Кои се starsвездите

starsвезди на небото

Многу пати гледаме во небото и ги гледаме theвездите на небото расфрлани низ вселената. Сепак, има луѓе кои не знаат многу добро кои се вездите на научен начин. Ние ја дефинираме aвездата како голема сфера на прашина и гас што одговара на нашиот универзум и која свети сама по себе. Тоа е, тоа е голема блескаво starвезда што дава своја светлина и се појавува на небото како точка на светлината.

Во оваа статија ќе ви кажеме што се starsвезди, кои се нивните главни карактеристики и како се формираат.

Кои се starsвездите

галаксии

Одговара на небесно тело за кое се знае дека е блескаво и има своја сјајност. Не само што емитува светлина, туку и топлина. Поради големиот број starsвезди, вкупниот број што постои во универзумот не е познат точно. Бидејќи ние исто така не го знаеме целиот обем на универзумот како целина, не можеме точно да знаеме колку starsвезди постојат. Сепак, некои од најекспертските научници идентификуваа многу од нив и направија некои проценки за вкупното изобилство.

За да добиеме идеја за вкупниот број дека небото може да постои, ќе користиме пософистициран телескоп. Со овој тип на телескопи можеме да стигнеме Наб theудувајте повеќе од 3.000 милијарди starsвезди на видливото небо. Ова го прави вкупниот број на starsвезди далеку од точен.

Најмногу диетална starвезда на нашата планета е единствената што го сочинува Сончевиот систем. Станува збор за сонцето. Тоа е она што го гарантира животот на нашата планета како што ја знаеме. Другите starsвезди најблиску до нашата планета припаѓаат на системот Алфа Кентаури се наоѓа на растојание од 4.37 светлосни години.

Карактеристики на вездите

што се објаснети starsвездите

Штом знаеме што се starsвезди, ќе ги знаеме нивните карактеристики. Тие се небесни тела кои се составени главно од водород и хелиум. Обично сТие обично се стари меѓу 1 и 10 милијарди години. Со оглед на нивното формирање и нивните карактеристики, тие не се тела што имаат униформа дистрибуција во универзумот. Нормално, сите овие starsвезди имаат тенденција да се собираат заедно и да формираат галаксии. Во овие галаксии тие содржат прашина и гас и тоа е она што ја сочинува целата оваа група на starsвезди.

Постојат некои што се изолирани и други кои се распоредени многу тесно поради влечењето на гравитацијата. Овие starsвезди кои се заедно едни со други создаваат вистински системи. Постојат некои starsвезди кои се бинарни. Ова значи дека една starвезда е составена од 2 мали везди. Бидејќи има многу групирања на starsвезди, ние исто така гледаме дека постојат повеќе системи. Овие повеќе системи се состојат од формации од 3 или повеќе starsвезди. Овие системи можат да бидат трокреветни, четирикратни, петкратни, итн.

Друга карактеристика е што тие емитуваат зрачење како резултат на процес наречен нуклеарна фузија. Овој процес се случува кога два атоми на водород се спојат заедно и формираат ново, потешко атомско јадро. Оваа нуклеарна реакција би била од голем интерес за луѓето и нивното енергетско формирање. Сепак, потребни се големи количини на енергија и температура за нивно формирање. Со оглед на производството на овој процес, електромагнетното зрачење се произведува и погодно за емитирање на светлина и производство на енергија.

Бојата зависи од температурата и најоддалечените слоеви. Колку се постудени theвездите, толку повеќе ќе се појави црвена боја. Од друга страна, оние starsвезди кои се потопла даваат сина боја. Штом знаеме што се starsвезди, мора да знаеме дека имаат почеток и крај. Материјата што ги сочинува се трансформира во нешто друго откако ќе ја исполнат својата функција. Како што споменавме претходно, најчесто е дека theвездите се стари меѓу 1 и 10 милијарди години.

обука

кои се вездите

Постојат многу луѓе кои не знаат што се starsвезди, но уште помалку оние кои знаат како се формираат и како се уништуваат. Често, се зборува за неговото раѓање од aвезда, да беше живо суштество. Формирањето на starsвезди е процес што може да се сумира едноставно. По постоењето на облак од прашина и гас во рамките на галаксијата, се формираат starsвезди. Облаци од прашина и гас се маглини што лебдат во универзумот. Во случај да има вид на турбуленција во внатрешноста на маглината, или поради судир со друга маглина, се јавува некаков вид на настан иГасот и прашината паѓаат под сопственото гравитационо влечење.

За да биде подобро разбрано, за да се формира starвезда, водородот, хелиумот и ardвездената прашина треба да почнат да се привлекуваат едни со други. Како што се врти маглината, таа станува сè помала и овие елементи се привлекуваат едни со други. Како што се случува ова, центарот на маглината станува со поголема густина и поголема температура. Ова е кога тие почнуваат да блеснат. За време на процесот на колапс, маглината добива врело јадро и собира прашина и гас од околу неа. Понекогаш може да се случи некои од постојните материјали да формираат планети, астероиди и други небесни тела. Но, ако целата материја во центарот достигне високи температури за да се случи нуклеарна фузија и да се ослободи енергија, ќе се роди starвезда.

Научниците проценија дека е потребна температура за aвезда може да се роди околу 15 милиони Целзиусови степени. Stвездите кои се млади и неодамна формирани се нарекуваат протоarsвезди.

Кои се starsвездите: еволуција

Конечно, веќе знаеме кои се starsвездите и ќе знаеме каква е нивната еволуција. Theивотниот циклус на starsвездите е познат како elвездена еволуција. Ги има следните фази:

  • Протоarsвезди: тоа е оној во кој започнува неговото раѓање.
  • Starвезда во главната низа: ова е нејзината фаза на зрелост и стабилност.
  • Го исцрпува водородот во неговиот центар: тука ќе престане нуклеарната фузија и јадрото почнува да се распаѓа сама по себе и станува потопло. Еволуцијата може да тргне по различни патеки во зависност од масата на вездата. Колку се поголеми и помасовни, толку пократок е целиот живот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа што се starsвездите и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.