Што е кисел дожд?

Нуклеарни централи, една од причините за загадувањето на воздухот

Веќе неколку години, луѓето почнаа да зборуваат за многу необичен вид дожд. За разлика од дождот што сите го знаеме, а тоа е она што ги тера речните струи да го продолжат својот тек и да ги полнат резервите на вода што подоцна ги трошиме, постои и друг вид што предизвикува значителна штета на животната средина: кисел дожд.

Овој феномен, иако доаѓа од небото, потекнува „благодарение“ на загадувањето тука, во биосферата. Нуклеарните централи, автомобилите и пестицидите се само некои од причините Земјата како целина го губи природниот баланс.

Што е кисел дожд?

Нуклеарна централа

Тоа е една од последиците од загадувањето, поточно воздухот. Кога согорувате гориво, без оглед на тоа што е, хемикалиите од него се испуштаат во атмосферата како сиви честички што лесно може да се види. Но, не само што се ослободени, Исто така, невидливи гасови многу штетни за животот, како што се азот оксид, сулфур диоксид и сулфур триоксид.

Овие гасови, кога тие комуницираат со дождовната вода, формираат азотна киселина, сулфурна киселина и сулфурна киселина кои придружени со врнежи од дожд паѓаат на земја.

Како ја одредувате киселоста на течноста?

PH скала

За таа цел, она што е направено е дознајте ја вашата pH вредност, што укажува на концентрација на јони на водород. Варира од 0 до 14, при што 0 е најкисела, а 14 е најалкална. Може да се измери многу лесно, бидејќи денес имаме дигитални pH-мерачи и pH-ленти за продажба во аптеките. Ајде да знаеме како да ги користиме:

 • Дигитален pH-метар или pH-метар: ќе наполниме чаша со вода и ќе го воведеме мерачот. Веднаш тоа ќе го покаже неговото ниво на киселост во слики. Колку е помала вредноста, таа киселина ќе биде покисела.
 • Лепливи pH ленти: овие ленти реагираат брзо кога ќе дојдат во контакт со вода. Затоа, ако додадеме капка на нив, ќе видиме како тие ја менуваат бојата, претворајќи во зеленикава, жолта или портокалова боја. Во зависност од бојата што ја добива, тоа ќе значи дека течноста е кисела, неутрална или алкална.

Дождот е секогаш малку кисел, односно неговата pH вредност е помеѓу 5 и 6, бидејќи се меша со оксиди природно во воздухот. Проблемот настанува кога тој воздух е многу загаден: тогаш pH вредноста се спушта на 3.

За да ни даде идеја за тоа колку може да биде кисел дождот, доволно е ако земеме -или пробаме- течност од свежо исечен лимон. PH на овој цитрус е 2.3. Толку е ниско што често се користи за закиселување, односно намалување на pH вредноста на алкалните води.

Кои се последиците од киселиот дожд?

Во реки, езера, океани

Езеро во Норвешка

Ако зборуваме за последиците, овие се многу и многу негативни за многу живи суштества. Како што загадуваме, водата во реките, езерата и океаните станува кисела, загрозувајќи ги животните исто толку важни за човекот, како ракчињата, полжавите или школките. Овие, лишени од калциум, стануваат послаби „школки“ или „дупчиња“. Но, ова не е сè: срна и прсти се со поголема веројатност да се деформираат, па дури и да не се изведат.

Во почвата и на растенијата

Шума погодена од кисел дожд

Друг голем проблем што го предизвикува е закиселување на почвата. Иако е точно дека многу растенија растат во кисела почва, како и повеќето од оние што доаѓаат од Азија, има и други кои ќе имаат повеќе потешкотии да се прилагодат, како што е рогачот или бадемот, две дрвја во регионот. Медитеранот што може да расте само во варовничка почва. Киселиот дожд ќе спречи вашите корени да имаат на располагање основни хранливи материи, особено калциум. Понатаму, ќе се инфилтрираат метали што ќе го модифицираат составот на почвата (манган, жива, олово, кадмиум).

Вегетацијата ќе биде една од најпогодените. И, затоа, и ние, бидејќи не само што зависиме од нив да дишат, туку и да се хранат.

Во историските места и скулптури

Горгола погодена од кисел дожд

Киселиот дожд значително ќе влијае на оние градби и историски скулптури што луѓето ги правеле со варовник во нивното време и достигнале XNUMX-от век. Пример би биле пирамидите во Египет. Зошто? Објаснувањето е едноставно: откако киселата вода ќе дојде во контакт со каменот, таа реагира и се претвора во малтер, кој лесно се раствора.

Може ли да се стори нешто за да се избегне тоа?

Ветерници, генератори на електрична енергија од ветер

Јасно Решението е да се запре загадувањето, но тоа би било невозможно во моментот со оглед на тоа што сме 7 милијарди луѓе кои ја населуваат планетата. Затоа, поизводливо е да се бараат други извори на енергија; одлучат за обновливи извори кои се многу почисти од фосилните горива.

Други работи што може да се направат се:

 • Користете помалку автомобил и повеќе јавен превоз.
 • Заштедете енергија.
 • Обложувајте се на електрични автомобили.
 • Создадете кампањи за подигање на свеста за животната средина.
 • Развијте проекти кои служат за намалување на загадувањето.

Како што можете да видите, киселиот дожд е многу сериозен проблем кој значително ги погодува не само растенијата или животните, туку и целата планета Земја.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   искрен dijo

  Информациите ми се допаднаа, беа многу корисни, само она што сакав да го знам

  1.    Моника санчез dijo

   Мило ми е што ти служеше, Франко. Поздрав.