Климатските промени влијаат на преживувањето на птиците преселници

климатски промени и миграција

Климатските промени прават промени моделите на миграција на многу птици преселници. Промени во температурите на екосистемите, напредок во сезоните итн. Тие предизвикуваат птиците да ги менуваат своите движења.

Овие миграциски промени засновани на напредување, одложување или времетраење може да имаат сериозни последици за преживувањето на одредени видови. Зошто се случува ова?

Промени во моделите на миграција

гнездење на птици преселници

Климатските промени ја носат пролетта напред во многу делови на светот. Затоа птиците го прават своето миграторно патување неколку недели порано, бидејќи сметаат дека температурите се веќе попријатни за да можат да живеат и да ги започнат своите периоди на репродукција.

Извршена е студија која ги анализира промените во миграционите обрасци на птиците и како тие можат да влијаат на нивниот опстанок. Студијата покажува дека 15% од скоро 1.800 видови птици преселници во светот се во опасност од истребување. Најочигледни причини се: нелегален лов, губење живеалишта и ефектите од климатските промени.

Мораме да имаме предвид дека модификациите што ги прават луѓето во природна средина ги загрозуваат и уништуваат живеалиштата на овие видови птици преселници. Птиците преселници треба да патуваат за да најдат соодветни места за нивно размножување и потрага по храна.

Низ целиот свет има 10.000 видови птици, а меѓу нив 1.800 се оние кои треба да патуваат и затоа мигрираат. Овие податоци се наменети за поттикнување на едукација и јавна свест за потребата од заштита на овие птици и нивните живеалишта.

Птици преселници и климатски промени

птици преселници

Како што споменав претходно, климатските промени предизвикуваат покачување на температурите и напредување на сезоните. Затоа принуди многу видови птици да ја сменат својата миграторна фенологија. Исто така, ги принуди да ги сменат местата за размножување, другите видови да го менуваат времето на зимата и другите да ги скратат периодите на миграција. На крајот на краиштата, овие промени ставаат опстанокот на многу видови преселници е во опасност.

Иако негативните ефекти од промената во однесувањето на птиците не се целосно јасни, последиците се јасни. Многу пати овие промени значат дека птиците не го поврзуваат својот животен циклус со храната што им е потребна за консумирање. Ова може да предизвика проблеми кога станува збор за подобар или полош репродуктивен успех.

Оваа состојба станува посериозна и има повеќе негативни последици кај птиците што се помали, како што се ластовиците, што им го скратува периодот на миграција. Ова скратување се должи на поблага клима и климатските промени влијаат на целиот биолошки ланец на птици, бидејќи птиците грабливки кои се хранат со птици исто така се принудени да ги менуваат своите лови.

Промени во миграцијата и одржливиот развој

климатски промени и птици преселници

За да се промовира одржлив развој и добра конзервација и на птиците преселници и на немигрантите, се прави обид да се промовира свеста што им помага на односите помеѓу човечките суштества и природата, така што птиците ќе бидат добро зачувани бидејќи ние ја делиме истата планета и имаме истите ограничени ресурси. Исто така, се обидува да привлече внимание на потребата од одржливо управување со природните ресурси. за доброто на птиците и иднината на човештвото.

Мораме да имаме предвид дека миграцијата за птиците е многу опасно патување и дека ги изложува животните кои го прават тоа пред мноштво закани. Многу од тие закани тие се предизвикани од човечки активности. Затоа е потребен голем напор од страна на владите, невладините организации и секој што е заинтересиран за зачувување на птиците за да се обезбедат миграторните патишта на птиците. На овој начин тие ќе имаат минимално влијание врз патувањето и можеме да обезбедиме нивно преживување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.