Кои се местата со најголем ризик од земјотреси во Шпанија?

Сеизмограф

На земјотреси кои понекогаш се случуваат во земји како Јапонија како резултат на движењето на тектонските плочи толку многу нè загрижуваат што нè тера да се запрашаме дали може да се случи таков разорен земјотрес во Шпанија, способен да ги испита нашите инфраструктури.

Колку е веројатно да се доживее вакво нешто? И, Кои се местата со најголем ризик да претрпат земјотрес во Шпанија?

Можеме ли да дишеме лесно?

Според техничарот на Националниот географски институт, Карлос Гонзалес, можно е еден ден да се случи земјотрес со јачина од 6 степени или повеќе, но тоа е многу малку веројатно. За жал, земјотресите сè уште не можат да се предвидат, па засега можат да се изучуваат само податоци за оние што се случиле до денес.

Притоа, ќе сфатиме дека имало многу малку навистина големи земјотреси. Некои од нив беа:

  • 1954: Земјотресот во Деркал (Гранада) достигна 7 степени Рихтер на 29 март.
  • 2009: Земјотресот југозападно од Кејп Сент Винсент достигна 6,3 степени по Рихтер на 17 декември.
  • 2011: Земјотресот во Лорка на 4,5 мај достигна 11 степени според Рихтеровата скала.

Шпанските места со најголема сеизмичка активност

Сеизмичка опасност во Шпанија

Слика - IGN

Местата со најголема сеизмичка активност во Шпанија се Алмерија, Мурсија, Гранада, Кабо де Сан Висенте, Кадиз, теснецот на Гибралтар, Алборанското Море и Мелила. Исто така, треба да се има предвид дека Алжир има значителна сеизмичка активност, а понекогаш може да се почувствува и во Шпанија.

Други области со можност за земјотреси се Пиринеите y Галиција, но ова е многу помалку отколку на југот на земјата. На двете висорамнини обично нема активност, бидејќи, како што објасни експертот, Кастилја и Леон, Мадрид и северот на Кастилја-Ла Манча се најстабилните области на полуостровот.

Ако сакате да знаете кои се последните почувствувани земјотреси, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.