Кватернарна фауна

Кватернарна фауна

El кватернарен период е последниот што одговара на Кенозојска ера. Тоа е периодот кој продолжува и денес и кој започна пред околу 2.5 милиони години и го опфаќа развојот на човечкото суштество. Фауната на Квартерна е проучена на многу детален начин бидејќи е полесно да се добијат информации што се понови.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за фауната на квартер.

Кватернарен период

Ова е период со доста интересна геолошка активност. Активен е како и во претходните периоди, иако се чини дека енормно забави. Движењето на континентите станува побавно, како и другите орогени процеси. Орогените процеси се предизвикани од тектонски судири на плочи. Како и да е, од она што се гледа во различните студии, во текот на кватернерот има помала орогена активност a.

Повеќето видови на растенија и животни кои припаѓаат на фауната на квартер, се развива енормно. Исто така, забележано е значително зголемување на истребувањето на видовите. Поради промените во климата и појавата на луѓето, илјадници видови исчезнаа и ние се приближуваме до шестото истребување ширум светот.

Сумирајќи, може да се каже дека тоа е мирен период од геолошка гледна точка. Преовладуваше намалувањето на температурите на животната средина, предизвикувајќи неколку глацијации. Сепак, сега живееме во меѓуглацијален период кој го знаеме како Холоцен.

Човечко и фауна на квартер

Развојот на човечкото суштество е нешто позабележително во фауната на квартер. Тука се појавија првите предци на современиот човек. Првиот дел од еволуцијата на човечкото суштество беше Австралопитех, а сегашната еволуција е Хомо сапиенс. Проучен е не само развојот на човечката логика, туку и нивните социјални вештини.

Квартернарот е забележан по тоа што изумира голема количина на видови. Ова истребување се случува на систематски начин по појавата на човечкото суштество. Таканаречената мегафауна што постоела на крајот од плеистоценот исчезнува со забрзана брзина. Специјалисти сметаат дека човечката активност е главната причина за истребување. Ова е затоа што човечкото суштество ја користи фауната за да добие придобивки како што се храна, облека, правење алат, меѓу другите.

Постојат многу научници кои биле вознемирени бидејќи ја проучувале брзината со која се одвива ова истребување и е најголема во целата историја. Со брзината на исчезнување на видовите, тие немаат време да се прилагодат на новите услови на животната средина. Покрај тоа, оваа листа на загрозени видови се повеќе се шири.

Флора и развој

Флората доживеа голема диверзификација и на ниво на водни и копнени растенија. Биодиверзитетот воопшто зависи од климата во голема мера и, благодарение на ова, животните развија одредени карактеристики за да можат да се прилагодат на одредени екосистеми.

Фосилните записи покажуваат дека има голем број термофилни растенија кои биле во можност да се прилагодат на екстремните температурни услови. Некои од нив се оние кои се прилагодуваат на многу студени температури. Квартерниот период предизвика појава на различни биоми со свои климатски карактеристики. Ова во голема мера ги одредува видовите на растенија што ќе растат во нив.

Најголем број на растенија пронајдени на планетата се ангиоспермите. Тие се оние кои имаат заштитено семе. Подоцна во квартерни, шумите и џунглите почнаа да се појавуваат, главно на ниво на тропските предели. Секој пат кога растенијата претрпеле поголема специјализација кон различните средини.

Кватернарна фауна

човечки развој на кватернарна фауна

Фауната не варираше многу од почетокот на квартенерот до денес. Theивотните кои постојат од почетокот на периодот успеале да преживеат различни варијации во животната средина. Повеќето од нив останаа до денес. Сепак, треба да се споменат некои важни аспекти.

Цицачите биле животни со најголема еволуција и развој. Бидејќи се појави група големи цицачи, таа беше наречена мегафауна. Меѓу мегафауната имаше многу познати цицачи признати како забите мамут, мегатериум и сабја. Главната карактеристика на овие животни била нивната голема големина и дека биле покриени со густо крзно. Овие беа адаптации за да може да се преживее студот.

Повеќето животни кои припаѓаат на мегафауната денес веќе изумреле. Мамутот продолжува и денес со слоновите и тигарот со сабја заби. Мегатериумот се тековните мрзливи.

Фауната на Квартерна е онаа која доживеа најмногу истребувања. За време на холоценот, исчезнувањето на животните се должи на човечкиот развој. Луѓето се одговорни за систематско истребување на голем број животни. Меѓу амблематските животни кои изумреле, меѓу другите, можеме да ги споменеме мамутите, додосите и тасманскиот волк.

Водоземците се најзагрозени бидејќи се проценува дека 30% од сите видови може да исчезнат во следните неколку години. Развојот на човечкото суштество е определувачки фактор во квартерната фауна. Тоа е местото каде што првите хоминиди еволуирале до денесl Хомо сапиенс. Зад Австралопитекус на Хомо хабилис и подоцна на Хомо еректус. Овој вид веќе ја имаше главната карактеристика да може да оди исправено на две екстремитети. Ова му овозможи да има широк преглед на целиот терен што го опкружуваше.

Тој исто така беше во можност да ја открие играта и да експериментира миграции на други континенти. Тој Хомо неандерталезин тоа беше едно од најнеобичните. Ова е затоа што неговото тело било прилагодено на ниски температури. Помогнало со помош на крзно на ловени животни и нивната облека била направена за да се заштитат од студот. Речиси сите фосили од овој вид се пронајдени на европскиот континент.

Веќе Homo sapiens Тоа е оној што ги основа општествата и обележа социјална хиерархија. Вашиот мозок е целосно развиен и може да анализира разни теми и аспекти и да се справува со други посложени ситуации. Тој исто така беше во можност да развие артикулиран јазик.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за фауната на квартер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.