Климатски фактори

Климата на еден регион е збир на метеоролошки променливи кои дејствуваат за да формираат специфична еколошка состојба. Има многу климатски фактори кои дејствуваат истовремено за да можат да ги дадат овие карактеристики на некоја област. Променливите што дејствуваат не само што се наоѓаат на ниво на атмосфера, туку влијаат и на сите нивоа на висина од површината на земјата. Имајте на ум дека тропосферата е слојот на атмосферата што ја сочинува климата во светот. Над оваа тропосфера нема значителни разлики помеѓу зоните.

Во оваа статија ќе анализираме кои се карактеристиките и различните фактори на климата.

Важноста на климатските фактори

Постојат многу луѓе кои ги мешаат метеорологијата, климатологијата. Кога зборуваме за метеорологија, не се повикуваме на она што е познато како времето. Односно, ако денес или утре ќе врне, ќе биде сончево, засилен ветер, високи температури итн. На ова збир на метеоролошки појави што можат да се појават во секое време е она што се нарекува метеорологија. Од друга страна, ако континуирано ги бележиме сите овие метеоролошки појави и вредностите на променливите овде ги доведоа овие појави со текот на времето, ќе ја имаме како резултат климата на еден регион.

Од оваа причина, ние потврдуваме дека климата е збир на метеоролошките променливи што се одвиваат со текот на времето и во вселената. Сите овие променливи и нивните вредности се тие што ги даваат климатските карактеристики на одредена област. На пример, просечните температури што постојат во одреден регион на планетата се оние што означуваат дел од оваа клима. Може да се класифицира како топли, умерени или ладни области во зависност од просечните температурни вредности. Еден од најзабележителните примери за нашата област е медитеранската клима. Оваа клима се карактеризира главно со високи температури во летната сезона и постудени и влажни зими. Мислам, овие типови на временски услови врнежите се концентрираат во зимските месеци, додека летото е посува.

Важно е да се приклучат на метеоролошките податоци и да се елаборираат вкупните просеци од вредностите на променливите што ја сочинуваат климата. Остатокот од податоците што се премногу далеку од средната вредност обично не се користат за утврдување на оваа просечна вредност. Во скоро сите области има просечни вредности на режими на ветер, температура, врнежи од дожд, сончево зрачење итн.

Климатски фактори

Фактори на климата на една област

Како што споменавме претходно, низа метеоролошки променливи се оние што ги даваат карактеристиките на климата на одредена област. Овие климатски фактори се како што следува: надморска височина и географска ширина, наклон на теренот, вода, океански струи, температура, врнежи од дожд, влажност, атмосферски притисок, облачност, ветер и сончево зрачење. Како што можете да видите, постојат многу климатски фактори и нивните вредности можат постојано да се менуваат. Сите овие фактори интервенираат на еден или друг начин.

На пример, не е иста количина на сончево зрачење што може да ја погоди пругата на тропските предели, како и количината на сончево зрачење што достигнува до половите. Наклонот на сончевите зраци е она што ја одредува количината на сончево зрачење што ќе пристигне. Врз основа на ова, се утврдуваат средните вредности на температурата. Ова е причината зошто половите имаат просечна температура многу пониска од областа на тропските предели.

Енергијата што ја прави површината на земјата ја загрева околната атмосфера не е исто во целата област на планетата. Може да се каже дека надморската височина и географската ширина влијаат многу. Toе ги анализираме различните климатски фактори и како тие влијаат на неговите карактеристики.

Надморска височина и географска ширина

Во зависност од надморската височина на која се наоѓаме и од географската ширина, мора да знаеме дека температурите ќе варираат, за разлика од другите метеоролошки варијабли. На секои 100 метри на кои се искачуваме во надморска височина, температурата паѓа за 3 степени Целзиусови. Со овој пораст на надморската височина, исто така, гледаме дека атмосферскиот притисок прави исто како и температурата. Овие две варијабли, како што се температурата и атмосферскиот притисок, прават условите на животната средина да фаворизираат друг вид развој на живот.

На пример, постои голема количина флора и фауна кои се развиле и се прилагодиле на овој вид висина. На овие места има недостаток на храна, мала вегетација, повисок режим на ветер итн. Тоа се услови кои воопшто не помагаат во развојот на биодиверзитетот.

Температура

Температурата е најважната варијабла на глобално ниво. Тоа е она што главно го условува развојот на животот. Температурата мора да има вредност што е во неопходен опсег за да може да се развие живот и видовите да ја окупираат територијата. На температурната променлива лвлијаат на облаците, ветерот, дождот, атмосферскиот притисок, количината на сончево зрачење што достигнува до површината, Итн

Ова значи дека единствена атмосферска променлива нема апсолутна вредност, но ќе биде под влијание на други климатски фактори.

Врнежи

Врнежите се сумираат како извор на вода во одредена област и одржување на влажноста на животната средина. Благодарение на врнежите, вегетацијата може да цвета, а со тоа и остатокот од синџирот на исхрана. Врнежите се одвиваат во зависност од температурите, количината на сончево зрачење, облакот, атмосферскиот притисок итн. Како што можеме да видиме, не постои климатски фактор што не е условен од друг.

Влажност

Влажноста е количина на пареа што е содржана во воздухот. Тоа е определено со режимот на врнежи од дожд на одредена област, температурата, ветерот, меѓу другите. Колку повеќе врнежи има една област и помалку ветер, толку повеќе водена пареа може да собере воздухот.

Атмосферски притисок

Тоа е силата што ја прави воздухот врз нас и врз површината на земјата. Дефинирано е како што мислеше воздухот. Како што споменавме претходно, како што се качувате во надморска височина, атмосферскиот притисок е сè помал.

Климатски фактори: облачност, сончево зрачење околина

Климатски фактори

Во она што го користиме, овие три климатски фактори, бидејќи тие се оние кои најмногу варираат на површината на земјата. Количината на облаци во тропосферата во кое било дадено време е елемент на климата под влијание на врнежите, количината на сончево зрачење што достигнува до површината и влажноста на околината.

Ветерот е движење на воздухот и одредува некои варијабли на климата како што се влажноста на животната средина, промените во атмосферскиот притисок и придонесува за испарување на водата. Испарувањето на водата е еден од клучните елементи на водниот циклус.

Сончевото зрачење е една од променливите што може најмногу да се смени од една до друга област. Тоа е оној што му дава на секоја копнена површина и воздухот и облаците обично се задржуваат со стакленички гасови.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за климатските фактори и како тие дејствуваат врз нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.