Кафеаво џуџе

кафеаво џуџе

Меѓу theвездените објекти што можеме да ги најдеме во вселената, имаме некои што се доста мистериозни и чудни. Станува збор за кафеаво џуџе. Не е повеќе од aвезда, но се разликува од останатите од едноставна причина: не успеа да го започне процесот на нуклеарно спојување на нејзините материјали. Stвездите имаат материјал во себе што ја започнува реакцијата на нуклеарната фузија поради нејзините карактеристики. Сепак, тие се прилично лесни starsвезди што може да ги заменат во планетите познати како гиганти.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, потекло и мистерии на кафеното џуџе.

клучните карактеристики

карактеристики кафеаво џуџе

Тоа е еден вид stвездени предмети со доста мистерија околу себе. И тоа не е aвезда сама по себе, така што може многу лесно да се меша со таканаречените џиновски планети. Значи, ние дефинираме кафеаво џуџе како субстеларен објект што не е способен да произведува нуклеарни реакции како конвенционална starвезда. Нема доволно маса за да може да произведе свој непријател како што прави aвезда. Овие се главните причини зошто може лесно да се меша со планетата.

Станува збор за астрономски објект кој се наоѓа на средно место помеѓу планета и aвезда. Може да се каже дека тие се предмети што се наоѓаат во вселената и кои го заземаат ова место затоа што немаат потребна количина на маса за да можат да светат како што прави конвенционалната starвезда, иако нивната големина понекогаш е поголема од една планета. Тие не светат како конвенционална starвезда, но сјаат во инфрацрвените зраци.

Тие имаат тенденција да имаат маса помала од 0.075 од масата на сонцето или околу 75 пати поголема од масата на планетата Јупитер. Многу астрономи прават гранична линија помеѓу кафените џуџиња и планети со големина од 13 маси на Јупитер. Ова е потребната маса за да се воспостави нуклеарна фузија. И тоа е дека има способност да произведува енергија преку фузија на деутериум, што е изотоп на водород. Ова се случува во првите милиони години. Кафеното џуџе спречува понатамошно контракција на животот бидејќи јадрата се доволно густи да го издржат притисокот што го врши дегенерацијата на електроните за време на процесот на нуклеарно спојување.

Потекло на кафеавото џуџе

небесен објект

Повеќето кафени џуџиња се црвени џуџиња кои не успеале да предизвикаат нуклеарна фузија. Има способност да има планети околу себе и може да емитува светлина иако е нешто послаба. Друга карактеристика е што тие се доволно ладни за да ја задржат атмосферата исто како што прави планетата. Тоа е една од причините зошто често се меша со планети со голема големина. Температурата на површината на поголемо џуџе зависи од масата на џуџето и неговата старост. Како што споменавме претходно, кога кафеавите џуџиња се помлади, тие имаат температура до 2800K, додека се лади под elвездената температура околу 1800K.

Составен е главно од молекуларен водород и е многу студен бидејќи температурите не надминуваат 100 степени Келвин. Кога се гледа преку телескоп, може да се забележи темно, нетранспарентно место. Ова се облаци составени од суровина од која е направено кафеавото џуџе. Потеклото на кафеното џуџе доаѓа како производ што произлегува од неуспешната .вездена еволуција. И, тоа е дека кога гасен облак ќе се сруши сам по себе, тоа доведува до формирање на протоarвезда. Може да се каже дека протоarвездата е ембрион на везда. Протоarsвездите честопати успеваат да добијат доволно маса и соодветна температура за да предизвикаат нуклеарна фузија. Нуклеарната фузија се јавува со материјали што имаат кафено џуџе во нивното јадро. На овој начин, станува starвезда во главната фаза на низа.

Постојат случаи во кои кафеавите џуџиња стагнираат и не можат да добијат доволно маса за да предизвикаат водородот да започне да работи со хелиум. Се сеќаваме дека за да се случи нуклеарна фузија, не се потребни само високи температури, туку и висок притисок предизвикан од голема маса. На овој начин, температурата може да се стабилизира пред да стане starвезда.

Кафено џуџе во нашиот Сончев систем

Научниците исто така ја проучувале можноста да можат да живеат планети кои кружеле околу кафеаво џуџе. Оваа можност се изучува многу години и се сметаше дека условите за една од овие starsвезди да има планета што може да се живее е доста строга. Главната причина е тоа населената зона, така наречена од научниците, е прилично тесна. Вие не можете да населите кафеаво џуџе бидејќи ексцентричноста на орбитата треба да биде исклучително мала за да се спречи создавање на приливни сили. Овие приливни порти се одговорни за производство на неконтролиран ефект на стаклена градина што би ја направило околината тотално непогодна за живеење.

Кафено џуџе е откриено во нашиот Сончев систем на растојание од 98 светлосни години од сонцето. Откритието е направено преку веб-страница која им помага на многу луѓе да најдат небесни објекти кои се наоѓаат подалеку од орбитата на Нептун.

Куриозитети

небесен објект

Ајде да видиме некои theубопитства што ги имаат кафените џуџиња:

  • Вистинската боја на кафеави starsвезди не е кафеава. Тоа е црвеникаво портокалова боја.
  • Овие небесни објекти имаат помоќни аурори од која било аурора што е откриена и пронајдена во нашиот Сончев систем.
  • Постојат некои кафеави џуџиња кои имаат екстремно ниски температури. Некои од нив може да се допрат без да бидат изгорени бидејќи имаат температури под 100 Целзиусови степени.
  • Сепак, тие имаат доволно силна гравитација што не е дозволено да ги има таму. Во случај да се обидеме да одиме би се здробиле веднаш.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за кафеното џуџе и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.