Климатологија

Сигурно некогаш сте ја мешале метеорологијата со климатологија. Климата е нешто што ги засега сите, бидејќи е тоа што одредува како живеат луѓето. Традиција, култура, начини на живот, флора, фауна, вегетација, земјоделство итн. Сè е условено од климата на одредена област. Со цел да ги проучиме променливите што влијаат на климата на одредена област, ја имаме науката наречена климатологија. Станува збор за науката што ја проучува климата и сите нејзини варијации со текот на времето.

Во оваа статија ќе разговараме за сè што е поврзано со временските услови.

Што е климатологија

Формирање на облак

Тоа е наука насочена кон познавање на ефектите, функционирањето и последиците од постоењето на климата во одреден регион. На пример, со цел да се знае како различните метеоролошки и климатолошки променливи влијаат на Шпанија, потребно е да се проучат податоците од многу подолг запис. Параметрите и променливите на климатологијата се исти како и метеорологијата, но се изучуваат на долг рок.

На крајот на краиштата, климата на една област не е ништо повеќе од збир на целата метеорологија со текот на времето. Збир на метеоролошки појави што ги карактеризираат вообичаените услови се оние што ја сочинуваат климата во долгорочна студија. За подобро разбирање: да речеме дека вредностите на врнежите и температурата на една област се бележат постојано со години и години. Евидентно е дека не врне секогаш исти или ги прави истите температури. Сепак, вистина е дека овие вредности се во нивниот опсег што ги одредува карактеристиките на климата во која се наоѓаме.

Лесен пример е климата на Шпанија. Уживаме во благи температури во зима и високи температури во лето. Просечни годишни врнежи од 650 мм. Дали тоа значи дека секогаш врне исто? Не. Вредностите се скоро секогаш околу тие просечни годишни врнежи. Годините со повеќе дождови ќе бидат над, а годините со поголема суша ќе бидат подолу.

Ова се менува на глобално ниво со таканаречените климатски промени. Овие предизвикуваат ефекти во атмосферата како резултат на зголемувањето на ефектот на стаклена градина што предизвикува промена во променливите што ја сочинуваат климата ширум светот.

клучните карактеристики

Метеоролошка станица

Кога сте во град, регион, рид, итн. Ние наоѓаме клима различна од климата на целата област, таа е позната како топоклима. Нормално, се карактеризира со поголемо влијание на локално ниво од остатокот од географските фактори. Позната е како микроклима која нема пониски поделби и онаа што можеме да ја најдеме во соба, под дрво или на агол од улица. Овие дефиниции ги одредуваат карактеристиките на биоклиматската архитектура.

Климата може да биде редовна во многу долги периоди и во голема мера ја одредува еволуцијата на географскиот циклус на еден регион. Ова дозволува дека одредени видови на вегетација и видови на почва се развиваат во зависност од климатските карактеристики. Во геолошки периоди, климата се менува и природно. Времињата се менуваат и истата клима може да се промени во некоја област. На пример, за време на ледена доба, климата на одредена област варира во целост.

Мора да забележите промени во температурата, атмосферскиот притисок, ветровите, влажноста и врнежите. Овие променливи се познати како временски елементи. Овие податоци се собрани во метеоролошки станици. Можеме да ги собереме овие податоци и да подготвиме табели со просечни вредности што се пренесуваат на различните климаграми кои ни покажуваат варијанти на сите овие променливи со текот на времето.

Како да студирате климатологија

Климатологија на една област

За да ја проучуваме климатологијата, треба да разгледаме неколку методи кои служат за познавање на метеоролошките варијабли и проценка на карактеристиките:

 • Аналитичка климатологија. Тоа е наука заснована на статистичка анализа на карактеристиките што се сметаат за најзначајни за проучување на климата. На пример, утврдени се средните вредности на сите атмосферски елементи и се утврдува веројатноста дека тие можат да достигнат екстремни вредности во одредени случаи.
 • Динамична климатологија. Тоа е делот што овозможува подинамичен преглед на множеството на променливи манифестации што можеме да ги најдеме во атмосферата. На пример, преку механиката на флуиди и термодинамиката, можеме да ги објасниме манифестациите што ги забележуваме на атмосферските промени.
 • Синоптичка климатологија. Тоа е анализа на конфигурацијата на сите атмосферски елементи. Она што има за цел да го постигне е да го зголеми знаењето за атмосферата.

Климатски фактори

Климатски карактеристики

Toе ги наведеме факторите што служат за утврдување на климатските карактеристики на една област. Климатските фактори одговараат на географските карактеристики. Ајде да ги анализираме еден по еден:

 • Сончева енергија: Токму нивоата на сончево зрачење влијаат на површината.
 • Географска ширина: Тоа е растојанието до кое се наоѓа област од копнениот Екватор, северно или јужно.
 • Надморска височина и олеснување: висината над морското ниво на кое се наоѓа подрачјето што се испитува и наклонот на релјефот што го има. Планинските области не се исти со прериерните или шумските области.
 • Континенталност: Тоа е локацијата на континенталното земјиште без крајбрежје.
 • Некои фактори како што се распределбата на земјиштето, рамнините, изобилството на шумска вегетација, планините и пустините влијаат на овие климатски фактори.

Нешто што сигурно го знаете е дека температурата на воздухот е фундаментална како и климатолошки елемент. Може да се каже дека тоа е клучот и основата на сите климатски карактеристики на една област. Најважната варијабла од која се развиваат други повеќекратни фактори како што се постоење на одредена флора и фауна, предел, релјеф, итн. Оваа температура исто така го означува режимот на врнежи, циркулацијата на воздушната маса и формирањето на облак.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за климатологијата и за тоа како се изучува во науката. Покрај алатката што може да ја има.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.