Климатските промени ги уништуваат коралните гребени во Јапонија

избелено со корали

На корални гребени тие се екосистеми многу чувствителни на промените во животната средина. Варијацијата на соленоста, концентрацијата на загадувачи или зголемувањето на температурите можат да влијаат на заедницата на коралите. Климатска промена Влијае на коралните гребени поради зголемувањето на два степени на просечните температури на водите од областа каде што се наоѓаат.

Останатите корали се во опасност да исчезнат доколку овие услови продолжат да постојат. Коралот се наоѓа покрај островот Ишигаки во архипелагот Окинава и е прогласен за природен резерват. Тоа има повеќе од 70 видови корали и се смета за еден од најстарите и најголемите гребени на целата северна хемисфера.

Белење на корални гребени кога условите во околината не се поволни и тие умираат. 97% од коралите кои го сочинуваат овој гребен се обелени и 56% починале. Бидејќи просечните температури на водата се зголемуваат предизвикани од климатските промени и глобалното затоплување, коралниот гребен не може да се прилагоди на таквите промени и да умре. Со коралите, целата фауна е поврзана со нив и кои зависат од живеење на коралите.

Она што предизвика зголемување на температурата на околните води за два степени е метеоролошкиот феномен познат како Момчето. Ел Нињо ги зголемува температурите на морските површински води и придонесе за белење на коралите. Белење се јавува и кога коралите се соочуваат со екстремни промени во хранливите материи и светлината.

Фактот дека коралите почнуваат да умираат го ризикува изобилството на видови риби кои зависат од гребени за храна и скривалишта. Ако емисиите на стакленички гасови продолжат со стапката денес, рибните резерви може да се намалат помеѓу 10 и 30% до 2050 година според податоците на IUCN.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.