Климатските промени го менуваат пристигнувањето во Шпанија на »ретки птици»

Примерок Bucephala clangula

Клунгула од Буцефала (Оскулиран порон)

Сите животни секогаш го бараат најдоброто место за да се заштитат од студ или топлина. Многумина од нив поминуваат некоја сезона многу далеку од нивното природно живеалиште, но како што се зголемува просечната глобална температура, нивното однесување се менува, како што се случува со „ретките птици“ што пристигнуваат во Шпанија.

Според последниот извештај на Комитетот за реткости за SEO / BirdLife, објавен во научното списание „Ардеола“, циркумполарните видови се сè поретки, додека африканските, напротив, се почести.

За SEO / BirdLife, оваа промена што ја доживеале северните птици е поврзана со поблага арктичка зима, и оној што почнува да се гледа кај јужните видови со прогресивното затоплување на Атлантскиот океан. Така, на пример, портокаловата сијалица (Pycnonotus barbatus), од африканска дистрибуција, се наоѓа во Тарифа, каде што започна да се репродуцира, и црвеноногиот чистач (Сула сула), морска птица со потекло од Карибите, започна да пристигнува во овој дел на светот.

Податоците откриени со извештајот, кои одговараат на видовите видени во 2015 година, се „значајни и загрижувачки“ и овозможуваат да се извлечат заклучоци за влијанието што климатските промени го имаат врз животната средина и особено врз птици.

Примерок од Pycnonotus barbatus

Pycnonotus barbatus (Портокалова булбул)

Птиците се животни кои, како и останатите, доколку се подобрат условите на нивното живеалиште, тие одлучуваат да останат. И дали е тоа, енергетската економија е основна кај живите суштества. Поради оваа причина, списокот на ретки видови птици SEO / BirdLife веројатно ќе се зголеми како што одминуваат годините и температурите продолжуваат да растат, освен ако, се разбира, не се преземат навистина ефективни мерки за ограничување на климатските промени.

Ако сакате да го прочитате извештајот, можете Кликни тука.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.