Климатските промени влијаат на медитеранските зимзелени шуми

четинари

Различните видови на ефекти што ги предизвикува климатска промена Тие ги прават многу екосистеми поранливи и почнуваат да се деградираат, како што е оној на четинарите.

Меѓу ефектите кои се најзабележителни се зголемувањето на времетраењето и зачестеноста на суши, поплави и сл. Зголемените температури и подолгото траење на сушите се закануваат на некои ибериски зимзелени шуми.

Истражување за приврзаноста на четинарите

Ова истражување за влијанието на сушите врз иглолисните шуми е спроведено од страна на Универзитетот Пабло де Олавид (УПО), Севилја, Пиринејскиот институт за екологија (CSIC) и Универзитетот во Барселона. Со цел да се заврши истражувањето, оваа работа ја имаше соработката на универзитетите Комплутензе во Мадрид и Колумбија (САД) и Швајцарскиот федерален институт за истражување на шуми, снег и пејзаж (WSL). Понатаму, делото е објавено во списанието Global Change Biology.

Водачот на работата е Раул Санчез Салгуеро, постдокторски истражувач на УПО и IPE-CSIC. Студијата се фокусираше на ризикот што најмногу им се заканува на шумите на југ. Зголемувањето на температурите предизвикани од климатските промени и подолгото траење и фреквенцијата на суши им се закануваат на видовите како што се борскиот борPinus sylvestris), ела (Abies alba) и црн бор (Pinus uncinata).

Бор бор

Бор бор

Со цел да се предвидат влијанијата и промените што се јавуваат кај овие видови, работевме со математички модели засновани врз влијанието на климата врз дебелината на годишните прстени за раст проучени од дендрохронологијата.

Медитеранските шуми се поранливи

Преку проучување на овие прстени за раст е можно да се оцени ранливоста на шумите над широки климатски и биогеографски градиенти. Со цел да се процени ранливоста на дрвјата, земена е во предвид адаптацијата што е забележана кај шумите кон климатските промени забележани во текот на втората половина на XNUMX век. Потоа, тие ја проектираа временската еволуција на растот на овие шуми под различни климатски трендови, добиени врз основа на социо-економски сценарија кои проценуваат емисии на стакленички гасови во текот на XNUMX-от век.

абиес алба

Abies alba

Истражувачите заклучиле дека медитеранските шуми се прилично ранливи на влијанието на климатските промени, особено на сушите. Иако одговорите на овие екосистеми имаат големи нивоа на несигурност пред климатските сценарија што се предвидуваа за во иднина доколку вака продолжат условите за емисија на стакленички гасови.

Во овие екосистеми има видови кои имаат нешто повеќе од прилагодливост и пластичност на промените на температурата и отпорноста на суши.

„Проценката и дефинирањето на лесно препознатливите прагови на ранливост на климатските промени е од суштинско значење за да се утврдат мерките за управување со шумите што можат да ги спречат овие ефекти, особено во најсушните граници на дистрибуција, како и да ги идентификува популациите кои се потолерантни на климатските промени кои служат за воспоставете мерки за зачувување “, посочија Раул Санчез-Салгуеро и Хуан Линарес.

Студија за јаглерод

Од суштинско значење е да се оцени промени во јаглеродните циклуси кај видовите медитерански екосистемибидејќи шумите вклучуваат големи количини на јаглерод диоксид во фотосинтезата. Овој CO2 се чува со децении во дрво и се ослободува кога се сечат дрвја.

црн бор

Црн бор

Покрај тоа, уште еден фактор што треба да се земе предвид е дека, иако дрвјата не се сечат за вадење дрва, мора да се земе предвид дека ако овие дрвја не ги преживеат ефектите од климатските промени, тие исто така ќе акумулираниот јаглерод се ослободува назад во атмосферата.

Авторите заклучуваат дека глобалното зголемување на температурите и сушните периоди ќе го намали растот и ќе ја скрати оптималната сезона на растење во текот на втората половина на XNUMX век, што може да предизвика појава на распаѓање и да ги зголеми стапките на смртност на дрвјата.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.