Бои на виножито

Бои на виножито

Нема ништо поубаво од тоа да станеш наутро и да го видиш виножито, вистина? Овој феномен е еден од најинтересните, особено имајќи предвид дека се јавува само на Венера и тука, на планетата Земја.

Како се формира? Кои се Бои на виножито и по кој редослед се појавуваат? Од ова и уште повеќе Hereе разговараме овде, во овој специјален, за еден од метеоролошките појави што најмногу го плени и сè уште го плени човештвото и денес.

Човечкото око, способно да види неверојатни појави

Видлив спектар на светлина

За да разберам што, како се формира и боите на виножитото што се гледаат, не би сакал да ја започнам статијата без претходно да ви кажам малку како гледаат нашите очи. На овој начин, полесно ќе го разберете и, сигурно, следниот пат кога ќе го видите еден, ќе уживате многу повеќе.

Верувале или не, човечкото око е едно од најдобрите дела на природата (да, дури и ако треба да носите контактни леќи). Нашите очи се многу чувствителни на светлина (што патем е бело, односно е составено од бои црвена, зелена и сина), но она што ни се чини дека е една боја е всушност друга. Зошто? Бидејќи тие апсорбираат дел од светлината што го осветлува објектот и рефлектираат друг помал дел; Со други зборови, ако видиме бел предмет, она што навистина го гледаме се измешани основните бои на спектарот, од друга страна, ако го гледаме црниот објект, тоа е затоа што го апсорбира целото електромагнетно зрачење на видливиот спектар.

И, кој е видливиот спектар? Тоа не е повеќе од електромагнетски спектар што човечкото око е способно да го согледа. Ова зрачење е познато како видлива светлина и тоа е она што можеме да го видиме или разликуваме. Типично здраво око ќе може да одговори на брановите должини од 390 до 750nm.

што е виножитото?

Овој прекрасен феномен се јавува кога сончевите зраци поминуваат низ малите честички вода кои се суспендирани во атмосферата., со што се создава лак на бои на небото. Кога зракот е пресретнат од капка вода, тој се распаѓа во боите на видливиот спектар, а во исто време, го отклонува; Со други зборови, зракот на сончевата светлина се прекршува и кога влегува во капката и кога излегува. Поради оваа причина, зракот повторно го поминува истиот пат на пристигнување. Покрај тоа, дел од светлината се прекршува кога влегува во падот, се рефлектира во него и повторно се прекршува кога ќе замине.

Секоја капка изгледа една боја, така што оние што се гледаат од неа, се групираат за да создадат еден од најубавите спектакли на природата.

Кои се боите на виножитото?

На Бои на виножито има седум, а првата боја на виножитото е црвена. ДОтие се појавуваат по овој редослед:

 • Црвена
 • Naranja
 • Amarillo
 • Зелена Зелената попушта на т.н. ладни бои.
 • Azul
 • Индиго
 • Виолета

Кога ќе се појави?

Виножита Тие се јавуваат во денови кога врне (обично е малку облачно), или кога атмосферската влажност е многу висока. И во двата случаи, кралот starвезда е видлива на небото, и ние секогаш ќе ја имаме лоцирана зад нас.

Дали може да има двојни виножита?

Бои на виножито

Двојните виножита не се многу чести, но може да се забележат од време на време. Тие се формираат од сончевиот зрак што влегува во долната половина од падот и подоцна се враќа откако ќе се дадат два внатрешни чамци. Притоа, зраците преминуваат и излегуваат од падот во обратен редослед, доведувајќи до 7-те бои на виножитото, но превртени. Овој втор изгледа послабо од првиот, но ќе изгледа подобро од третиот ако наместо две внатрешни саксии има три.

Просторот што се гледа меѓу лакови се нарекува »Темната зона на Алехандро".

Куриозитети за виножитото

Виножито видено од морето

Овој феномен се случува со милиони и милиони години, но реалноста е таа до пред три века никој не се обиде да даде научно објаснување. Дотогаш, се сметаше за дар што Бог им го даде на луѓето по Универзалниот потоп (според Стариот завет), се сметаше и како ѓердан што ќе го потсетува Гилгамеш на поплавата (според „Епот за Гилгамеш“), а за Грците таа беше гласница-божица помеѓу небото и земјата наречена Ирис.

Неодамна, во 1611 година, Антоаниус де Демини ја изнесе својата теорија, која подоцна ја рафинираше Рене Декарт. Но, не беа тие кои ја изложија официјалната теорија за формирање на виножитото, но Исак tonутн.

Овој голем научник со помош на призма можеше да покаже дека белата светлина од сонцето содржи бои црвена, портокалова, жолта, зелена, сина, индиго и виолетова. Боите на виножитото.

Дали некогаш сте виделе двојно виножито? Дали веќе знаете кои се боите на виножитото?

Откријте ги облаците Пилео, неколку убавини со боите на виножитото:

Поврзана статија:
Облаците Пилео, уште едно величество на небото

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Роханлиз dijo

  ! колку добро

 2.   Беатриз Бермудез dijo

  Колку е добро вреди да се знае повеќе од убава виножито што рефлектира прекрасни бои како што се виолетова и сина или прстен ... .. како што се произведува преку решавање на капки со зрак

 3.   Јакоб Мизрахим Зарза. dijo

  И јас учам херменевтика, а предметот на боите е неверојатен за мене, природен феномен на сонцето со капки дожд и неговото научно објаснување. благодарам

 4.   Јакоб Мизрахим Зарза. dijo

  Интересно е да се знае на научен начин, пигментацијата на боите на виножитото.