Кога ќе изгасне сонцето

кога сонцето ќе изгасне и ќе биде крајот

Човечките суштества отсекогаш се плашеле од крајот на планетата. Овој крај може да се случи на многу начини. Еден од нив е преку крајот на нашето сонце. Кога ќе изгасне сонцето Тоа е нешто што заинтригира многу луѓе и научници низ годините. Постојат некои студии кои покажуваат кога сонцето ќе згасне, со што ќе заврши целиот живот на Земјата.

Во оваа статија ќе ви кажеме кога ќе изгасне сонцето и какви студии има за тоа.

Карактеристики на сонцето

кога сонцето зајде

Атмосферата на Сонцето е поделена на три различни региони: фотосфера, хромосфера и сончева корона. Фотосферата е видливиот површински слој на Сонцето и се наоѓа на дното на атмосферата. Над фотосферата се хромосферата и короната, кои исто така зрачат видлива светлина. Сепак, овие региони може да се набљудуваат само за време на затемнување на Сонцето, кога Месечината минува пред Сонцето, блокирајќи ја неговата силна светлина.

Циклусите на Сонцето се предмет на многу научни истражувања. Овие циклуси често се карактеризираат со промени во магнетното поле на Сонцето, што пак влијае на различни феномени на Земјата, како на пр. сончеви блесоци, формирање на сончеви дамки и промени во климата на Земјата. И покрај сложеноста на овие циклуси, научниците продолжуваат да ги проучуваат за подобро да го разберат Сонцето и неговите ефекти врз нашата планета.

Иако има повеќе да се истражува на оваа тема, научните истражувања утврдиле дека магнетното поле на Сонцето доживува флуктуации во неговиот интензитет со текот на времето. Специфичен, тој се интензивира до своето максимално ниво пред последователно да ослабне додека конечно не достигне минимално ниво на активност.

Како што магнетната сила на Сонцето го достигнува својот врв, таа генерира голем број сончеви блесоци, исфрлања и сончеви дамки на неговата површина. По овој максимален период на активност, последователно намалување на овие феномени се случува одредено време додека не почнат повторно да се зголемуваат, а циклусот се повторува.

Магнетна активност и соларни циклуси

Бело џуџе

Претходно, беше општо прифатено дека Сонцето доживува наизменични периоди на турбуленции и спокојство приближно на секои 11 години. Овој цикличен феномен е поврзан со магнетната активност на Сонцето и е забележан од Земјата преку проучување на сончевите дамки и сончевите блесоци.

Научниците разговараат за промена на сончевата активност повеќе од десет години што би можела да доведе до период на ниска активност познат како сончев минимум, што го означува пристапот на Сонцето до мирување. Овој период се споредува со најзабележителниот сончев минимум во запишаната историја, Маундер Минимумот, кој се протегал од 1645 до 1715 година. Европа го доживеа малото ледено доба, најстудената ера некогаш забележана.

Науката има невидена можност да ги отклучи тајните на Сонцето со можни промени во сончевиот циклус. Сепак, научниците вредно го набљудуваат однесувањето на Сонцето, бидејќи неговите ерупции имаат потенцијал да предизвикаат хаос во нашите комуникациски системи и електрични мрежи, самата основа на технологијата на нашето современо општество.

Сончев ветер и ерупции

смрт на сонцето

Сончевиот ветер и пламите се два тесно поврзани феномени во вселенската наука. Сончевиот ветер е постојан прилив на наелектризирани честички, главно електрони и протони, кои произлегуваат од горната корона на Сонцето. Ерупциите, од друга страна, Тие се ненадејни експлозии на енергија и материја кои потекнуваат од површината и короната на Сонцето. Овие ерупции можат да имаат значителни ефекти врз Земјата, вклучувајќи соларни изливи, коронални масивни исфрлања и геомагнетни бури. Разбирањето на врската помеѓу сончевиот ветер и блесоците е од суштинско значење за предвидување и ублажување на нивните потенцијални влијанија врз нашата планета.

Освен што емитува светлина, Сонцето испушта и постојан прилив на наелектризирани честички наречени ветер и сончева топлина. овој ветер Се движи со брзина од приближно 450 километри во секунда низ Сончевиот систем. Периодично, одредени честички може да детонираат во сончев одблесок, што може да доведе до нарушување на комуникациските системи и снабдувањето со електрична енергија на Земјата преку сателитите.

Типично, блесоците доаѓаат од сончевите дамки, кои се ладни области на фотосферата кои одговараат на внатрешното магнетно поле на Сонцето.Сонцето, како и другите извори на енергија, не е вечно. Таа постои 4.500 милијарди години и речиси половина од водородот во неговото јадро е потрошен. Следствено, за приближно пет милијарди години ќе се исцрпи и хелиумот ќе стане негово главно гориво.

По асимилацијата на Земјата и другите планети, Сонцето ќе се прошири и ќе порасне до речиси 100 пати повеќе од сегашниот волумен. Откако ќе стане црвен џин, ќе продолжи да гори околу милијарда години пред конечно да експлодира и да стане бело џуџе со големина на Земјата.

Кога ќе изгасне сонцето

Врз основа на пресметките направени со податоците од вселенската сонда Гаја, научниците од Европската вселенска агенција (ESA) го одредиле датумот на кој планетата Земја ќе го дочека своето неизбежно исчезнување. Овој настан ќе се случи поради престанокот на животот на сонцето.

По многу пресметки, експертите дошле до заклучок дека староста на Сонцето е приближно 4.570 милијарди години, што го става во средната фаза од неговото постоење. Моментално е во фаза на релативна стабилност, при што неговото јадро постојано го претвора водородот во хелиум. Почетокот на процесот на фузија ја означува зрелоста на сонцето, како што научниците го нарекуваат неговото пристигнување во Главната низа. Овој временски период ќе биде најдолг во животот на ѕвездата, бидејќи водородната компонента, која сочинува 70% од нејзината вкупна маса, ќе го напојува нуклеарниот реактор околу 10.000 милијарди години, според Рафаел Бачилер од Националниот астрономски институт.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа кога сонцето ќе изгасне.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.