Ценозојска ера: Сè што треба да знаете

животозоични животни

Денес ќе патуваме кон минатото. Но, не за минатото од пред неколку години или пред неколку века. Toе патуваме 66 милиони години наназад до сегашноста. И дали е тоа кенозојскиот тоа е ера што беше трета од најголемите епохи во историјата на Земјата. Тоа беше најпознатиот интервал со кој континентите ја стекнаа конфигурацијата што ја имаат денес. Се сеќаваме на тоа теорија на континентален лебдат и плочата тектоника објаснува дека континентите се движат.

Дали сакате да ги знаете сите карактеристики и настани, геолошки и биолошки, што се случиле во кенозоикот? Во овој пост ќе ви кажеме на сите

Што е кенозојскиот?

Геолошко време

Геологијата, флората и фауната на светот не се стабилни со текот на времето. Со текот на годините тие еволуираат поради вкрстување на видовите и промените во условите на животната средина. Карпите, пак, се движат заедно со континентите, создавајќи и уништувајќи со тектонските плочи.

Терминот ценозоик потекнува зборот каинозоик. Го користеше англискиот геолог Johnон Филипс да ги именува главните поделби на Фанерозојскиот Еон.

Кенозојската ера била една од најважните, бидејќи претставува момент кога исчезнале диносаурусите. Ова го означи почетокот на револуцијата кај цицачите. Покрај тоа, континентите ја добија конфигурацијата што се одржува денес и флората и фауната еволуираа. Новите услови на животната средина што ги претстави нашата планета, принудија да ја сменат целата позната панорама досега.

Animивотни присутни во кенозоикот

Animивотни присутни во кенозоикот

За време на Кенозојот, Атлантскиот океан се проширил и го формирал планинскиот венец на Атлантикот. Некои земји како Индија имаа големи тектонски шокови што резултираа во до формирање на Хималаите. Од друга страна, африканската плоча се движела во европска насока за да ги формира швајцарските Алпи. Конечно, во Северна Америка Карпестите Планини беа формирани од истите процеси.

Карпите кои беа присутни во оваа ера беа развиени на континентите и ниските рамнини, стекнувајќи повисоко ниво на цврстина. Ова се должи на високиот притисок предизвикан од длабоко погребување, хемиска дијагенеза и високи температури. Од друга страна, токму седиментните карпи преовладувале во оваа ера. Повеќе од половина од целата нафта во светот тоа е извлечено од седиментни наслаги на карпи.

Карактеристики на ерата на кенозоите

Истребување на диносаурусите

Откако оваа ера влезе со истребување на диносаурусите, имаше многу промени што се случија на планетарно ниво. Првиот беше еволуцијата и проширувањето на цицачите. Немајќи како конкуренција на диносаурусите, тие би можеле да се развиваат и диверзифицираат. Генетската размена помогна да се зголеми размножувањето и адаптацијата на цицачите во различни средини.

Во принцип, имаше проширување на фауната низ целата Земја. Тектонските плочи се во постојано движење и токму во оваа ера се прошири Атлантскиот океан. Настаните што имаа најголема важност и кои се важни денес беа:

 • Се формираа големите планински масиви на целиот свет.
 • Се појавија првите хоминиди.
 • Беа развиени поларните капачиња.
 • Човечкиот вид го направи својот изглед.

Кои периоди ги опфаќа оваа ера?

Ледена доба

Како што е опишано во геолошко време Секоја ера е составена од неколку периоди. Кенозоикот е поделен на два периоди наречени терцијарни и кватернерни. Овие се за возврат поделени во различни епохи.

Терциерен период

Унија на континентите и формирање на тековни планински масиви

Унија на континентите и формирање на тековни планински масиви

Ова е првиот период во кој формите на живот и на површината и на море се слични на денешните. Бидејќи исчезнаа диносаурусите, на планетата владееја цицачи и птици. Ова е затоа што тие немале никаков вид на конкуренција. Веќе во тоа време имало тревојади, животни на преживари, торбари, инсективатори, па дури и китови.

Како што споменавме претходно, овој период е поделен на различни периоди кои се:

 • Палеоцен. Се карактеризира со ладење на планетите со последователно формирање на поларните капаци. Суперконтинентот Пангеа на крајот се подели и континентите добија облик на денешницата. Се појавија бројни видови птици заедно со развојот на ангиоспермите. Понатаму, Гренланд се оддалечи од Северна Америка.
 • Еоцен. Во тоа време се појавија големите планински маси споменати погоре. Цицачите се развиле толку многу што станале најважните животни. Се појавија првите коњи и се родија примати. Некои цицачи, како што се китовите, прилагодени на морското опкружување.
 • Олигоцен. Ова е време кога тектонските плочи продолжија да се судираат и да го формираат Средоземното море. Беа формирани планински венци како што се Хималаите и Алпите.
 • Миоцен. Сите планински масиви беа завршени и се формираше мраз на Антарктикот. Ова предизвика општа клима на Земјата да биде постудена. Многу пасишта потекнувале од целиот свет и фауната еволуирала.
 • Плиоцен. Во тоа време, цицачите го достигнале својот врв и се шириле. Климата беше студена и сува и се појавија првите хоминиди. Видови како Австралопитецини и Хомо хабилис  и Хомо еректус, предци на Homo sapiens.

Кватернарен период

Ценозојско опкружување

Ова е најмодерниот период за кој знаеме. Поделено е на две епохи:

 • Плеистоцен. Познато е и како ледено доба бидејќи се протегало над четвртина од целата површина на Земјата. Беа покриени места каде мраз никогаш порано не постоел. До крајот на овој период многу цицачи исчезнаа.
 • Холоцен. Тоа е периодот во кој мразот исчезнува создавајќи површини на копно и ширејќи ја континенталната гребен. Климата е потопла со изобилство на флора и фауна. Луѓето се развиваат и започнуваат со лов и земјоделство.

Кенозојска клима

Птици што владеат со планетата

Ценозојот се сметаше за временски период во кој планетата се ладеше. Тоа траеше доста долго. Откако Австралија целосно се оддели од Антарктикот за време на периодот на олигоцен, климата значително се олади заради појавата на Антарктичка циркумполарна струја што произведе огромно ладење на Антарктичкиот океан.

За време на миоценот имаше затоплување како резултат на ослободување на јаглерод диоксид. По ладењето на климата, започнаа првите ледени доба.

Со оваа информација ќе дознаете повеќе за историјата на нашата планета


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хорхе dijo

  Само подвлечете дека ја сакам вашата страница. Јас бев во можност да научам многу работи што не ги знаев ...