Климатските промени ја носат пролетта на ластовиците

видовите го менуваат својот ритам поради климатските промени

Климатските промени влијаат синхронијата на многу видови во екосистемите. Поради промените во глобалните просечни температури, многу видови преселници ги менуваат своите патишта и ритам.

Ова се случува во случај на обична ластовичка, која секој пат пристигнува порано во пролетта на Пиринејскиот полуостров. Како што се зголемуваат ефектите од климатските промени и се зголемуваат глобалните температури, ластовиците пристигнуваат порано во Шпанија на нивниот миграциски пат.

Записи за ластовичката штала

ластовиците доаѓаат порано во Шпанија поради климатските промени

Од средината на минатиот век, се забележува тренд на зголемување кај ластовиците. И тоа е дека секој пат кога тие пристигнуваат порано во Шпанија во пролет, за време на нивниот миграциски пат. Дојдоа во Шпанија до еден месец отколку вообичаено, или што треба да направат.

Од суштинско значење е да се добијат податоци за активностите на ластовичката за штала со цел да се извлечат заклучоци. Програма за оптимизација / птици и клима на BirdLife Тие се одговорни за акумулирање на годишните податоци за пристигнување на ластовиците низ годините, за да можат подоцна да ги споредат и да го генерираат тој тренд. Оваа активност се состои од евидентирање на првите датуми на кои се појавуваат различните фенолошки појави, како што се миграција на птици, цветни бадеми, почеток на размножување или појава на првите инсекти. Ова се некои од факторите кои претставуваат почеток на пролетта.

Видовите птици преселници го преминуваат Гибралтарскиот теснец кога ќе видат поволни услови

Видовите птици преселници го преминуваат Гибралтарскиот теснец кога ќе видат поволни услови

Целата оваа активност е можна само доколку граѓани од сите агли на земјата соработуваат забележувајќи ја активноста или давајќи информации за ластовиците. Од почетокот на оваа работа, повеќе од илјада волонтери дадоа придонес повеќе од 100.000 записи за активноста на ластовичката.

Блас Молина работи во областа за набудување на SEO / BirdLife и објасни дека:

„Појавата на првата ластовичка во нашиот град или град, датумот на враќање на штркот во своето гнездо, наб obserудувањето на првите свилаци кои го красат урбаното небо или првото сослушување на песната на славејот во шуми и речни брегови, се некои од записите што се прават на овие датуми. Но, неговата важност лежи во текот на времето, а тоа е како може да се процени варијацијата на миграционите обрасци кај некои видови или дали климатските промени влијаат врз нив "

Односот помеѓу времето и птиците

црната птица го прави своето додворување во градовите

Очигледно е дека климата е фактор што го одредува миграцијата и однесувањето на птиците. Климатските услови се оние што одлучуваат за пристигнување и заминување на птиците, одложување или напредување на цветни или вриења на инсектите. Во однос на миграцијата на птиците, од витално значење е да се земат предвид преовладувачките метеоролошки услови во областа на премин на птици, како што е протокот на Гибралтар.

Во овој момент, каде што западните ветрови можат да предизвикаат поголемо задоцнување при пристигнувањето на миграторните видови, доколку дуваат силно. Ластовиците тие претпочитаат да чекаат да го преминат теснецот ако видат дека условите тие не се толку поволни. Оваа ситуација во која ластовиците претпочитаат да чекаат да се подобри состојбата се одвива од минатата недела, во која дождливото и ветровито невреме во Алборанското Море предизвика ластовиците да се собираат на африканските брегови чекајќи дека состојбата се подобрува.

Пролетта доаѓа рано за птиците

дивиот гулаб го подготвува гнездото кога ќе пристигне пролетта

Во овој момент од годината, цветањето на бадемово дрво веќе е регистрирано на југ и голем дел од центарот на полуостровот, што носи со себе доаѓање на првите птици преселници, како што се обичната ластовичка, заедничката рамнина, европскиот криллум или црниот змеј, кој започнува со експанзија кон север, додека други го напуштаат Пиринејскиот полуостров кон повеќе северни географски широчини, како што е обичниот кран или обичната гуска.

Во урбаните области, некои видови ја започнуваат својата репродуктивна активност, започнувајќи со изградба на гнезда, додворување на видови како што е црната птица, итн. Климатските промени предизвикуваат видовите да ги менуваат своите „распореди“ и нивните активности. Понатаму, овие фенолошки активности се понапредни во градовите отколку во природата, бидејќи тие дејствуваат како острови на топлина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.