Заедницата #PorElClima додава повеќе од 700 субјекти за спречување на климатските промени

Слика - слика од екранот

Најдобар начин да се спречи влошувањето на сегашната состојба е со преземање активности. Сè уште има многу луѓе кои сметаат дека моменталните климатски промени не се ништо повеќе од димна завеса што спречува фокусирање на други прашања за кои сметаат дека се поважни, но реалноста е дека податоците се таму, достапни за сите, а тие податоци покажуваат дека глобалната просечна температура се зголемува од индустриската револуција.

Затоа, Повеќе од 700 субјекти веќе се приклучија на заедницата #PorElClima. Заедница која се појави на крајот на минатата година со единствена цел да создаде свест и да ја натера Шпанија да ги намали емисиите на стакленички гасови за најмалку 26%.

Секој од нас може да направи многу работи за да придонесе во борбата против климатските промени. Дејства едноставно како исклучување на светлото секогаш кога ќе видиме добро без него, не користиме толку многу возила за движење или рециклираме сè што можеме, се само некои од предлозите на заедницата # Поради времето. Но, има повеќе од 150 поделени во шест области: потрошувачка, инвестиции, јаглероден отпечаток, мобилност и управување и спречување на отпад. Ако мислите на една, можете да ја додадете за да можат другите да ја спроведат.

Покрај тоа, можете да го споделите преку социјални мрежи, помагајќи на тој начин да создадете свест кај вашите пријатели или следбеници. Колку повеќе сме, толку полесно ќе биде за Шпанија да ги намали емисиите на стакленички гасови.

Слика - слика од екранот

Оваа иницијатива е промовирана од Шпанската канцеларија за климатски промени (OECC), Фондацијата за биодиверзитет на Министерството за земјоделство и риболов, храна и животна средина (Мапама), шпанска група за зелен раст, шпанска мрежа на глобалниот договор на Обединетите нации, Црвен крст, SeoBirdLife , WWF и Фондација за екологија и развој (ЕКОДЕС).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.