Клима Пиринеи

долината на Пиринеите

Денес ќе разговараме за климата на Пиринеите. Тоа е планинска област каде климата е планинска. Тоа е, има главни карактеристики како што се пониски температури воопшто и поголема количина на врнежи. Иако планинската клима ги има овие карактеристики во скоро која било област, ние ќе одиме малку подлабоко во Клима на Пиринеите бидејќи постојат некои свои особености и карактеристики.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики и iosубопитства на климата на Пиринеите.

клучните карактеристики

снег на пиринеите

Еден од факторите што мора да се земе предвид при описот на овој вид клима во однос на друга планинска клима е нејзината локација. Бидејќи Пиринеите се природна граница и климатска граница помеѓу атлантски океан и Средоземно Море, има уникатни карактеристики. Мора да имаме предвид дека атлантската клима е единствена, но и медитеранската клима, бидејќи е доста посебна. Климата на Пиринеите е варијанта според позицијата. Во северозападниот дел е клима слична на онаа на Атлантикот, додека на југоисток е посредоземна клима.

На практичен начин, ова го преведуваме во варијација на климата во која има намалување на врнежите кога сме понатаму на југоисток. Тоа е, каталонските Пиринеи и пред-пиринејските долини е најсувиот регион што се наоѓа во целата клима на Пиринеите. Сепак, мора да имаме предвид дека постојат некои региони како Каниго и Олот кои се склони да имаат поголемо количество врнежи од дожд предизвикано од релевантниот свеж ветер.

Напротив, тука се и другите пиринејски области најблиску до Баскија. Тука ја имаме целата западна област Арагон и Навара, кои се најблиску до Атлантскиот Океан и Гасконскиот Залив. Ова произведува постојано повеќе врнежи од дожд и поладна средина бидејќи има повеќе влага. Оваа температура останува нешто пониска, а влажноста останува висока цела година, дури и во лето. Поради надморската височина на планините, овие појави се наоѓаат само на северните падини на планините. Од друга страна, на јужната падина пристигнуваат само остатоци од нарушувања кои доаѓаат и од Атлантскиот океан. Имаме гребени на вознемиреност кои се веќе ослабени заради нивното патување низ целиот полуостров.

Кога овие нарушувања ќе стигнат до Пиринеите, многу од нив се реактивираат и повторно генерираат обилни врнежи од дожд. На пример, ако ја преброиме областа на Арагонските Пиринеи, ќе видиме дека дождовите се намалуваат додека се движиме на југ. Вака во долините на Ансо наоѓаме поголема количина на врнежи од дожд.

Клима Пиринеите, уникатна клима

клима на планински пиринеи

Во долината Цердања наоѓаме многу посебна клима. И тоа е долината со најмногу часови сонце во цела Европа. Зборуваме за повеќе од 300 часа сонце годишно, каде знаеме дека преовладува претежно добро време. Иако е планинска област, има многу пријатно време. Тоа е одредена клима што дозволува развој на разни насади во овие области, кога во други области на иста висина се незамисливи. Тоа е, тој е способен да развива вегетација, иако сме на надморска височина каде што не би можела да биде во која било друга планинска област.

Иако преовладуваат сончевите часови, имаме и лето каде има неповолни временски услови. Полесно е што во лето може да има бури со грмотевици и молњи. Прилично curубопитен факт за долината Цердања е дека во зима има сезони во кои долниот дел на долината е постуден отколку на високите планини. Е за промена од постудени услови во долниот дел поради надморска височина и конвергенцијата помеѓу воздушните струи.

Клима на Пиринеите: влажни зими и суви лета

Клима Пиринеи

Две главни карактеристики се издвојуваат во климата на Пиринеите: влажни зими и суви лета. И покрај фактот дека влезот на влажен воздух од север кон југ е доста широк, овој феномен е повеќе локализиран во текот на зимската сезона отколку во лето. Знаеме дека во текот на летото насоката на ветрот се враќа од југ кон север, па затоа преовладуваат антициклоните кои доаѓаат од Медитеранот. Овие антициклони ја зголемуваат температурата и ја прават климата посува. Добро време, исто така, преовладува и планините Пиринеи акумулираат многу повеќе часови сонце без облаци.

Фактот дека во лето нема толку многу облаци предизвикува стапката на сончево зрачење да биде доста висока. Ова исто така го условува развојот на разни видови на флора и вегетација што им треба многу часови сонце на ден.

Слично на дождовите, температурата исто така се подобрува како што се движиме кон југ. Во оваа смисла, можеме да кажеме дека за луѓето кои живеат на јужните планини на Пиринеите се совршен штит за заштита од неповолни услови и лоши временски услови. Овие неповолни услови доаѓаат од север или директно од Атлантскиот океан или од северна Европа.

Исто така, постојат некои разлики во климата на Пиринеите кога се движиме кон секоја падина според нејзината ориентација. Оние падини свртени кон север тие имаат тенденција да имаат пониски температури и поголеми количини на врнежи, и дожд и снег. Од друга страна, ако ја анализираме јужната падина, ќе видиме дека температурите се значително потопли и количината на врнежи се намалува. Ова значи дека сите падини свртени кон југ се обично повеќе населени со фауна и вегетација од Пиринеја.

Условите на температура, влажност, режим на ветер, сончево зрачење, воспоставуваат единствени карактеристики за овој вид клима што се наоѓа помеѓу Средоземното Море и Атлантскиот Океан. Од оваа причина, тоа е единствена област не само поради климата, туку и поради постоењето на ендемична флора и фауна.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за климата на Пиринеите и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.