост не одразува никаква сенка во Сиена. Ова беше затоа што сончевите зраци ја погодија површината на Земјата на нормално. Така му се разбуди curубопитноста и сакаше да знае колкав е дијаметарот на Земјата.

Подоцна тој отпатува за Александрија, каде што би го повторил експериментот и би видел дека сенката е 7 степени. По ова мерење, тој сфати дека разликата во таа сенка со онаа што ја измери во Сиена е доволна причина да знае дека Земјата е кружна и не е рамна како што се веруваше.

Формула на ератостен

мерка на дијаметарот на земјата

Од искуствата добиени при двете мерења, тој започна да формулира неколку теории кои ќе помогнат да се измери дијаметарот на Земјата. За да го стори тоа, тој започна да заклучува дека, ако обемот има 360 степени, педесеттиот од тој обем би бил 7 степени, што е да се каже, иста како и сенката измерена во Александрија. Знаејќи дека растојанието помеѓу двата града е 800 километри, тој можеше да заклучи дека дијаметарот на земјата може да биде околу 40.000 XNUMX километри.

Во моментов е познато дека дијаметарот на Земјата е околу 39.830 км. За да биде во античко време со едвај какви било мерења, тој направи некои прилично точни мерења. Затоа, ние мора да ја препознаеме големата работа што ја стори. Исто така, мора да ја споменеме важноста на тригонометријата, бидејќи благодарение на тоа, тој беше во можност да го знае дијаметарот на Земјата.

Внатрешен дијаметар

внатрешен дијаметар на земјата

Она што го измери Ератостен се однесува на дијаметарот на обемот на земјата. Сепак, има луѓе кои исто така сакале да знаат колкав е внатрешниот дијаметар на Земјата. Бидејќи не е можно да се оди директно во внатрешноста на земјиното јадро за гореспоменатите, мора да се извлечат индиректни докази.

На пример, постојат мерења на сеизмичките бранови кои дозволуваат, знаејќи ги разликите меѓу нив, видот на материјалот од кој е изработен ентериерот и растојанието на кое се наоѓа. Така знаеме дека надворешноста на мантијата е составена од помалку густи материјали кои се мешаат со оние со поголема густина за да се создадат струи на конвекција одговорни за движењето на тектонските плочи.

Со овие индиректни методи може да се знае дека дијаметарот од површината на земјата до спротивното, минувајќи низ јадрото, е 12.756 км. Како куриозитет, најдлабоките перфорации што ги направиле луѓето не биле во можност да надминат 15 км. Како да е од јаболко во кое сакаме да стигнеме до коската на ентериерот, само го искинавме тенкиот слој што го покрива, односно неговата кожа.

Како што можете да видите, има математичари со aубопитен и брилијантен ум кои успеале да направат вистински откритија со мала технологија. Бидејќи технологијата е само средство што го олеснува знаењето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Слика на механизмот за задржување на Хуањо Кастро dijo

  Ератостен не го измерил дијаметарот на земјата 40000 км, во секој случај тоа би бил периметарот. По неговото расудување, радиусот бил 6336 км. Дури и помала грешка од споменатата во статијата. Или треба добро да се документира, или треба да го прегледа напишаното. Во секој случај, малку строгост.

 2.   Едмундо урибе dijo

  Имајќи во предвид дека едвај сме информирани за вистинските димензии на земјата, благодарение на вашите информации, се надевам дека како што напредуваат студиите во овој поглед, ќе учиме повеќе на оваа тема, што е навистина многу интересно.

 3.   Хабер Нелсон Менес Руиз dijo

  Од местото каде што стојам или поточно седам, додека од другата страна не одам (автомобил, абион, брод) директно низ ВНАТРЕШНАТА Земја до каде е моето друго јас, кој исто така седи на биро и е оддалечен 12.756 километри? Да, и исто така од истото место каде што претходно бев запишан до патеката на земјата и 6.378 км и оттаму до каде што е моето друго јас и уште 6.378 км, што додаде естремос (од патеката до брегот), тие даваат растојание од 12.756 км? да
  Зарем тоа не е растојанието на топката, сферата или земјата ДАНДОЛЕ ЛА БУЕЛТА што гази по површината на земјата и водата, од моето биро додека не стигне повторно до моето биро? не

  1.    Хуго dijo

   Добра статија, но вие збунувате дијаметар со обемот, дијаметарот е мерка на круг или сфера од една на друга страна што минува низ центарот, а обемот мора да започнува од една точка и да се врти повторно наоколу, е тоа разбирам

 4.   Кристијан Северо Шантес dijo

  Лажно, ератостен не рече дека обемот на земјата е 40000 39.375 километри, рече тој, наместо да пресмета и резултираше со многу точна бројка за тоа време, што беше 7.2 50 километри. А точниот агол беше 360 °, што кога се помножи со 2 дава 5000 ° како резултат и така се пресметуваше пресметувањето на обемот на земјата и ако тој користеше летна краткоденица и два египетски града, Сиен и Александрија, давајќи растојанието помеѓу овие 0,1575, XNUMX фази каде што во тоа време беше еквивалентно на XNUMX км и така Ератотени го добија обемот на земјата или многу точна приближна ...

 5.   Знарфс dijo

  Не правете грешка. Не е дијаметарот што мери 40.000 км. Тоа е обемот околу земјината кора.