Катабатски ветер

катабатски протокДенес ќе разговараме за еден вид на планински ветре што е многу честа појава на многу места во нашата земја поради нејзината планинска природа.

 

За време на чистите ноќи, воздухот се движи по падините на ридовите или планините и се спушта во долините каде продолжува да се движи кон рамнините. Овој вид проток се нарекува катабатски ветер (потекнува од грчки и значи „долу“). Се поставува во текот на ноќта кога земјата се лади со зрачење.

 

Воздухот во контакт со таа студена земја се лади и за возврат станува погуст од околниот; така гравитацијата ве принудува да се спуштите по падината на теренот и се воспоставува надолен проток на воздух. Воздухот останува во контакт со студената земја и продолжува да ја губи топлината; затоа греењето не е адијабатско (разменува топлина со медиумот) и движењето продолжува.

 

Општо земено, овој вид планински ветре е доста слаб. Меѓутоа, во одредени случаи, кога наклонот е стрмен и мазен, може да достигне значителна сила. Ова е она што се случува кога површината е покриена со снег или мраз, нешто што е многу честа појава во Антарктикот. Во случај планините да се близу до морето, планинскиот ветер може да го зајакне копнениот ветре ноќе предизвикувајќи многу силни копнени ветрови во морето.

 

катабатски ветер на Антарктикот

На крај, коментирајте дека катабатскиот ветер е еден од механизмите неопходни за феноменот на термичка инверзија, бидејќи ладниот воздух со гравитација ќе се задржи на дното на долините, температурата е нешто повисока на врвот на планините.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.