Климатски промени и Ел Нињо ќе умрат од глад на 10 милиони луѓе

Климатски промени

Двете феномени сериозно ја модифицираат климата. Сушите стануваат се поекстремни на некои места, а поројните дождови прават хаос во други делови на земјината топка, а да не зборуваме за зголемената појава на екстремни временски прилики, каде што теоретски, тие не би се случиле.

Невладината организација Оксфам го предупреди тоа климатски промени и Ел Нињо ќе изгладне 10 милиони луѓе.

Човештвото без земјоделство не може да преживее, но земјоделството, целосно зависно од климата, е тешко да се контролира. Ако не падне доволно дожд, нема да има вода за наводнување на земјоделските култури во текот на целата сезона, а тоа ќе предизвика многу луѓе гладуваат. Покрај тоа, цената на одгледуваната храна значително ќе се зголеми, бидејќи ќе биде сè потешко да се пристапи до скапоцената течност што мора да ги одржува живите растенија.

На пример жетвата на пченка во Зимбабве е 35% под просекотИ најлошото допрва следува, бидејќи до февруари следната година во Малави ќе има 2 милиони луѓе на кои ќе им биде тешко да најдат храна. Во Етиопија, од друга страна, тие ќе бидат 4 милиони луѓе на кои ќе им треба помош… Оваа година, 2015 година. Ситуацијата е алармантна.

Екстремна суша

Но, не само африканскиот континент поминува лошо, туку и Централна Америка, како што се Хондурас или Гватемала. Полиња за одгледување се целосно или делумно изгубени како последица на сушата.

2014 година влезе во историјата затоа што беше една од најтоплите; сепак, 2015 година далеку ќе ги надмине рекордите од претходната година. Толку многу што веќе е ставен зад 2003 година.

Поради зголемувањето на температурите, феноменот „Ел Нињо“ е сè повеќе непредвидлив, така повеќе од веројатно е дека во 2016 година последиците ќе бидат уште поголеми.

Seeе видиме како е претставена годината.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.