Климатскиот сојуз предлага нов закон против климатските промени

Климатска алијанса

Климатските промени стануваат сè понагласени и итно е да се започне со донесување закони за да се ублажат нејзините ефекти. Климатска алијанса Таа има за цел да ги запре ефектите од климатските промени и, имајќи го предвид предложениот нов закон, потребно е социјалното учество да биде основно.

Закон за климатски промени и енергетска транзиција Тој обединува повеќе од 400 субјекти на граѓанското општество и денес претстави предлог содржина за идниот стандард што треба да се одобри.

Предлог-законот има прилично амбициозна цел на моќ намалување на емисиите на стакленички гасови и забрзување на процесот на енергетска транзиција, од фосилни горива до обновливи енергии и други енергии со помалку загадување. Намената е овие промени да бидат извршени на „фер“ начин со најранливите и најсиромашни земји и сектори на население, така што секој може да ја има и да се прилагоди на оваа нова можност да придонесе во борбата против климатските промени

Предлог-законот исто така ги поддржува сите оние мерки што ги споделуваат и се за кои се залагаат климатска правда и со сите политики за одржлив развој. Меѓу активностите што треба да се спроведат, се прави обид да се ограничи проширувањето на станбени и деловни области, така што промовирањето на сообраќајот, а со тоа и на загадувачките емисии во атмосферата е ограничено.

Од друга страна, намената е да се дизајнира план за ублажување на климатските промени за земјоделскиот сектор, кој вклучува активности како што е органското земјоделство. Планот, исто така, го разгледува намалувањето на бројот на сектори со бесплатно доделување права за емисија за зајакнување индустриска декарбонизација, воведување евровигнета или нов данок на ЕУ за сообраќај на патната мрежа и преориентирање на сегашните стимулации за биогорива на првата генерација во прилог на втората и третата, меѓу другите идеи.

Конечно, императив е да може да се донесе закон што предвидува потребната правна и финансиска рамка За да се одржат сите овие одлуки стабилни со текот на времето, бидејќи е потребно да се одржи рамнотежата помеѓу еколошките, социјалните, политичките, економските и моралните одлуки.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.