Клавдиј Птоломеј

клаудиј птолемеј

Денес ќе разговараме за еден од мажите што придонесе многу информации во науката. Е за Клавдиј Птоломеј. Тој е човек кој бил грчки астроном, математичар и географ и, иако има многу малку информации за неговиот живот, овој научник преживеал до денес. Не е познато точно каде е роден, ниту на кој датум. Исто така, не е познато каде починал, но го знаеме неговиот голем придонес.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ја кажеме целата биографија и подвизи на Клаудио Птолемеј.

Биографија на Клавдиј Птоломеј

светска карта од Клавдиј Птоломеј

Иако не е познато точно каде е роден Клавдиј Птоломеј, се проценува дека се наоѓал во Египет. Целата нејзина активност е врамена помеѓу датумите на вашето прво набудување што ги направивте во 127 година н.е. Ова набудување е направено во текот на единаесеттата година од владеењето на Адријан. Од друга страна, едно од неговите последни согледувања датира од 141. година од н.е. Оваа референтна година беше 138 година н.е.

Клавдиј Птоломеј се истакнува како последен голем претставник на целата грчка астрономија. И, тоа е дека нејзината главна активност беше развиена во наб theудувачот на храмот на Серапис во Канопус. Оваа опсерваторија се наоѓала во близина на Александрија. Главното и најпознато дело на Клавдиј Птоломеј по кое стана најпознат е Математичка синтакса. Ова дело е поделено на 13 тома што беше класифицирано како големо и обемно дело. На овој начин, тој може да се разликува од другите збирки на астрономски текстови од други автори. Важноста што ја имала неговата работа може да стане релевантна за унапредувањето на науката.

Воодушевувањето што го инспирираше целото дело на Клавдиј Птоломеј воведе обичај да се повикува на тоа користејќи го грчкиот термин мегисте. Овој термин значи како одличен и максимум. Таква беше реперкусијата на делото што Калифа ал-Мамун го имаше во целост на арапски јазик преведено во 827 година. Името на ал-Магисти како што е речено превод што доаѓа од титулата Алмагест. Овој наслов е усвоен на средновековниот Запад од првиот превод на арапска верзија. Овој превод е направен во Толедо во 1175 година.

Карактеристики на делото на Клавдиј Птоломеј

астроном

Користејќи ги сите податоци собрани од претходниците, Клавдиј Птоломеј изгради светски систем кој ги претставуваше со висок степен на рецепт сите очигледни движења на сонцето, месечината и 5-те познати планети во тоа време. Тој особено ги користеше податоците собрани од Хипарх, бидејќи тие се фокусираа на ова. Тој беше во можност да ги воспостави овие движења со одреден степен на прецизност благодарение на геометриските ресурси и сложените пресметки. Основата на ова знаење се засноваше на геоцентричен систем. Во овој систем, планетата Земја е неподвижна во центарот на универзумот. Од ова, сите небесни објекти, вклучително и сонцето, месечината и остатокот од планетите, се вртат околу нашата планета.

Планетите познати во тоа време биле Меркур, Венера, Јупитер и Сатурн. Во овој систем Земјата заземала малку ексцентрична позиција во однос на центарот на сите обеми на кои се движеле остатокот од небесните тела. Овие линии на позиција беа познати како различни кругови. Единственото небесно тело што го минуваше својот кружен круг со еднообразно движење беше сонцето. Од друга страна, месечината и останатите планети се движеа низ друг круг. Овој круг беше наречен епицикл. Центарот на епициклот ротира на деферентниот и Му овозможува да му ги објасни на Клавдиј Птоломеј сите неправилности што може да се забележат во движењата на небесните тела.

Системот на Клавдиј Птоломеј

модел на универзумот

Овој систем беше во можност да обезбеди толкување на сите движења на планетата кои прилично добро се вклопуваат во принципите на аристотелиската космологија што постоеја во тоа време. Исто така, остана единствениот модел до ренесансата. За време на преродбата, имало поголема прецизност при набудување на небесните тела и имаше повеќе информации благодарение на повеќекратните астрономски набудувања. Повеќето информации во врска со астрономијата во овој период беа направени на крајот на средновековниот период. Со ова знаење, стана неопходно да се воведат десетици нови епицикли што направија сè што е поврзано со астрономијата да биде премногу комплицирано за разбирање.

Всушност, хелиоцентричниот модел изложен од Коперник Тоа беше делото што го започна исчезнувањето на целата астрономија на Клавдиј Птоломеј, бидејќи имаше поголема едноставност што се сметаше за една од главните предности.

Но, мора да се има предвид дека Клавдиј Птоломеј Тој не само што бил астроном, туку и географ. Со оглед на неговото знаење за географијата, тој беше во можност да изврши големо влијание благодарение на големите географски откритија. Во неговото дело со 8 тома повикано Географија Математички техники беа составени за цртање на различни прецизни мапи со помош на различни системи за проекција. Исто така, собира обемна колекција на неопходни и соодветни географски координати со различни места во тогаш познатиот свет.

За да ја разработи оваа работа, Клавдиј Птоломеј ја усвои проценката направена од Посидониј за обемот на Земјата. Оваа проценка беше пониска од вистинската вредност и го преувеличуваше обемот на евроазискиот континент во правец исток-запад. Оваа ситуација го алармирала Кристофер Колумбо да започне со своето патување, кое е она што ја открило Америка.

Други дела

Уште едно од делата на Клаудио Птолемеј Поделена е во 5 тома и е позната под името на Шптика. Речена работа на таа за теоријата на огледала и за рефлексија и прекршување на светлината. Овие феномени биле физички и последиците што ги имале врз нив биле земени во предвид за астрономските опсервации. Тој е заслужен и за авторството на трактат за астрологија, наречен Тетрабиблос што ги презентираше сите карактеристики и други списи и вредеше голем дел од областа што ја имаше во средниот век.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за биографијата и експлоатациите на Клаудио Птолемеј.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.