Влажна суптропска клима или кинеска клима

Влажна суптропска клима

Во претходните постови дававме преглед на различното видови временски услови и се појави потреба да ги објасниме некои од нив подетално чекор по чекор. Меѓу описите што ги наоѓаме медитеранската клима, океанскиотитн. Во овој пост ќе се фокусираме на објаснување на сè што е поврзано влажна суптропска клима, исто така познат како кинеско време. Тоа е клима која главно се наоѓа во сите источни области и се карактеризира со топли и влажни лета во споредба со екстремно студените зими.

Дали сакате да ги знаете сите карактеристики и важност на влажната суптропска клима? Продолжете да читате затоа што ние објаснуваме сè тука.

клучните карактеристики

кинеско време

Овој вид клима се карактеризира главно со постоење на топли и влажни лета и, напротив, екстремно студени зими. Овие клими нормално се наоѓаат во континенталните области на југоисток од скоро сите области што се наоѓаат во географски широчини помеѓу 25 и 35 степени.

Врнежите се распределуваат во текот на целата година и се константни. Што се однесува до температурите, тие обично се прилично високи лето и многу студени во зима. Типичната влажност на оваа клима се должи на фактот дека регионите каде што се јавува се под влијание на протокот на поморски воздух. Температурите се високи во потоплите месеци, достигнувајќи просечна температура од 27 степени. Дневните издигнувања се утврдени на околу 30 до 38 степени. Летните ноќи се генерално топли.

Летата се обично повеќе влажни од зимите. Поморскиот проток на кој се подложени е даден од океанските води со мала географска ширина. Тропските циклони изобилуваат во овие области, генерирајќи повеќе врнежи од дожд во топлите сезони. Ова е причината зошто врнежите се делат во текот на целата година. Нема суво лето.

Најстуденото е обично прилично благо со температури помеѓу 5 и 12 степени. Не е вообичаено да се појават зимски мразови. Врнежите во текот на зимата се должат на циклоните што се јавуваат долж поларниот фронт.

Во Северна Америка, поларниот фронт започнува со враќање кон север во текот на сезоната пролет и рана лето. Затоа, торнада поврзани со фронтална бура се повеќе во изобилство. Контрастот помеѓу тропскиот и поларниот воздух е во тоа што ги генерира сите тие бури.

Влијание на монсуните

градини во влажна суптропска клима

Влијанието на монсунот во овие области каде што имаме влажна суптропска клима или кинеска клима се должи на модификација. Тоа е дефинирана посува зима поради одвојување на воздухот што го формира сибирскиот антициклон со поларниот фронт. Циклонските патишта што постојат во овој регион се одговорни за пренасочување на овие врнежи.

Преовладуваат топли и влажни лета и многу студени зими. Во оваа клима можеме да имаме директно сонце во текот на целата година. Повеќето од влажните суптропски клими се наоѓаат во крајбрежните региони, но има некои области каде што се појавуваат во внатрешноста. На пример, во некои делови на САД и во Кина. Поради оваа причина, влажната суптропска клима е позната и како кинеска клима.

Земјоделството станува поподносливо благодарение на условите на оваа клима. Сезоната на растење трае 8 месеци и го подобрува квалитетот на земјоделските култури.

Флора и фауна

кинеска климатска вегетација

Вегетацијата во областите со оваа клима е главно составена од зимзелени дрвја кои се подготвени за услови со висока влажност и исто така слични грмушки. Постојаните дождови и топлината е она што одредува дека лисјата се трајни. Можеме да најдеме неколку видови палми и папрат растенија типични за овие суптропски области.

Пример за влажна суптропска климатска зона е реката индиска лагуна. Сместено е на брегот на Атлантикот на Флорида. Благодарение на постоењето на оваа клима, таа е биолошки разновидно место со повеќе од 2.100 видови на растенија и 2.200 животни.

Да преминеме на фауната што ја наоѓаме во оваа клима. Карактеристична топлина на овие места совршен е за создавање природни живеалишта на некои цицачи, водоземци и влекачи. Меѓу овие животни ги наоѓаме елените, американскиот крокодил и пантерот. Бидејќи крокодилите, како желките, се ладнокрвни животни, тие се загреваат од температурите на влажната суптропска клима.

Theивеалиштето кое е формирано благодарение на оваа клима гарантира дека многу видови алигатори можат добро да се камуфлираат во присутната вегетација за да го ловат својот плен. Птиците можат да најдат идеални живеалишта за гнездење и живеалишта. Тие исто така имаат големи можности за лов.

Дистрибуција и можни опасности

кинески временски бури

Оваа клима се наоѓа во многу области ширум светот. Позната е како кинеска клима бидејќи се наоѓа во големи делови на азискиот континент каде што живее голем дел од светската популација. Но, постојат и други места во светот. На пример, го наоѓаме во два региона на јужниот дел на Африка, во земји како Ангола, југоисточна Танзанија, региони на Замбија и Малави, Тет, Маника и североисток на Зимбабве.

Во други области исто така можеме да го најдеме како што се наоѓаат во висорамнините на Етиопија. Во Азија, можеме да го најдеме во источните и југоисточните региони, во јужна Азија и во западна Азија. Тука е позната како кинеска клима. Иако во помала мера, можеме да го најдеме и во Централна Европа, северна Италија и крајбрежјето на Црното Море во Бугарија.

Во однос на опасностите што може да ги предизвика овој вид клима поради нејзините карактеристики во формирање на интензивни бури. Постоењето на воздух со различна температура и судирот и контрастот меѓу нив значи дека областите каде што се наоѓа влажната суптропска клима страдаат од многу насилни бури кои предизвикуваат бројни штети и на материјалните добра и на луѓето.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за влажната суптропска клима и областите каде што може да се најде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.