Квазар: карактеристики и својства

квазар и важност

Знаеме дека универзумот е огромен и може да има бројни непознати предмети, како што се starsвездите што се однесуваат на небесно тело. Постојат и разни видови индивидуални астрономски објекти што можат да се најдат на небото. Меѓу сите овие астрономски објекти пронајдете го квазар. Тоа е астрономскиот објект што го сметаат стручни научници како една од најсјајните starsвезди што постои во универзумот. Станува збор за птиците Роџер, кој наоѓа далеку простор и успева да испушти огромна количина на енергија преку слично зрачење за да ги произведе theвездите.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за квазарот, неговите карактеристики и важност.

клучните карактеристики

квазар во универзумот

Квазари се небесни тела напојувани од супермасивни црни дупки (милијарди пати поголемо од нашето сонце). Тие блескаат толку силно што ги заслепуваа античките галаксии што ги содржеа и изненадувачки, ние започнавме да ги разбираме само пред половина век.

Научниците веруваат дека овие силни сигнали доаѓаат од галактичкото јадро, кое има повеќе од својата галаксија домаќин. Всушност, квазарите ги наоѓаме само во галаксиите со супермасивни црни дупки (дури и во сите галаксии со црни дупки). Кога небесниот материјал е премногу близок, тој формира диск за таложење што се загрева до милиони степени и испушта многу зрачење.

Магнетната средина околу црната дупка предизвикува авиони на енергија се формираат во спротивни насоки (слично на она што се случува со енергијата на пулсарот, која исто така емитира во две спротивни насоки), кои патуваат низ вселената со милиони години. Иако светлината не може да избега од црната дупка и во неа паѓаат прашина и гас, другите честички се забрзуваат скоро до брзината на светлината поради овој магнетизам.

Сега ќе се фокусираме на карактеристиките на квазарот:

 • Се храни со енергијата генерирана од насилната средба помеѓу галактичката материја
 • Расте во центарот на новата галаксија, а потоа станува многу светло небесно тело. Може дури и да открие милијарди светлосни години.
 • Неговата светлина е предизвикана од огромна црна дупка лоцирана во центарот на Млечниот пат.
 • Гасовитата материја околу неа успеа да достигне екстремно високи температури. Во него имаше многу триење и турбуленции.
 • Тие имаат високо ниво на зрачење.
 • Тие се милиони пати посветли од starsвездите.

Историја на квазарот

квазар

Мора да се вратиме во 1930-тите, кога Карл Јански (еден од пионерите на модерната радиоастрономија) откри дека статичките нарушувања на телефонските линии во Атлантикот доаѓаат, повеќе или помалку, од Млечниот пат. Во 1950-тите, астрономите веќе користеа радиотелескопи за да го скенираат небото и со своите откритија да ги споредат со сликите на небото.

Затоа, тие открија дека некои помали извори на емисии немаат еквивалентни извори на емисии во опсегот на видлива светлина. Со други зборови, тие го пронашле изворот на радио емисијата во радио сигналот, но не нашле aвезда или нешто што се чини дека ја емитува оваа енергија на небото. Астрономите ги нарекуваат овие објекти „безжични извори на енергија за опсези“ или „квазари“. По долгогодишно истражување (па дури може да биде можно да се разјасни можноста дека тие се некаков вид на емисија од туѓа цивилизација), луѓето открија дека тие се всушност честички што се забрзуваат близу до брзината на светлината.

Тоа е извор на енергија кој е одговорен за зрачење на голема количина светлина, тоа е исклучително масивна црна дупка и печка на блескав гас.

Кавазарни својства

што се квазари

Квазарот има значително црвено поместување и тие се далеку од земјата. Иако изгледаат слабо кога се гледаат преку телескоп, тие се далеку оддалечени, што ги прави најсјајните објекти во универзумот. Тие можат да ја променат својата сјајност во различни временски периоди. Некои од нив исто така можат да ја променат осветленоста во месеци, недели, денови или часови. Ширината на квазарот што се менува во временска рамка од неколку недели не може да надмине неколку светлосни недели.

Квазарот исто така има многу исти карактеристики како и активните галаксии.Радијацијата не е топлинско зрачење и е забележана преку млазници и лобуси (како радио галаксии). Квазарите може да се забележат во многу региони на електромагнетниот спектар, како на пр радиофреквенција, инфрацрвена, видлива светлина, ултравиолетови, Х-зраци, па дури и гама зраци. Повеќето од нив се најсјајни во ултравиолетовата референтна рамка во боја во близина на линијата на емисија на водород од Лиман-алфа 1216Å, но поради нивната црвена промена, забележаното светлосно место во блиската инфрацрвена боја достигнува 9000Å.

Важноста на откривањето и проучувањето на квазарот е дека научниците можат да го користат за да најдат важни информации за тоа како да се создаде првата супермасивна црна дупка и нејзината галаксија.

Каде се пронајдени?

Повеќето квазари што ги наоѓаме се од нас милијарди светлосни години. Бидејќи дури и да се движи со брзина на светлината, на овие зрачења им треба долго време да се шират. Проучувањето на овие објекти е всушност исто како да се користи временска машина, така што можеме да видиме небесни тела пред илјадници години, исто како кога светлината избегала од таму. Милиони години. Од повеќе од 2.000 познати квазари, повеќето постоеле во раните фази на нивните галаксии. Млечниот пат може да се слави во раните денови и оттогаш молчи.

Квазарите испуштаат енергија до трилион волти, надминувајќи ја целата светлина собрана од сите theвезди на Млечниот пат. Тие се најсветлите објекти во универзумот и неговата светлосна моќ е 10 до 100.000 XNUMX пати поголема од онаа на Млечниот пат. Тие не се единствените предмети со овие карактеристики, всушност тие се дел од група небесни тела наречени активни галактички јадра, кои исто така вклучуваат галаксии и небесни тела на Сајферт.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за квазарот и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.