Кои се ефектите од глобалното затоплување?

Загадување на воздухот

Што носи иднината? Ова е прашањето што повеќе од еден и повеќе од двајца од нас си го поставија од време на време, а тоа е дека светската клима се менува многу и многу брзо. Или, поточно, човечката активност, свесно или несвесно, ја модифицира.

Рекордите се рушат секој месец, што е загрижувачко. Се чини дека просечната температура се зголемува, без намера да се намалува. Сега, благодарение на една статија што се појави во gazујорк магазин, ќе знаеме кои се „чумите“ или ефектите од глобалното затоплување тоа најмногу ќе влијае на нас на среден и долг рок.

Смрт од топлина

Бројот на случаи на смртност од топлина само ќе се зголеми. Човечките суштества, како и другите цицачи, се животни способни да ја регулираат температурата на нашето тело ... но само во одредена мерка: кога надворешната температура е превисока, ако не хидрираме доволно би можеле да умреме за прашање на време.

Затоа, дури и ако се придржуваме до Парискиот договор и спречиме глобалната просечна температура да надмине два степени, многу градови ќе останат ненаселени.

Крај на оброкот

На сите нас, животни и растенија, им треба вода за да преживееме. Но, намалувањето на врнежите ќе им се закани на добитокот и земјоделството, кои се основни активности за човештвото да продолжи да постои. Меѓутоа, до 2100 година населението ќе порасне многу (се проценува дека ќе достигнеме 10 милијарди), но ќе има помалку храна.

Сушите ќе бидат многу интензивни; толку многу што до 2080 година јужна Европа може да биде во состојба на трајна екстремна сушаВо Ирак, Сирија и во голем дел од Блискиот исток тие ќе имаат многу проблеми со снабдувањето со целото население.

Војни

Кога недостасува храна и вода, луѓето имаат тенденција да влегуваат во конфликт. Имаме право на постојано снабдување со храна, но ако овие ресурси се малку, ние често немаме друг избор освен да мигрираме во потрага по подобро место или да останеме и да се обидеме да добиеме нешто што можеме да го ставиме во нашите усти.

Ако просечната температура се зголеми за пет степени, војните ќе бидат „наш дневен леб“.

Климатски промени

За да ја прочитате целосната студија, можете Кликни тука.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ОСКАРИÑО ОШОРИО dijo

  САКАТЕ ДА НЕ ИГНЕРИТЕ ГЛОБАЛНОТО ПРЕТСТАВУВАЕ, САКАТЕ ДА ПОКРИВАТЕ СОНЦЕ СО ПЕЧ
  КОГА СОНЦЕТО Е ГЛАВЕН АГЕНТ НА ​​ЗГОЛЕМУВАЕТО ВО ТЕМПЕРАТУРАТА НА СВЕТОТ, ПЛУС АНТИВАЛОРИ ВАКВИ:
  СЕ КУЛТУРНИТЕ И ПОЛИТИЧКИТЕ СОСТОЈКИ, КОИ ЈА ЗГОЛЕМУВААТ ТЕМПЕРАТУРАТА НА СВЕТОТ. ОПШТЕСТВОТО КАКО ЧОВЕЧКИ ГРУПИ КОИ СОЗДАВААТ ГРАНИЦИ НА ЗАЕДНИЧКИ СВЕТ, НЕ Е ОД НИКОЈ ОД КОИ ТВРДААТ ДА СЕ СОПСТВЕНИЦИ ЗА НАСЕЛСТВОТО И СЕКОГАШ ПРИРОДНИ РЕСУРСИ КОИ СВЕТОТ ДОБИВА ВАКВО: ЗЕМЈА, ВОЗДУХ И МОРИ ЗА ЧОВЕК ИВОТ, ИЗЛОУВАЕ И ПОВЕЕ ИСТРАУВАЕ НА РЕСУРСИТЕ ВО СРЕДИНА што не е соодветна за живот ... ОЧЕКУВАЕ ОЧЕКУВАНО И ОБЈАВЕНО ВО БИБЛИСКИТЕ ПРОФЕЗИ ... НЕ Е КРАЈ НА СВЕТОТ ... Е КРАЈ НА ЧОВЕКОТ. И LИВОТ КАКО што го знаеме.