Климатските промени можат да предизвикаат промени во природниот избор

Tелка на Хаваи

Климатските промени се глобален процес кој покрај тоа што ја тестира нашата способност да се прилагодиме, може да предизвика промени во природниот избор на организми, како што е предложено од студија објавена во списанието »Наука».

И, иако е iousубопитно, овие промени не се водат од зголемувањето на температурите, туку од врнежите од дожд, кои во некои области ќе бидат почести отколку во други.

Научниците проучувале и анализирале огромна база на податоци за различни популации на животни, растенија и други организми, како и нивната способност да преживеат и да се размножуваат, собрани во последните децении. На овој начин, тие беа во можност да откријат дека еден од аспектите поврзани со климата што најмногу ги погодува е моделот на суши и врнежи од дожд.

»Климатските промени ја зголемуваат фреквенцијата на суши и врнежи од дожд. Некои области стануваат посува и други се повлажни “, рече Адам Сиепиелски, истражувач на Универзитетот во Арканзас (САД) и еден од авторите на студијата. Според него, Овие варијации можат да влијаат на модификациите што можат да ги претрпат организмите како резултат на нивната природна еволуција.

Тропска шума

Важно е да се знаат ефектите што ќе ги имаат климатските промени врз различни организми и врз нивната еволуција, бидејќи тоа е единствениот начин истражувачите да откријат што да прават за да откријат кои видови ќе се прилагодат и како ќе можат тоа да го сторат. Во оваа смисла, Сиепиелски го предупреди тоа не е познато дали различните организми ќе можат да се прилагодат. „Еволутивниот одговор сè уште не е јасен, но резултатите сугерираат дека климатските промени имаат потенцијал да ја променат адаптацијата ширум светот.

Ако мислевте дека многу видови животни и растенија нема да можат да ги издржат промените што се случуваат, се поверојатно е дека имате право.

Можете да ја прочитате студијата овде (на англиски).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.