Климатските промени имаат поголемо влијание отколку што се сметаше на животните

Горила

Тековните климатски промени се предизвик за сите живи суштества. Додека има некои видови кои ќе имаат корист, многу повеќе ќе исчезнат, оставајќи длабока празнина во екосистемот во кој живеат во моментов.

Според новата студија копродуцирана од Универзитетот во Квинсленд (Австралија) и објавена во научното списание „Природни климатски промени“, климатските промени имаат поголемо влијание отколку што се сметаше на животните.

Некои од животните кои можеби не го гледаат сонцето како изгрева на краток или среден рок се примати и слонови. Иронично, една од нивните стратегии за преживување што им служеше до ден-денес е нивниот главен проблем. И, тоа е дека грижата за едно или две деца имаше свои предности во природната средина, бидејќи на сите им беше полесно да достигнат зрелост.

Сепак, Во свет каде промените се случуваат многу брзо, само оние со големи потомци ќе имаат големи шанси да преживеат.

Слон

Истражувачите, кои тврдат дека влијанието што го имало врз овие животни е потценето, користеле податоци од 136 студии на 120 видови цицачи и 569 птици. Анализирање на демографските кривини, стапките на репродукција, географските области и климатските еволуции на видовите што се сметаат загрозени од Меѓународната унија за зачувување на природата (IUCN) Тие успеаја да откријат дека од 873 видови цицачи на списокот, 414 имаат потешкотии да се прилагодат на климатските промени; во однос на птиците, процентот е 23,4% (298 видови).

Климатските промени, влошени од луѓето, можат да доведат до истребување на многу животни ширум светот. Иако се очекува глобалната просечна температура да остане под 2ºC во споредба со Индустриската револуција, за научниците да се постигне овој објект ќе биде многу тешко.

Можете да ја прочитате студијата овде (на англиски).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.