Кога луѓето почнаа да влијаат на климата?

Нуклеарна централа

Додека отсекогаш имало климатски промени, таа што ја доживуваме сега се влошила поради човечката активност. Се повеќе и повеќе од нас се населуваат во оваа мала сина планета, така што побарувачката за ... сè (храна, домување и сл.) Се зголемува. Сето ова има извонредно влијание врз климата, што повеќе го загрева нашиот дом, додека мразот се топи и со тоа предизвикува бавно, но постојано покачување на нивото на морето.

Но Кога почнуваме да го кршиме климатскиот баланс?

Во последниве години, а особено во 16-те најнови години, беа срушени многу важни температурни рекорди. Сега скоро секој месец живата се зголемува повеќе отколку што треба. Сепак, според студијата подготвена од Американската геофизичка унија објавена во научното списание „Геофизички истражувачки писма“, проблемот се појави во 1937 година. Во таа година, високите температури беа поврзани со климатските промени. Подоцна се појавија и други, а тоа се: 1940, 1941, 1943-1944, 1980-1981, 1987-1988, 1990, 1995, 1997-1998, 2010 и 2014 година.

Истражувачите сфатиле дека широката употреба на индустриски аеросоли го маскира влијанието што го имаат луѓето врз климата, бидејќи тие имаат ефект на ладење. Но каде и да погледнеме ќе најдеме знаци на климатски промени, што нè тера да имаме сè потопла планета.

Загадување на воздухот

Тимот ги испита метеоролошките појави што го надминаа опсегот на природна варијабилност и заклучија дека во последните шест години важни записи, особено во Австралија, бидејќи е на јужната хемисфера, во средината на океанот, се држи настрана од влијанието на ладењето на високите концентрации на аеросоли.

Аеросолите во високи концентрации рефлектираат повеќе топлина, која се враќа во вселената, но наскоро се отстранува од атмосферата, загревањето се враќа. Ова влијание е забележано во централна Европа, централните САД, Источна Азија, централна Англија и Австралија. Во сите овие региони, освен во Австралија, имало периоди на ладење во 70-тите, веројатно поради аеросолите.

Изненадувачки, не мислите ли?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.