Климатските промени ќе убијат 152 Европејци до крајот на векот

Терестријални климатски промени

Климатски катастрофи, како на пр топлотни бранови или студ, суши или поплави, се феномени што го загрозуваат животот на луѓето и го прават тоа до таа мера што според новата студија објавена во списанието „The Lancet Planetary Health“, помеѓу 2071 и 2100 година, околу 152 илјади Европејци би можеле да ги изгубат своите како резултат на некоја природна катастрофа.

Доколку итно не се намалат емисиите на загадувачки гасови и не се преземат соодветни мерки, од 3 смртни случаи што се случија во последниве години, за неколку децении би можеле да достигнеме повеќе од XNUMX.

Истражувачите ги анализирале записите за 2300 метеоролошки катастрофи што се случиле во Европа помеѓу 1981 и 2010 година, со цел да се утврди ранливоста на населението, а потоа ги комбинирале овие информации со проекциите за еволуцијата на климата за да откријат какво влијание можат да имаат.

Така, тие беа во можност да го откријат тоа топлотните бранови ќе бидат најсмртоносен феномен, тие можат да предизвикаат 99% смртни случаи. Во последниве години, овие екстремни настани предизвикаа 2700 смртни случаи, но може да бидат 151.500 меѓу 2071 и 2100 година. Но, покрај тоа, бројот на смртни случаи како резултат на поплавување на крајбрежјето исто така ќе се зголеми значително, од шест смртни случаи годишно на почетокот на векот на 233 година крај. Пожарите, поплавите на реките, ветровите и сушите исто така ќе убијат повеќе луѓе, но зголемувањето ќе биде многу помало.

Пустеризација на Исла де Лобос

Големата топлина ќе биде главниот проблем за Европејците, особено за оние што живеат на југот на Стариот континент. Во овие земји, меѓу кои е и Шпанија, Италија или Грција, топлотните бранови може да предизвикаат околу 700 годишни смртни случаи на милион жители.

И ако зборуваме за студени бранови, тие ќе бидат сè поретки според студијата, што не е изненадувачки, бидејќи во последно време зимите омекнуваат поради глобалното затоплување.

Можете да ја прочитате студијата овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.