Килиманџаро

Една од најпознатите планини во целата популарна култура е Килиманџаро. Тоа е троен вулкан кој е составен од 3 со вулкански. Секој се смета за врв и е познат под имињата Кибо, Мавенци и Шира. Од овие три врвови, Кибо е највисок од сите. Сместено е во Африка и е највисоката планина на целиот континент со висина од 5.895 метри надморска височина. Позната е како највисока независна планина во светот.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, формирање и ерупции на Килиманџаро.

клучните карактеристики

Килиманџаро

Низ историјата, геолозите и вулканолозите расправаа за тоа дали Килиманџаро е изумрен или заспан вулкан. Тој е категоризиран како мирен. Може да се преведе како хибернација и значи еден вид вулкан кој не еруптирал многу долго време. Сепак, тоа можеше да го стори во секое време. Тоа значи вулкан што спие. Тоа значи дека, иако не еруптирало, може да го стори тоа во секое време. Не е изумрен.

Неактивен вулкан може да продолжи да слуша гасови или да еруптира. Спротивно на тоа, изгаснат вулкан веќе нема доволно магма за да може да исфрли. Во случајот на Килиманџаро наоѓаме конусите Мавенци и Шира како два изумрени врвови. Тоа е затоа што веќе нема доволно магма за да се исфрли ерупцијата. Сепак, Килиманџаро како целина сè уште ссе смета за неактивен бидејќи врвот Кибо сè уште издишува гас.

Целиот Килиманџаро е составен од стратовулкан или композитен вулкан. Ова е еден вид вулкан формиран преку акумулација на разни текови на материјали што се зацврстувале. Овие материјали се главно пепел и пемза. Врвот Кибо е централниот рог и единствениот активен досега. Географски го лоциравме во Танзанија, лоцирана на околу 330 километри јужно од Еквадор и во близина на границата со Кенија. Оваа планина се издига над рамнина и една од нејзините падини е покриена со шуми кои прават убав контраст со сите пасишта на околните рамнини.

Бидејќи Килиманџаро има висина поголема од 5.000 метри, во текот на зимската сезона тоа е обично со снежни врвови. Тука е понуден еден од најубавите пејзажи во целиот свет. И можеме да видиме снег и савана на исто место. Оваа планина има и една од ледените плочи на врвот со огромна маса, но се намалува поради климатските промени. Килиманџаро изгуби околу 80% од целата ледена маса од 1912 година.

Формација на Килиманџаро

Оваа планина се наоѓа по должината на границата на дивергентен тип тектонска плоча. Овој тип на тектонска плоча е оној што одделува интерес и е способен да дозволи магма да се појави од подлабоките региони. Оттука и формирањето на вулканот. Поточно, Килиманџаро се наоѓаат на истокот на Африка. Оваа област е позната како фрактура каде африканската тектонска плоча постепено се одвојува во две различни плочи. Сосема е позната ширум светот благодарение на фактот дека е формирана во геолошки активна граница. Тука на овие ограничувања магмата се движи низ целата мантија на Земјата сè додека не се издигне на површината.

Формирањето на Килиманџаро се случи пред помалку од 1 милион години. Целиот овој раст престана пред приближно 300.000 години. Сè започна со ерупцијата и нејзината активност на Шира пред приближно 2.5 милиони години. Во текот на Плиоцен целата вулканска активност се одвиваше и заврши пред 1.9 милиони години. Веќе е кога пред околу 1 милион години врвовите Кибо и Мавенци започнаа да лансираат материјали од внатрешноста на земјата.

Најмногу од сè, развојот на Килиманџаро се случил во текот на Плеистоцен. Климата за ова време може да се утврди со употреба на некои методи како што се проучување на нивоата на езерата, протокот на реките, системите за дини, обемот на глечерите и проучувањето на поленот. Од кватернерен Имало 21 најголем леден век кој се чувствувал дури и во источна Африка. Траги од ладење на климата на целата оваа област може да се најдат на Килиманџаро.

Климата укажува на тоа дека сите стебла на екосистемите биле изолирани и од алпски тип со идентична флора и фауна. Тоа значи дека на почетокот екосистемот бил поширок и низок во висина. Подоцна, со развојот на врвовите, целата средина беше изменета и видот мораше да се прилагоди.

Ерупции

Вулкан Килиманџаро

Иако веќе споменавме дека Кибо е единствениот способен да може да еруптира, тој сигурно ќе даде еден ден. Еруптивната активност што се одвива на Килиманџаро Можеше да се забележи пред 2.5 милиони години од конусот Шира. Како што споменавме претходно, во моментов не е позната историска ерупција на овој вулкан. Активноста е многу намалена, само некои фумароли кои бегаат од кратерот Кибо. Како последица на овие фумароли, се случија некои одрони и свлечишта, но без многу значење.

Последната ерупција на вулканот можеби се случила пред приближно 100.000 години. Последната голема вулканска активност е забележана околу 200 години. Иако Шира и Мавенци целосно изумреле, научниците го проучуваат овој вулкан и не ја исклучуваат можноста Кибо еден ден да направи ерупција. Сепак, тоа не е вулкан со каква било опасност, така што ќе можете совршено да уживате во сите пејзажи што ги нуди. Само овде можеме да го набудуваме контрастот помеѓу снегот и саваната.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за планината Килиманџаро и сите нејзини карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.