Климатски самит COP28 2023 година

Климатски самит COP28 2023 година

Планирано да се одржи од 30 ноември до 12 декември 2023 година, самитот за климата, познат и како COP28, ќе се одржи во градот Дубаи, кој се наоѓа во Обединетите Арапски Емирати. Сепак, изборот на оваа локација беше предмет на контроверзии поради статусот на земјата како главен производител на нафта и гас. На Климатски самит COP28 2023 година Ќе го предводи султанот Ахмед Ал Џабер, министер за индустрија и напредна технологија на Емиратите и извршен директор на Националната нафтена компанија Абу Даби.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за климатскиот самит COP28 во 2023 година и неговите реперкусии.

Климатски самит COP28 2023 година

климатски самит

Ивана Цвијановиќ, доцент во програмата за клима и здравје на ISGlobal и онлајн набљудувач на самитот, ги изразува своите сомнежи: „Лично, јас сум доста скептична“. Таа ја открива загриженоста за поврзаноста на домаќините и организаторите со индустријата за фосилни горива. Освен тоа, укажува на преголемиот број на претставници на оваа индустрија кои ќе бидат присутни, што е тешко да се рационализира.

Според Фернандо Ваљадарес, истражувач на CSIC и експерт за ефектите од климатските промени врз екосистемите, очекувањата за Конференција на страните (COP) се секогаш високи, и тоа не е исклучок. Ова е особено точно бидејќи може да биде последна шанса да се избегне надминување на опасните прагови за затоплување за човештвото. И покрај ова, Ваљадарес признава дека оние кои присуствувале на бројни COP се свесни дека е тешко, речиси недостижно или малку веројатно повеќето од овие аспирации да се остварат.

Од кога се одбележува полицаецот и што претставуваат иницијалите?

началник на полицаец

Акронимот COP е кратенка за Конференција на страните за климата на Обединетите нации. Рамковната конвенција на Обединетите нации за климатски промени (CNMUCC) е одговорен за свикување на оваа конференција како нејзино главно раководно тело. Оваа конвенција беше формално усвоена во Њујорк, САД, во 1992 година, а стапи на сила две години подоцна, во 1994 година.

28-та конференција на страните, скратено COP, значи дека ова е дваесет и осми состанок на оваа конференција. Инаугуративната средба се одржа во Берлин во 1995 година. Овие конференции се одржуваат секоја година, освен 2020 година, поради пандемијата. Главната цел на овие состаноци е земјите да соработуваат и да преземат активности за постигнување на климатските цели наведени во Парискиот договор. Договорот беше постигнат за време на COP21 во Париз во 2015 година и се спроведува со Рамковната конвенција на Обединетите нации за климатски промени, позната и како UNFCCC.

Цели на климатскиот самит COP28 2023 година

Климатски самит COP28 2023 година

Една од главните цели на Парискиот договор е да се изврши првичната глобална проценка, позната и како „Глобална берза“, која го оценува напредокот постигнат кон постигнување на климатските цели. Овој попис опфаќа циклус на преглед кој бара евалуација на спроведувањето на договорот, со детали за напредокот постигнат кон неговите три долгорочни цели. Овие цели Тие вклучуваат сеопфатен преглед на статусот на договорот на секои пет години, почнувајќи од 2023 година.

Целта е да се запре зголемувањето на просечната температура на планетата до не повеќе од 2 ºC во споредба со нивоата од прединдустриската ера. Целта е, исто така, да се бориме да го спречиме глобалното затоплување да надмине 1,5 ºC.

Целта е да се зголеми способноста за прилагодување на неповолните последици од климатските промени и, во исто време, да се залага за унапредување на отпорноста на климата и развојот што имаат минимално влијание врз емисиите на стакленички гасови во атмосферата.

За да се обезбеди конзистентност на монетарните трансакции, императив е да се усвои развоен модел кој е отпорен на климата и ниски емисии. За да ги претстават своите акциони планови за климата, или Национално определени придонеси (NDC), земјите мора да го користат Глобалниот биланс на состојба. Овој процес мора да се случува на секои пет години и бара од земјите да ги прегледаат своите НДЦ во нагорна насока.

Циклусот на прегледување, познат како Глобална берза, беше вграден во Парискиот договор. Овој циклус на преглед бара да се врши евалуација на статусот на имплементација на договорот на секои пет години, почнувајќи од 2023 година.

Понатаму, COP28 ги постави целите за развој на програма насочена кон ублажување на ефектите од климатските промени, со крајната цел да се задржи зголемувањето на глобалните температури на границата од 1,5ºC. Оваа програма, исто така, ќе вклучи поставување на цел за глобална климатска адаптација и финансирање на климата, која ќе ги вклучи финансиските договори за загуба и штета што беа ратификувани на COP27 одржан во Шарм Ел Шеик, Египет. Главната цел на овој фонд е да обезбеди помош за оние кои се соочуваат со влијанието на климатските промени кои не можат да си ги дозволат.

Султанот Ал Џабер оценува дека за да се постигнат целите на Парискиот договор, земјите во развој и новите земји Тие ќе треба да обезбедат повеќе од 2,4 трилиони американски долари годишни инвестиции за иницијативи поврзани со климата до 2030 година.

Дали сме на време?

Дали е сè уште изводливо да се постигне целта за ограничување на зголемувањето на температурата на помалку од 1,5ºC? Стана јасно дека достапните податоци и предвидувања не укажуваат на позитивен исход. Програмата на Обединетите нации за животна средина (UNEP) го објави својот најнов Извештај за јазот во емисиите, кој јасно предупредува дека сегашните договори според Парискиот договор се несоодветни. Извештајот открива дека нашата планета се движи кон катастрофален пораст на температурата меѓу 2,5 и 2,9 °C над прединдустриските нивоа овој век.

За да се следи патеката од 2ºC, емисиите на стакленички гасови ќе треба да се намалат за 28% до 2030 година, што е само седум години. Алтернативно, за За да се следи патеката од 1,5ºC, ова намалување би требало да биде уште позначајно, достигнувајќи и до 42%.

Според генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, постигнувањето на целта за ограничување на глобалното затоплување на 1,5ºC сè уште е изводливо. Сепак, оваа цел бара искоренување на основната причина за климатската криза: фосилните горива. Понатаму, неопходна е правична и непристрасна промена кон обновливите извори на енергија.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за климатскиот самит COP28 2023 и неговите карактеристики.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.