Климата ги расели луѓето

Постојат многу градови кои се проголтани од покачувањето на нивото на морето

Како што знаеме од други прилики, Доналд Трамп го отфрла постоењето на климатски промени и покрај фактот дека доказите се јасни и сè почести. Поради зголемувањето на екстремните временски прилики, има популации кои мора да бидат раселени на други побезбедни места. Овие се т.н. „клима раселена“.

Па, тропската бура Синди уште еднаш ги потсети жителите на делтата на Мисисипи оваа недела дека може да станат први раселени од времето. И покрај сето ова, сè уште има луѓе кои негираат постоење на глобално затоплување. Како можете да го негирате очигледното?

Тропска бура

тропска бура раселува голем дел од населението

Гранд Остров се наоѓа во делтата на Мисисипи и е погоден од една од првите големи бури во сезоната на урагани што започнува сега со покачување на температурите. Континуираното покачување на температурите предизвикува испарување на голема количина вода во океаните, предизвикувајќи формирање на големи облаци од типот на кумулонимбус. Исто така, атмосферската нестабилност и падот на притисокот се она што предизвикува формирање на урагани.

Дејвид Кармадел, градоначалник на Гранд Остров, предупреди дека брановите на Синди украле 10 метри од островот широк нешто повеќе од еден километар и дека загубата на земјиште тоа се додава на 50-те метри добиени од морето во последните бури што го погодија градот. Ова може да се толкува како одбројување или како предупредување за непосредните ефекти на климатските промени врз нивото на морето.

Постојат и други случаи како што се Шишмареф, на Алјаска, или Остров ан Шарл, град во Бају на Луизијана, кој од 60-тите видел 98% од нејзината територија да потопува под вода. По ураганите, нивото на морето се зголемува и тие го губат крајбрежјето. Очигледно, сите луѓе кои живеат на овие места треба да се преселат од овие области во побезбедни. Поради оваа причина, тие се нарекуваат „клима раселена“.
Минатото лето во Шишмареф околу 500 жители мораа да го напуштат островот по околу 400 години поминати на риболов. Поради глобалното затоплување, арктичкиот мраз од кој зависат за риболов трае се помалку. Ова отстапува место за понатамошна ерозија на крајбрежјето.

Кон безбедните области

бројот на климатски раселени лица се повеќе се зголемува

За да мигрираат во побезбедни области и да не бидат мета на екстремни временски прилики како урагани, локалитетите треба да добиваат пари од владите. Островот Jeanан Шарл е еден од првите кои добија пари за да бидат погодени од ефектите на глобалното затоплување. Со овие пари, населението ќе може да се пресели во побезбедни области.

Парите се придонесени во 2016 година за време на Владата на Барак Обама и има сума од 52 милиони долари. Со овие пари е наменета да се изгради еден вид урбанизација што служи така што жителите на градот ќе можат да ја задржат својата близина и да не ги губат своите корени или идентитет. Десетици семејства кои започнаа да прават планови да ги напуштат своите домови поради зголемувањето на нивото на морето се првиот одред на луѓето раселени од климата, што може да се размножи во следните години и децении во САД и на остатокот од планетата .

Исто така, градот Newујорк исто така ги побара истите средства со оглед дека иднината во која се крева нивото на морето е веќе неизбежна. Како одговор на ова покачување на нивото на морето, тие мора да се движат кон копно.

Климатски промени и скептицизам

адут негира постоење на климатски промени

И покрај климатските промени кои влијаат на се повеќе Американци, Претседателот Доналд Трамп негира постоење на промена на климата. Срамно е што човек кој има толку многу моќ негира нешто толку очигледно и, како последица на тоа, милиони луѓе ќе страдаат, а да не ги спомнуваме биодиверзитетот и екосистемите.

Трамп овој месец одлучи да ги отстрани САД, втор најголем емитер на стакленички гасови во светот по Кина, од историскиот меѓународен договор во Париз за намалување на емисиите, нешто што предизвикува загриженост на заедниците кои се најмногу изложени на влијанието на глобалното затоплување.

Бил Вокер, гувернер на Алјаска, изрази жалење за одлуката на Трамп бидејќи има заедници кои буквално ги проголта вода.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.