Климатски промени на Марс

Марс, црвената планета

Марс денес е леден свет. Меѓутоа, низ историјата имало подобри температурни моменти низ кои течеле реки и мориња, со стопени глечери, и веројатно имало живот во изобилство.

Сепак, денес, Марс има исушена површина во која количеството вода во неговата атмосфера често кондензира во мраз, особено во близина на неговиот северен пол. Во таа област се формираат повеќегодишни капачиња од мраз. Што се случи со климата на Марс?

Површината и атмосферата на Марс

Иако се чини невидено, иако СО2 ја задржува топлината, во регионот на јужниот пол на планетата Марс, Резидира многу замрзнат СО2. Површината на оваа планета не покажува знаци на вода, освен во некои замрзнати области или во форма на долини отворени од стари поплави.

Атмосферата на Марс е студена, сува и ретка. Овој тенок превез, составен претежно од СО2, создава притисок врз површината што е помалку од 1% од оној регистриран на Земјата на ниво на морето. Орбитата на Марс е 50% подалеку од Сонцето отколку нашата планета. Покрај тоа, атмосферата што ја опкружува е многу фина, што придонесува за оваа ледена клима. Просечните температури се -60 степени, достигнувајќи температури од -123 степени на половите.

Сосема спротивното планетата венера . Сонцето на пладне е во состојба да ја загрее површината доволно за да може да произведе повремено одмрзнување, но слабиот атмосферски притисок предизвикува испарување на водата скоро веднаш.

површина на марс

Иако атмосферата содржи мала количина на вода, а понекогаш се создаваат вода и ледени облаци, климата на Марс се карактеризира со песочни бури или жлебови јаглерод диоксид. Секоја зима, снежна виулица од леден јаглерод диоксид удира во еден од половите, и како што ледениот јаглерод диоксид испарува на спротивното поларно капаче, се акумулираат неколку метри од тој сува мраз снег. Но, дури и во столбот каде што е лето и сонцето грее цел ден, температурите растат толку многу што ја топат таа ледена вода.

Минатото на Марс

Повеќето кратери на Марс се многу еродирани. Околу секој најмлад и најголем кратер што можете да го видите структури слични на истекувањата на калта. Овие калливи измет се веројатно ледени остатоци од антички катаклизми, судири на астероиди или комети со површината на Марс, кои стопија области на замрзнатиот мраз и издлабија огромни дупки длабоко под земја во области што содржеа течна вода.

Откриени се докази дека во одредено време мразот се формирал на површината што создал типично глацијални предели. Овие вклучуваат карпести гребени составени од седименти оставени на нивните маргини со топење на глечерите и меандрирани ленти од песок и чакал што се наоѓаат под глечерите од реките што течат под ледената покривка.

можно езеро на Марс

Можно е циклусот на вода на Марс да има компоненти во влажните епизоди. Густата атмосфера најверојатно би содржела значителна количина на вода испарена од езерата и морињата. Водената пареа ќе се кондензираше и формираше облаци и на крајот паѓаше на дожд. Водата што паѓа ќе создаде истекување и голем дел од тоа ќе се пробие низ површината. Од друга страна, снежните врнежи ќе се натрупале формирајќи глечери, а овие би ја испуштиле топената вода во ледничките езера.

Некои од сликите направени од Марс откриваат постоење огромни дренажни канали пукнати на површината. Некои од овие структури се шири повеќе од 200 километри и се протегаат на 2000 километри или повеќе. Геометријата на овие дренажни канали покажува дека водата можела да ја преминал површината не помалку од со околу 270 километри на час.

Изгубен океан?

Во некои високи области на Марс има широки системи на долини кои се испуштаат во седиментни вдлабнатини на дното, ниски области што некогаш биле поплавени. Но, овие езера не беа најголемите акумулации на вода на планетата. Во периодични поплави, дренажните канали се испуштија кон север и така се формираа низа минливи езера и мориња. Како што може да се толкува на фотографиите, многу од карактеристиките што се гледаат околу овие стари сливни сливови ги означуваат областите каде глечерите се испуштаат во тие длабоки водни тела.

Според различни пресметки, едно од најголемите мориња северно од Марс можело да измести волумен еквивалентен на оној на Мексиканскиот залив и Средоземното море заедно. Постои дури и можност да има океан на Марс. Доказот за ова се заснова на фактот дека многу од карактеристиките на северните рамнини потсетуваа на ерозијата на крајбрежјето. Овој хипотетички океан беше наречен Бореалис океан. Се проценува дека може да биде околу четири пати поголем од нашиот Арктички океан и беше предложен моделот на воден циклус на Марс што може да го објасни неговото создавање.

мраз на марс

Повеќето експерти за планетологија сега прифаќаат дека големи водни тела рекурентно се формираат на северните рамнини на Марс, но многумина негираат дека некогаш постоел вистински океан.

Климатски промени

На млад Марс можеше да се појави енергична ерозија, измазнувајќи ја површината. Но, подоцна, како што напредувал во средната возраст, неговото лице се претворило во студ, суво и лузно. Оттогаш ќе има само неколку расфрлани умерени периоди за подмладување на неговата површина во одредени области.

Сепак, механизмот што се менува помеѓу благи и тешки режими на Марс останува во голема мера мистерија. Во моментот, можат да се поттикнат само малку детални објаснувања за тоа како овие климатски промени може да се случиле.

Една од хипотезите за климатски промени на Марс се заснова на наклонот на оската на ротација од нејзината идеална позиција, нормална на орбиталната рамнина. Како Земјата, Марс сега е навален за околу 24 степени. Оваа склоност редовно варира со текот на времето. Наклонот исто така се менува нагло. На секои 10 милиони години или така, варијацијата на оската на навалување спорадично покрива до 60 степени. Исто така, ориентацијата на оската на навалување и обликот на орбитата на Марс се менуваат со текот на времето, според циклус.

долини Марс

Овие небесни механизми, особено склоноста на оската на ротација да се навалува претерано, предизвикуваат екстремни сезонски температури. Дури и со ретка атмосфера како онаа што ја покрива планетата денес, летните температури на средна и висока географска ширина може да го надминат стабилно замрзнувањето со недели за време на периоди со голема косина, а зимите ќе беа уште посурови отколку денес.

Со доволно затоплување на еден од половите во текот на летото, атмосферата сигурно се сменила драстично. Можно е емисијата на гасови од прегреаното капаче од мраз, од јаглеродна подземна вода или пермафраст богата со јаглерод диоксид, да ја згусне атмосферата доволно за да создаде минлива клима на стаклена градина.  Под овие услови може да има вода на површината. Водните хемиски реакции, пак, би се формирале во тие топли периоди соли и карбонатни карпи; процесот полека би го отстранил јаглеродниот диоксид од атмосферата и со тоа би го намалил ефектот на стаклена градина. Враќањето на умерено ниво на закосеност дополнително ќе ја излади планетата и ќе преципитира сув мраз снег, дополнително разредувајќи ја атмосферата и враќајќи го Марс во својата вообичаена ледена состојба.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.