Климатските промени ќе ги зголемат смртните случаи од високите температури во Каталонија

топлотен бран Каталонија

Како што споменав во претходните написи климатска промена а нејзините ефекти се закануваат на Каталонија. Меѓу нив наоѓаме порастот на нивото на морето и регресијата на плажите. Овие се оние што најмногу ќе влијаат на Каталонија во следните години.

е издадено извештај за климатските промени во Каталонија и е презентиран во Барселона. Документот се состои од околу 624 страници и е подготвен од 141 експерт од универзитети и истражувачки центри. Како климатските промени ќе влијаат на Каталонија?

Трет извештај за климатските промени во Каталонија

Извештајот предупредува на ненормално висок пораст на температурите и дека може да ги зголеми смртните случаи од годишни топлотни бранови. Едно од ефектите на климатските промени е зголемувањето на фреквенцијата на топлина и студ бранови и нивниот интензитет. Затоа смртните случаи од топлотни бранови може да се зголемат како што се зголемуваат топлотните бранови.

Досега, годишните смртни случаи од топлотни бранови во Каталонија се околу 300. Сепак, според овој објавен извештај, тие може да достигнат на 2.500 до 2050 година. Дел од популацијата најпогодена од топлотни бранови би биле стари лица и лица со претходни хронични заболувања.

дехидрирани стари лица

Според извештајот, просечната температура на Каталонија е зголемена за 1,55 степени од 50-тите години. Бидејќи ефектите од климатските промени се зголемуваат како резултат на зголемувањето на стакленичките гасови во атмосферата, сценаријата за зголемување на топлината и температурата ќе се влошат. Се проценува дека до 2050 година просечната температура ќе се искачи за 1,4 степени повеќе.

Покрај тоа, ние зборуваме за смртни случаи од топлотни бранови, но на ова мора да додадеме дека зголемувањето на загадувањето ќе се влоши од високите температури и дека во моментов се проценува дека тоа предизвикува 3.500 предвремени смртни случаи поради влијанија секоја година.

Засега, сите знаци на климатски промени што се случуваат укажуваат на зголемување на екстремните температури, тоа се топлотни бранови, тропски ноќи, итн. Доаѓаат да имаат ноќи во кои не паѓа под 25 степени.

Последиците од климатските промени во Каталонија

Првата последица е сушата. До 2051 година, според извештајот, просечното намалување на водните ресурси тоа ќе биде околу 10% во пиринејските сливови и максимум 22% во крајбрежните сливови.

Очигледно, сушата резултира со помалку дожд. Досега, климатските промени сè уште не влијаеја значително на режимот на врнежи, сепак, во 2050 година има проценети намалувања на врнежите -10% во пролет, лето и есен.

топлотни бранови

Добиени од зголемувањето на температурата и просеците, ќе има помалку врнежи во форма на снег. Врнежите од снег ќе бидат се поретки. Извештајот препорачува зголемување на капацитетот за производство на вештачки снег за ски-центрите да можат да го ублажат недостигот.

Како и скоро сите крајбрежни градови, зголемувањето на нивото на морето е сериозен проблем. Каталонското море се издига околу четири сантиметри секоја деценија. Овие измени, ги собира извештајот, тоа е придружено со зголемување на есенските бури и огромна смртност на видови како што се корали или позидонија.

Одговори на ова

Повеќе не можете да промовирате a негирање пред она што се случува и што следува. Има луѓе кои негираат постоење на климатски промени и тие ги обвинуваат владите и научниците дека дејствувале со страв. Сепак, доказите се таму: генерализираното зголемување на температурите, поместувањето и промените во должината на сезоните, исто така, ќе имаат последици во нападите на астма и алергиите (во моментов помеѓу 20% и 25% од популацијата страда од некои вид на алергија).

високи температури

Исто така, на потенцијален ризик од страдање од тропски болести како што се денга, маларија или чикунгунија, кои ќе бидат додадени на други болести пренесени од влошувањето на водата, влошени од сушата. До 2100 година, според самиот извештај, Каталонија може да се намали на 13% од нејзините водни ресурси.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.