Кога дождот се чини дека доаѓа од хорор филм

дождовна жаба со чадор

За сето ова време, разговаравме за многу видови дожд. Од почести, од понетипични и од специфични и вонредни настани од овие. Од обилни врнежи од дожд, град, електрични бури и како се формираат, зошто и сл. Но денес ќе разговараме за некои многу посебни и различни дождови.

Како од застрашувачки филм, толку необичен што многу луѓе се сомневаат во неговото постоење. Дури и често оние што биле сведоци на нив не можат да разберат што гледаат. Убедливо и застрашувачко, зборуваме за црвени дождови и оние што паѓаат животни од небото. И двајцата имаат метеоролошко објаснување, но толку шокантно, што не застанува ниту размислува за тоа. Развивање на енигми, тоа е она што ќе го сториме денес.

Дождови крв, црвена вода

црвеникав црвен дожд

Доволно чудно, оваа црвеникава вода е верификуван уште од античките времиња на Римската империја. Ужасот на оние што го живееле, зашеметен од незнаењето, овој дожд не е составен од крв дури и ако изгледа така.

Прашината или песокот што се крева кога ветрот дува со голем интензитет, и оние кои ја обојува водата во оваа боја. Силниот ветер ги турка облаците нагоре додека не се мешаат честичките од песок и вода. Овој феномен, мирен и чуден, ја наоѓа својата најголема фреквенција во Европа, туркајќи го песокот од Африка кон соседниот континент.

крв црвен дожд

Ако еден ден го видите овој црвен дожд, се надеваме барем да не бидеме заробеник на стравот. Или да мислиме дека нешто лошо ќе се случи, што е сепак најприродната реакција што би можеле да ја имаме.

Риби и жаби паѓаат од небото

мртви риби животни паѓаат од небото

Слика за тоа како возачите го пронашле патот пред таков настан (Кина)

Овој феномен е документиран низ целата планета. Како и кај црвениот дожд, вродено е луѓето да се исплашат гледајќи таков ужас. Толку е невообичаено, што кога настанот ќе се објасни без да навлегуваме во детали, тешко е да се поверува. Може да биде објаснето од една личност, тоа е нешто што треба да се игнорира. Но, кога тоа го виделе големи групи на луѓе, и на сите места, не можат сите да измислуваат иста приказна.

Овој дожд, во кој гледаме како паѓаат риби, жаби, змии и уште неколку животни, има потекло од водните извори. Чудната работа во врска со настанот е кога неочекувано паѓаат на земја, па дури и на големи растојанија од водата. Овие мистериозни дождови биле опишани во 1919 година од американскиот Форт Чарлс. „Книгата на проклетите“ станува првото дело што ги документира овие појави.

Воден излив

Времиња кога рибите и другите животни се цицаат во облаците

Фактот дека тие паѓаат на големи растојанија е затоа што кога изливите вода „апсорбираат“ големи количини вода, тие остануваат во облаците. Силните струи на ветрот што го овозможија тоа, слично на она што се случува со град, тие ги превезуваат животните. Конечно, кога ветровите паѓаат интензитет, тие паѓаат од облаците, оставајќи ги овие мрачни предели.

Aубопитен факт за тоа е дека кога животните паѓаат, тие имаат тенденција да бидат сите од ист вид.

Тоа се случи овој вторник, 26 септември

Неодамнешни случаи? Овој вторник 26 во Тамаулипас, Мексико. По земјотресите, активирањето на вулканот Попокатепетл и циклоните, се чини дека природата е решена да не им дава пауза. И кога се чинеше дека ништо друго не може да се случи, или барем ништо поразлично, паднаа риби од небото. Настанати во училиште во населбата Ломас де Росалес, во Тампико.

Факт беше потврдено и споделено на Фејсбук страницата за цивилна заштита. Брз се шири преку социјалните мрежи. Граѓаните беа сведоци на настанот во едукативниот центар, нешто многу ретко на северот од земјата.

Чудни метеоролошки појави, но не за тоа, невозможни. Природата има на крајот, контрастот на прекрасното и застрашувачката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.