Климатските промени влијаат на бремените жени

Бремена жена Последиците од глобалното затоплување влијаат на целото човештво, а исто така и на оние луѓе кои сакаат да имаат деца. Навистина, климатските промени влијаат на бремените жени, кои имаат предвремено породување со последователен ризик за бебето.

Во земји како Никарагва или Карибите, климатските експерти од Светска банка потврдуваат дека температурата ќе се зголеми во просек за 4 степени, што ќе значи дека ќе има повеќе суши и до 80% повеќе тропски циклони, во исто време кога ќе видиме како глечерите постепено ќе исчезнат.

Неодамнешна студија со наслов »Временски шокови и здравје при раѓање во Колумбија» откри дека здравјето на оваа група ќе биде многу погодено. Колку подолго трае топлотен бран, толку е поголема веројатноста раѓањето да биде предвремено. Иако во моментот ефектите не се многу силни, бидејќи веројатноста за природно породување е намалена само за 0 процентни поени и за 5 поени дека бебето е родено здраво, студијата вели дека доколку температурите продолжат нагоре, ќе има повеќе топлотни бранови и, најверојатно, ќе се зголемат и здравствените ризици и за мајката и за нејзиното дете.

За да имате здрави потомци, важно е да бидете во можност да се соочите со климатските промени, а тоа подразбира да имате приход за да преживеете. Исто така, мора да зборуваме за емоционалното здравје на бремените жени, бидејќи ако имаат стрес или депресија, фетусот ќе го согледа. Всушност, едно истражување спроведено во Кенија го покажа тоа пад од 1 милиметар годишно кај врнежите го зголемува хормонот на стресот за 0% -кортизолот-. Ако нивото на стрес остане високо неколку дена или недели, веројатноста за развој на болести ќе се зголеми.

Со цел да се заштити здравјето на мајките и децата, треба да им се помогне и на едните и на другите зголемување на инвестициите во јавното здравство да може да ја контролира бременоста, како олеснување на пристапот до храна особено на семејствата со малку ресурси.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.