Ливада

Јули изреки

Ние ви кажуваме кои се изреките во јули. Откријте какво ќе биде времето овој месец од годината благодарение на изреките. Не го пропуштај.

Дождлива шума

Екваторијална клима

Екваторијалната клима се карактеризира со тоа што е дом на најбујните и најнаселените шуми во светот. Внесете и ќе објасниме зошто.

Пустеризација во Шпанија

Пустеризација во Шпанија

Пустината во Шпанија е тажна реалност. Дали знаевте дека 20% од територијата е веќе пустина? Тоа е проблем на кој му треба итно решение.

Фраер на времето

Фрателот на времето

Повеќе од 100 години го предвидуваше утрешното време со неверојатна прецизност. Како работи El friar del tiempo? Ние ќе ти кажеме. Влегува.

Морски мраз

Што е ледено пакување?

Ледениот пакет е многу повеќе од замрзнатото дно на океанот. Без него, рамнотежата на овие екосистеми може да биде нарушена засекогаш. Дознајте повеќе за неа.

навивање

Ветерот Леванте и Пониенте

Добро забележете од што се состојат славните ветрови Леванте и Пониенте и нивната важност во текот на летните месеци.

uv

Кои се ултравиолетовите зраци

Не губете детали за тоа од што се состојат ултравиолетовите зраци и кој е најдобриот начин да ја заштитите кожата од овие зраци.

Терал во Малага

Што е тералот?

Дали сакате да знаете што е Терал, тој карактеристичен топол летен ветер? Внесете за да го дознаете механизмот на ветерот Катабатик.

Термометар

Топлински бран

Дали сте чуле за горештините? Ова е епизода што се однесува на најжешката сезона во годината. Откријте кое е неговото потекло и зошто се случува.

Климограф на Сао Паоло, Бразил

Тропска клима

Тропската клима е една од човековите омилени: температурите се пријатни, а пределот е секогаш зелен. Запознајте го подлабоко.

Еверест

Климата на високи планини

Високата планинска клима се карактеризира со многу студена и долга зима и ладни и кратки лета. Влезете и ќе ви кажеме зошто.

Плажа Сантандер

Јунски изреки

Ние ви кажуваме кои се јунските временски изреки. Знајте какво ќе биде времето овој месец благодарение на изреките.

Климограф на Сарагоса

Континентална клима

Ние детално објаснуваме каква е континенталната клима и како се карактеризира, еден вид клима во која сезоните се добро диференцирани.

дожд-во-Шпанија

Најрадочните градови во Шпанија

Искористувајќи го фактот дека месецот април е месец во кој врне многу дожд, не пропуштајте никакви детали за најобичните градови во Шпанија.

Јелоустоун

Супервулканите во светот

Супервулканите се многу моќни. Доколку еруптирале, би можеле да испратат неколку илјади кубни километри материја во атмосферата. Но, кои се тие?

Пчела на цвет

Пчели и глобално затоплување

Пчелите се едни од најважните инсекти што опрашуваат. А сепак, тие се изложени на сериозен ризик од истребување. Откријте зошто.

Магла во зори

Магла и магла

Објаснуваме што е магла и магла и кои се разликите меѓу нив. Кои се причините за појава на магла или магла? Пронајди 

Океан

Зошто е важен океанот?

Дали некогаш сте се запрашале зошто океанот е важен? Честопати го гледаме како идеално место за уживање во летото, но како тоа влијае на времето?

небото

Зошто е небото сино

Ако некогаш сте се запрашале зошто небото е сино, тука ќе ја откриете причината зошто ја има таа боја или ја менува својата нијанса во некои моменти.

Терен

Што е Ден на земјата,

2 февруари е многу посебен ден. Се слави Денот на земјата, традиција со келтско потекло што ќе помогне да се знае кога ќе се врати пролетта.

ВРЕМЕ

Разлика помеѓу времето и времето

Иако изгледаат два идентични концепта од метеоролошка гледна точка, постојат големи разлики кога станува збор за разговор помеѓу времето и климата. 

Пејзаж на климатски промени

Што е климатските промени?

Климатските промени имаат катастрофални последици за земјата, дали знаете кои причини и ефекти произведуваат на нашата планета и живи суштества?

Пустината Атакама

Струјата на Хумболт

Која е струјата на Хумболт? Кои се последиците за климата и за земјата? Откријте ги сите детали за овие морски струи.

Облаци од Келвин

Iousубопитните облаци Келвин-Хелмхолц

Дали сте виделе бранови на небото? Овие чудни облаци се облаците Келвин-Хелмхолц. Тие се многу curубопитни, толку многу што го инспирирале сликарот Ван Гог.

Антарктикот

Најстудените земји на планетата

Не губете детали за земјите на планетата кои страдаат и страдаат од најниски температури и во кои зимите се навистина тешки и тешки.

Womanената се штити од дождот

Најдождливо место во Шпанија

Дали некогаш сте се запрашале кое е најврнежливото место во Шпанија? Колку и да изгледа неверојатно, не е Галиција. Влезете и дознајте. Сигурно ве изненадува.

формирање на тајфун

Како се формира тајфун

Не губете детали за следниов напис, бидејќи во него јасно објаснив како потекнува тајфунот и разликите помеѓу ураганот.

Ветер

Кое е највитното место во светот?

Ние ви кажуваме кое е највитното место во светот, каде што брзината на ветерот може да биде навистина опасна: може да надмине 400 км на час.

Цирус пршлен

Цирусни облаци, curубопитни како малку

Облаците од цирус се нај curубопитни. Од деца гледаме ликови во нив, а како возрасни сакаме да продолжиме да го правиме тоа. Внесете за да дознаете какви видови има.

Алказар, Кордоба

Кој е најжешкиот град во Шпанија

Дали сакате да знаете кој е најжешкиот град во Шпанија? Внесете за да дознаете. Андалузија е многу топла заедница, но дали е навистина жешка?

формирање на орографски облак

Како се формираат орографски облаци

Обрнете големо внимание ако сакате да дознаете повеќе за оние облаци што се создаваат на врвот на планините и кои се познати како орографски облаци.

Квалитетот на водата во Европа е уште полош отколку што се очекуваше

Рамковната директива за вода и предлага на Европската унија значително подобрување на квалитетот на свежата вода до 2015 година. До денес, оваа цел е далеку од исполнета, токсичните нивоа во водните тела се уште се исклучително високи.

Антропоцен, дали човекот „заслужува“ своја геолошка епоха?

Големото влијание што човештвото го имаше врз планетата и нејзината околина предизвикувајќи истребувања, па дури и менувајќи ги природните и климатските циклуси, овозможува да се проучи додавањето на т.н. Антропоцен во глобалната геолошка скала.

Некогаш Марс, кратка приказна за неговата климатска еволуција

Од карактеристиките на Марс што може да се забележи од Земјата преку телескоп, можеме да истакнеме атмосфера со бели облаци, иако не толку обемна како на Земјата, сезонски промени многу слични на оние на Земјата, 24-часовни денови, генерација на песочни бури и постоење на ледени капачиња на половите кои растат во зима. Изгледа познато, нели?

Ветерни турбини: дали енергијата што ја произведуваат е зелена како што мислите?

Ветерните турбини или ветерниците станаа омилен зелен извор на енергија во многу земји во светот, бидејќи честопати се смета дека имаат виртуелно нула влијание врз животната средина. Некои студии покажуваат дека можеби не е толку зелено како што мислите

Капки дожд

Какви се капките дожд?

Според научниците на НАСА, капките дожд не се во форма на солза, туку наликуваат на пунџа од хамбургер.

Зимски олимписки игри. Дали е во опасност вашиот континуитет?

Само шест од градовите кои веќе ги одржуваа Зимските олимписки игри во изминатиот век, денес би биле доволно кул за да бидат домаќини на нив. Дури и за најконзервативните проценки на климата, само 11 од 19 градови кои беа домаќини на Зимските олимписки игри можеа да го сторат тоа во следните децении според истражувањето спроведено од Универзитетот во Ватерло (Канада) и Центарот за менаџери во Инсбрук (Австрија).

Геотермална енергија. Оранжерии и нивна примена во земјоделството

Геотермална енергија е онаа енергија што може да се добие со искористување на внатрешната топлина на Земјата. Оваа топлина се должи на неколку фактори, сопствената преостаната топлина, геотермалниот градиент (зголемување на температурата со длабочина) и радиогената топлина (распаѓање на радиогените изотопи), меѓу другите.

Мапа на ветерот на Земјата, хипнотичка и интерактивна мапа на времето

Нова компјутерска апликација, Earth Wind Map, видлива на Интернет и достапна за сите корисници, ни овозможува да набудуваме на визуелен, естетски убав начин и што е уште поважно, ажурирани податоци за ветровите струи што се случуваат низ низ целата планета.

Тропски врнежи од дожд на северната хемисфера, зошто е тоа поинтензивно?

Прегледувајќи ги глобалните мапи на врнежите во светот, можеме да забележиме дека повеќето тропски врнежи се случуваат на северната хемисфера. Атол Палмира, на географска ширина од 6 степени северно, носи околу 445 см дожд годишно, додека друго место, сместено на иста географска ширина јужно од екваторот, добива само 114 см.

Поголеми, подолготрајни облачни облаци поради загадувањето

Повеќето истражувачи сметаа дека загадувањето на воздухот предизвикува поголеми, подолготрајни облаци од невреме со тоа што фронтовите на бурите се подложни на воздушните струи и предизвикуваат внатрешна конвекција. Во оваа студија, тој забележал дека загадувањето, како феномен, ги прави облаците потрајни, но, на поинаков начин отколку што се сметаше порано, со намалување на големината на нивните ледени честички и намалување на вкупната големина на облакот. Оваа разлика директно влијае на начинот на кој научниците ги претставуваат облаците во климатските модели.

Места толку студени што им се чини невозможно да ги населат луѓето

Граѓаните на места како Верхојанск, Јакутск или Ојмјакон (двајцата во Русија) живеат животи многу поинакви од нашите, барем во зима. На пример, возачите во овие градови ги оставаат своите автомобили вовлечени на паркинзите долги часови додека купуваат или извршуваат работи, честопати морајќи да го загреваат маслото за подмачкување во нивните автомобили со бодтер за да го одмрзнат.

Превртена виножито

Дали превртената виножито постои?

Превртената виножито е метеоролошки феномен кој бара различни околности од вообичаеното виножито. Местото во светот каде е најчесто да се видат е Северниот пол, иако климатските промени би предизвикале да се одвиваат на повеќе умерени места.

Newу Орлеанс Катрина

Научете што да правите за време на екстремни временски настани

Федералната агенција за управување со вонредни состојби на САД им понуди низа упатства на своите граѓани за тоа како да се заштитат себе си и семејството за време на екстремни временски прилики, кои опасно се зголемуваат на бројот поради климатските промени

Cumulus humilis

Како се расфрлаат облаците?

Постојат фактори кои можат да интервенираат за да предизвикаат исчезнување на капки вода или ледени кристали од облаци, како што се загревање на воздухот, врнежи и мешање со сувиот околен воздух.

Кумулонимбус

Механизми за формирање облак

Различните видови на вертикално движење што можат да доведат до формирање на облак се: механичка турбуленција, конвекција, орографско искачување и бавно, долго искачување.

Кумулонимбус, облак од бура

Кумулонимбусот

Според СМО, Кумулонимбусот е опишан како густ и густ облак, со значителен вертикален развој, во форма на планина или огромни кули. Тоа е поврзано со бури.

Кумулус

Кумулус

Кулулусните облаци се вертикално развивачки облаци формирани главно од вертикални струи кои се поклонети од греењето на воздухот на површината на Земјата.

Стратусот

Стратусот е составен од мали капки вода иако при многу ниски температури може да се состојат од мали честички мраз.

Преглед на нимбостратус

Нимбостратус

Нимбостратус е опишан како сив, често темен облачен слој, со прекриен изглед со врнежи од дожд или снег што паѓаат повеќе или помалку континуирано од него.

Алтокумулус

Алтокумулусот

Алтокумулите се класифицираат како средни облаци. Овој вид облак е опишан како банка, тенок слој или слој облаци составен од многу разновидни форми.

Цирокумулус

Цирокумулус

Дрвјата Цирокумулус се состојат од брег, тенок слој или лист бели облаци, без сенки, составени од многу мали елементи. Тие откриваат присуство на нестабилност на нивото на кое се наоѓаат.

Цирус

Цирусот

Цирусите се вид на висок облак, обично во форма на бели нишки, составени од ледени кристали.

Замрзнување на вода

Кондензација, замрзнување и сублимација

Кога влажниот воздух се лади и поминува праг, водената пареа се кондензира на јадрата на кондензација содржани во воздухот. Други поврзани процеси се замрзнување и сублимација.

Зрачење на површината на земјата

Основниот влез на зрачење на планетата е зрачењето што го емитува Сонцето. Енергијата на овие зрачења се пренесува на Земјата во форма на електромагнетни бранови.

Синоптички мапи

Синоптичката карта е графички приказ на полето на атмосферскиот притисок. Во него претставуваме елементи како што се изобари, центри со висок и низок притисок и фронтални системи.

граничен слој

Кој е граничниот слој?

Планетарниот граничен слој е долниот дел од атмосферата каде доминира турбулентната мешавина на воздухот.

атмосфера на структура

Структура на атмосферата (I)

Атмосферата е поделена според променливите, како што се притисокот, температурата или густината, меѓу другите, и нашироко ги разликуваме хомосферата и хетеросферата

НАО ПОЗИТИВНО

Индекс НАО. Позитивни и негативни фази

Индексот НАО ги мери разликите во притисокот помеѓу Исланд и Лисабон или Гибралтар. Позитивни и негативни фази може да се појават во зависност од разликата во притисокот.

катабатски проток, функционирање

Катабатски ветер

Ветерот катабатик е вид на планински ветре, земјата лади ноќе и воздухот во контакт со таа површина се спушта од гравитацијата.

влажност помеѓу дрвјата

RH

Еден од најчесто користените термини во метеоролошките и метеоролошките извештаи е оној на релативната влажност. Иако тоа ...

електрична бура

Што е метеорологија?

Метеорологијата е научна и техничка дисциплина која е одговорна за проучување и предвидување на различните појави што се случуваат ...