Кога треба да пишуваме месечина, сонце и земја со големи букви?

Месечината се капитализира во астрономски контексти

Понекогаш пишуваме за сонцето, земјата и месечината, и во зависност од контекстот во кој го правиме тоа, треба да користиме големи букви или не. Постојат моменти кога наставниците размислуваат за погрешно пишување, а други не.

Кога треба да користиме големи букви за да се повикаме на овие елементи и зошто?

Сонце, земја и месечина

сонцето се капитализира во астрономски контексти

Во астрономски контексти, Месечината мора да биде голема како сонцето или земјата, бидејќи овие елементи ги повикуваме како назначени имиња на соодветните објекти. Сепак, овие елементи ги пишуваме со мали букви, кога се однесуваме на самите starsвезди или на деривативни или метафорички употреби.

Постојат контексти во кои не е потребно тие да бидат големи букви. На пример, во фразата „Одам на плажа да се сончам“, не е потребно зборот „сонце“ да се капитализира, бидејќи не се однесуваме на сонцето како називно име. Како и да е, во фразата „планетите се вртат околу Сонцето“, потребно е да се напише со голема буква, бидејќи ние се однесуваме на Сонцето како име.

Други не-астрономски контексти

земјата се капитализира во астрономски контексти

Надвор од овие астрономски контексти, и во директна употреба и во деривативни или метафорички тие се напишани со мала почетна буква во секоја нормалност. Оваа препорака се однесува особено на изрази како што се сончање, изгрејсонце, биди сонце, полна месечина, млада месечина, месечина, меден месец, прашај за месечината, дезинхерираната на земјата и други слични, каде што не е потребно обележување, како што се наводници или закосени букви. Земјата секогаш се пишува со мали букви кога се однесува на земјата: „Авионот може да слета“.

Како заклучок, можеме да кажеме дека во астрономска смисла, Сонцето, Земјата и Месечината се напишани со големи букви, бидејќи е како да се нивните имиња. Тоа е исто како да го ставате сопственото име со мали букви. На овој начин, нема да направиме грешка повторно кога ги пишуваме.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.