Турбонада

кодоши редови

Во рамките на метеоролошките феномени и видовите на ветрови има и ние кодош. Тоа е вид на ветер кој се карактеризира со тоа што е прилично ненадеен и со многу силни брзини. Времетраењето на овој вид ветер е многу кратко и се јавува во географски области со тенденција на студ.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, потекло и различни податоци за ѓубрето.

клучните карактеристики

метеорологија

Прво на сите, видете што значи дивеење. Во областа на метеорологијата, тоа значи дека тоа е еден вид ветер што се појавува ненадејно, брзо и многу силно. Неговата класификација варира во зависност од брзината на ветерот. Тоа е, за ветер да се класифицира како клевета мора да има ветрови од приближно 40 километри на час.

Сепак, во зависност од земјата во која се наоѓаме, ѓубрињата се нарекуваат со различни имиња. Во Мексико обично се нарекува Циклон, во Венецуела „Вапорон“, Аргентина „Бурен“, во Бразил „Турбиња“, во Перу „Солпло“, во Колумбија „Рафагуета“. Може да се каже дека, во принцип, овој ветер е воспоставен како вид на ветер кој има одредено времетраење повеќе или помалку половина од она што силниот ветер би можел да го има на одредено растојание.

Овој кодош може да се развие и во течности како што е водата и токму тука тие се манифестираат во функција на непречено движење на водата каде тежината и брзината се константни. Овој тип на ветер може да се забележи кај отоци и многу брзи струи на вода. Во други случаи, може да се формираат вртливи вртлози, како што се струи на чад. Овие струи се родени од оџаците или, исто така, се наоѓаат во магли за време на бури, меѓу другите.

Линии на квичи и снег

кодош

Кога зборуваме за снег, зборуваме за многу студена воздушна струја која има големи брзини и многу кратко време. Кога има средина со ниски температури, содржината на ветерот е составена од мали честички замрзнат кислород. Овие струи се многу матни, па спречува делумна и целосна видливост во зависност од интензитетот на истата.

Тие се разликуваат од дивеењето на ветрот, бидејќи имаат такво времетраење тоа е во редослед од околу 15-20 минути. Нормално, овој вид метеоролошки феномен предизвикува сериозни проблеми во областите каде што се одвива. Особено се случува во оние области кои имаат температури под 0 степени. Тие се придружени со врнежи во форма на снегулки кои се многу лесни и патуваат со голема брзина. Тие можат да ги полнат областите со снег за кратко време. Можете лесно да видите како тие покриваат покриви на куќи, патишта, авении и возила. Тие се навистина опасни ако ве фатат изненадување.

Линиите на клешти се состојат од присуство на неколку електрични бури кои се преплетуваат едни со други. Може да се развива паралелно и комбинира два топла и студена фронта. Така што овој вид метеоролошки појави може да се генерира потребен е судир на фронтови на различни температури. Squиркава линија може да се формира откако грмотевицата се подели на неколку делови.

Постојат неколку типови на линии на дивеење. Тоа е вид на облачност натоварена со многу пареа и ветер што расте брзо, а потоа паѓа. Ова движење на воздухот е толку брзо што не дозволува водата да се кондензира и да предизвика дожд.

Другиот вид на клевета што постои е еден вид темен облак натоварен со големи количини на водена пареа. Оваа водена пареа останува високо во атмосферата на стабилен начин за многу кратко време. За сето ова време е можно да се шират ветровите кон највисоките области и тие бранат многу малку како претходните. Се случува толку брзо што не дозволува кондензација на вода.

Повеќето од сите овие ветрови се случуваат во Соединетите држави и е утврдено дека повеќето од брзите и прилично силни грмотевици се создаваат преку линии на клешти. Тие обично поминуваат брзо низ областа од каде што потекнуваат, натоварени со влага.

Разлики помеѓу клевета и торнада

торнадос

Лесно е да се збунат овие типови метеоролошки појави бидејќи тие имаат слично потекло. Тие се слични метеоролошки појави бидејќи појавата на присуството е исто така многу слична. И двајцата имаат голема разлика и тоа е нивниот тренинг. Раселувањето исто така има некои разлики. Торнадите се засноваат на силни воздушни притисоци кои се зголемуваат со голема брзина и веднаш штом ќе се сретнат усогласување започнува да ротира многу брзо. Ова произведува пораст на ветровите што со себе ја носи целата честичка од прашина и песок на земјата. Силата е толку огромна што може да подигне големи возила или животни ако се судрат со зголемениот проток на воздух.

Во случај торнадото да се одвива во морето, тој се формира на ист начин, но со таа разлика што во водата ја проектира својата енергија и постигнува височини што достигнуваат км. Од античко време, дождовите риби се нарекувале нешто поврзано со боговите. Денес е познато дека дождовите од риба се поврзани со постоењето на морски торнада.

Како што знаеме што се ѓубрињата, можеме да кажеме дека во зависност од енергијата што ја ослободува, таа е многу слична на торнадо. Сепак, времето не надминува 30 минути и може да предизвика голема штета и промовираат хаос за многу кратки временски периоди. Откако ќе помине ова време, започнува период во кој дивечот почнува да ослабува и да ја намалува количината на врнежи. Тие презентираат налети на ветер кои не надминуваат 15-30 секунди и можат да достигнат до 200 км / ч максимална брзина. Ако лицето наиде на една од овие, може да претрпи големи повреди.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за ѓубрето и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.