Климатските промени ќе го зголемат интензитетот на ураганите

урагани

Како што разговаравме во повеќе наврати, климатските промени ја зголемуваат фреквенцијата и интензитетот на екстремни временски прилики, како што се суши, поплави и урагани.

На почетокот на месецот ураганот Ирма ги погоди Карибите и предизвика огромна штета. Ураганите се хранат енергијата дадена од океаните. Затоа, со зголемувањето на температурите предизвикани од климатските промени, научниците веруваат дека тие се повеќе ќе се зголемуваат во интензитет, сепак, нема да го сторат тоа во фреквенција. Колку може да бидат интензивни тие урагани?

Зголемување на урагани

Во отсуство на сателитски податоци од планетарна скала пред 1970 година, невозможно е да се знае како еволуирале циклонските активности во XNUMX век. Пред инсталацијата на целосно следење на сателитот, дури и многу интензивните циклони би можеле да останат незабележани, ако не направат пад на пример, Оттука и претпазливоста на научниците.

За разлика од податоците за врнежите и така натаму, ураганите треба да се набудуваат од вселената преку сателити и да се следат. По спроведените студии од 1970 година, 20 години се забележува зголемување на фреквенцијата на циклони, за разлика од 1970 до 1995 година.

Поголем интензитет на урагани

последица од урагани

Тешко е да се предвиди дали бројот на циклони што се случуваат на нашата планета се должи на природната варијабилност или климатските промени, со оглед на ограничените податоци што постојат денес. На северозападниот дел на Пацификот имало мало намалување на циклонската активност помеѓу 1980 и 2010 година.

Сепак, компјутерските модели кои работат на симулирање на климата што ќе ја има овој век, откриваат можно зголемување на интензитетот на ураганите, со поголем интензитет на ветровите и дождовите и можно намалување на нивната фреквенција на планетата.

„Циклоните со поголем интензитет се една од очекуваните последици од климатските промени. Колку е поголема температурата на водата и нивото на влажност, толку е поголем интензитетот на циклонот. Сепак, овие два елементи се поинтензивни како резултат на зголемувањето на ефектот на стаклена градина “, објаснува Валери Масон-Делмоте, член на GIEC, глобална референтна група за климата.

Има 7% поголема влажност во атмосферата за секој степен нека се загрее планетата. Затоа мора да бидеме свесни за интензитетот на следните урагани.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.