Климатските бегалци ќе бидат милиони во 2050 година

Група бегалци

Климатските промени се предизвик со кој сите ќе мора да се соочиме. Но, не сите ќе го имаат тоа лесно. Во земјите во развој, најпогодените, ќе имаат толку многу тешкотии што единственото решение за да можат да останат живи ќе биде емигрирање на она што е твој дом засекогаш.

Бидејќи нивоата на јаглерод диоксид и други гасови како метан се зголемуваат повеќе отколку што треба, температурата се зголемува и сончевите зраци оставаат многу агли на светот со малку вода. Во оваа ситуација, многу милиони луѓе ќе бидат принудени да станат климатски бегалци.

Пред две години, во 2014 година, Центар за следење на внатрешното раселување, од норвешкиот совет за бегалци се проценува на 19,3 милиони луѓе кои ги напуштиле своите домови поради природни катастрофи, како што се урагани или суши. Луѓе кои оделе во други земји во потрага по побезбедно место, како Стариот континент.

Сирија, во текот на 2006 и 2011 година, доживеа една од најлошите суши во поновата историја, што предизвика смрт на голем дел од добитокот и раселување на два милиони човечки суштества во градовите. Оваа ситуација предизвика протести кои беа насилно потиснати, така што Сиријците во моментов ја напуштаат својата земја.

Бегалци

За годината 2050, како што споменавме на блоготБлискиот исток ќе биде многу, многу жешко во текот на летото. Температурата во текот на ноќта ќе биде 30 ° C, а во текот на денот 46 ° C, што може да биде 50 ° C на крајот на векот.

Водата, најскапоцената стока, ќе стане причина за војна во иднина. Во Африка веќе го гледаме: секоја година милиони луѓе умираат од недостаток на вода за пиење.

До каде друго ќе одиме?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.