Како е климата во долините во светот?

Долина Висо

Долина Висо, во Ломбардија (Италија)

Долините се едно од најубавите места на планетата. Сместени меѓу планините, тие се вдлабнатини на површината на земјата помеѓу две падини со закосена и издолжена форма. Но, Дали некогаш сте се запрашале какво е времето во долините во светот?

Вистината е дека е многу чудна, бидејќи е помеѓу двајца повеќе или помалку високи врвови, температурите остануваат малку повисоки отколку што треба да бидат со оглед на нејзината локација. Да разгледаме подетално какво е времето во долините на светот.

Кои видови долини постојат?

Долина Шамони

Долина Шамони, во Франција

Тесни долини

Водените струи (реки, мочуришта) го заземаат најнискиот дел на долината, и тој е високо контролиран за странична миграција. Така, процесите за прилагодување на каналот се случуваат на дното на самиот канал, каде што наклонот е изменет и рамномерен може да доведе до одрони.

Широки долини

Овие долини, исто така наречени „зрели долини“, се поврзани со обични реки, каде каналот зафаќа мал дел од долината, бидејќи алувијалната рамнина е широка. Обична каде поплавите се честа појава, правејќи го нестабилен и не многу статичен.

Какво е времето по котлините?

Котлините, меѓу планините, имаат клима, се разбира, планинска. Ова се карактеризира со регистрирање на благи температури во поголемиот дел од годината, помеѓу 20 до 30ºС, освен во зима, каде снежните врнежи се чести (под -10ºС). Планините имаат климатски услови во зависност од областа, како резултат на намалувањето на температурата со висината, што е познато како вертикален термички градиент. Во овие случаи, ние велиме дека е негативно, бидејќи на секои 100 метри термометарот паѓа од 0,5 на 1ºС а релативната влажност исто така паѓа.

Ако зборуваме за врнежи од дожд, тие се многу изобилуваат, над 900мм / годишно, на ветровитото наклон (каде дува ветер), а помалку во подводниот правец (заштитен од ветер) каде се наоѓаат долините.

Дали беше интересно за вас?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.