Климатските промени се закануваат на црниот бор во Теруел

Примероци од црн бор

Црниот бор, чие научно име е Pinus uncinataТоа е еден вид четинар типичен за планините, каде што температурите остануваат благи во лето и есен, а студени во текот на остатокот од годината. Овие услови се наоѓаат на Сиера де Гадар, во Теруел, во северна Шпанија.

Сепак, Климатските промени му се закануваат на овој прекрасен вид, додека дозволуваат друг Pinus sylvestris, попознат како албарски бор или шкотски бор, повеќе типичен за области со потопла клима, заменете го.

Црниот бор, најјужниот вид бор во Европа, го најде своето засолниште во планините на Сиера де Гадар. Ова е местото каде што првите ботаничари го опишаа тоа во 1941 година, а денес, само неколку децении подоцна, е во опасност. Неговото население е распределено во две јадра: првото, од околу 40 хектари во сенка на врвот Пењароја - помеѓу 1900 и 2028 метри - и другото на околу 200 хектари во областа Алто дел Конвентиloо..

Ако климатските промени ги омекнат условите на животната средина, тогаш Pinus sylvestris би се стекнал со Pinus uncinataНе само затоа што многу подобро се прилагодува на областите со блага, па дури и топла клима, туку и затоа што стапката на раст е побрза. Покрај тоа, тој може лесно да хибридизира, што би го намалило населението на чисти црни борови.

Примерок Pinus uncinata

За да се избегне ова, техничарите од Одделот за рурален развој и одржливост на Владата на Арагон ја мапираа црната борова шума користејќи GPS, анализирајќи ги сите растителни видови што живеат во неа. Покрај тоа, тие ја проучувале еволуцијата на боровата шума и презеле мерки за нивно зачувување преку управување со шумите во планините на комунални услуги.

Од 1992 година овој дел на Шпанија е вклучен во мрежата Натура 2000 на Европската унија, а тоа е, според експертите од Владата на Арагон, црниот бор е »биогеографски скапоцен камен»Да бидат заштитени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.