Ефект на коанда

Ефект на коанда

Современата аеродинамика работи со еден од клучните ефекти што станува од суштинско значење за летањето на авионите. Овој ефект е познат како Ефект на коанда. Ефектот Коанда е нешто тешко да се објасни, но станува премногу важен елемент на таков начин што стана основа на развојот на воздушните возила.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е ефектот Коанда и нејзината важност.

Кој е ефектот Коанда

Важноста на ефектот Коанда

За да објасните кој е овој ефект, мора да замислите запалена свеќа. Ако ја исклучиме оваа убавина со дување, тоа ќе биде нешто моментално. Ако ја направиме истата вежба, но поставиме кутија со разумна големина помеѓу свеќата и нас. Најнормално е да мислиме дека е и не дува, воздухот ќе се распрсне од двете страни и нема да удри во плови. Меѓутоа, ако користиме шише вино наместо кутија, резултатот нема да биде истиот. Логиката нè наведува да мислиме дека воздухот исто така ќе се распрсне на обете страни и нема да може да ја плати свеќата.

Иако делува нешто изненадувачки, свеќата може да се изгасне благодарение на ефектот Коанда. И дали е тоа Ефектот Коанда ја објаснува искривувањето на течностите кога доаѓа во контакт со цврсто тело. Течностите добиваат промена во движењето и поместувањето кога се судираат со цврсто тело.

Може да се каже дека ефектот Коанда е низа настани способни да го опишат однесувањето на флуидот кога таа влијае на површината. Се користи како принцип дека сите течности имаат тенденција да ги привлекуваат блиските површини наместо да скокаат или да лебдат. Ова е спротивно на солидно. Ако солидна се судри со друга цврста состојба, најнормално е што ќе отскокне и ќе ја оттргне својата траекторија. Меѓутоа, во случај на течности, тоа ми го донесе површината на цврстиот материјал.

Експеримент за да го потврдите ефектот Коанда

Коанда ефект на течности

Ако го спроведеме горенаведениот експеримент, можеме да видиме дека воздухот има тенденција да ја следи закривената патека на шишето наместо да отстапува на страните. Ако фрлиме тениско топче кон шишето со вино, ќе видиме дека траекторијата на топката ќе биде изменета, но нема да биде паралелна со контурата на шишето. Ова ни помага да ги извлечеме потребните информации до знајте дека течност ќе ја следи патеката околу цврста состојба.

Во едноставни термини, вискозноста на бучавата е главниот агенс за да се појави ефектот Коанда. Кога течноста прво влијае на тело кое има мазна, закривена контура, вискозноста на течноста е она што предизвикува честичките да се приврзуваат на површината на цврстиот материјал. Така се создава униформен и паралелен лист околу телото на цврстиот материјал. Може да се спореди оваа тенденција да се формира еден вид лист околу контурата на телото како да е пластелин.

Сите честички во течноста, во овој случај воздухот, тие последователно влијаат на телото и генерираат нови слоеви паралелни на почетниот. Така се генерира отстапување во патеката на флуидот.

Корисност и важност

Ефектот Коанда е докажан и се користи секојдневно во авијација и моторни трки. Треба да знаете дека, за да ја оптимизирате морфологијата на возилата, мора да го знаете ефектот на триење со воздухот. Ако знаеме дека честичките на течноста се лепат на површината, можеме да дизајнираме подобри аеродинамички форми. Пример што широко се користи од ефектот Коанда се едноседниците во Формула 1. Областа со странични понтони, го искористуваат ефектот Коанда за да канализираат голема количина на воздух во специфични области како што се рамното дно, дифузорите и аилерони. Сите овие елементи на автомобил влијаат директно на зафатот или максималната брзина.

Ова го прави ефектот Коанда еден од основните столбови во мотоспортот и авијацијата. Истото важи и за авионите. Во крилјата, патеката на воздухот претрпува мало искривување што помага да се генерираат сили кои помагаат да се задржи авионот во воздухот. Воздухот е закривен и заедно со депресијата и третиот закон на tonутн ги знаеме сите сили што дејствуваат на крилото на авионот.

Благодарение на ефектот Коанда, протоците на воздух и секоја друга течност може да се коригираат и насочуваат за да им овозможат на инженерите да дизајнираат поефикасно превозно средство. Ова влијание на ефектот Коанда врз аеродинамиката на возилото тоа е важен елемент во градењето побезбедни и побрзи возила. Покрај тоа, овие аеродинамични дизајни помагаат да заштедите многу гориво, бидејќи тие помагаат да се намали силата на триење со воздухот.

Карактеристики и куриозитети

Ефектот Коанда има врска со рефлексија на течности околу некој предмет. Ако ги анализираме сите сили и атмосферскиот притисок што ги извршува атмосферата при ниско-брзински лет, воздухот не се смета само за флуид, туку за некомпресивна течност. Дека воздухот е некомпресивна течност значи дека волуменот на воздушната маса секогаш ќе биде константен во времето. Исто така, мора да знаеме дека протоците на воздухот не се одделуваат едни од други за да формираат празнини, исто така наречени празнини.

Постојат многу научници кои негираат дека ефектот Коанда се појавува во вода. Се вели дека ова отстапување од патеката на водата кога се судира со површината на цврсто тело се должи на површинскиот напон. Затоа, може да се каже дека дефектот на Коанда не се применува на сите видови течности, бидејќи исто така мора да се земат предвид нејзината густина и вискозитет. Знаеме дека воздухот има низок вискозитет, така што ефектот Коанда се јавува со поголем интензитет.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за ефектот Коанда и нејзината важност во авијацијата и моторните трки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.