Сè што треба да знаете за карстниот релјеф

Варовнички карпести формации

Во геологијата постојат различни видови на релјеф. Релјефи кои имаат врска со неговиот состав, неговата структура или нејзиниот степен на наклонетост. Во овој случај, ќе разговараме за карст релјеф. Тоа е вид на пејзаж кој е составен од варовнички камен. Варовникот е многу посебен вид карпи бидејќи и покрај тоа што е седиментна карпа по потекло, водата и живите суштества му даваат кохерентност што го прави отпорен на различните ерозивни агенси кои напаѓаат седиментни карпи.

Во оваа статија ќе ги објасниме сите карактеристики и значење на карстниот релјеф.

клучните карактеристики

Карстско моделирање

Варовничката карпа не се распарчува, туку се раствора во вода. Затоа, тој е отпорен на многу средства за ерозија, освен дождовницата. Со текот на времето, тој се истроши и се формира решение, што е она што го формира карстниот релјеф. Овој вид релјеф се развива не само на карпите од варовник, туку и Увслови

За да дознаеме повеќе за карстниот релјеф, ќе навлеземе малку во карпата што ја сочинува. Варовникот е составен од претежно калциум карбонат. Ова е она што ја прави косата растворлива во вода е единственото нешто од што е направена карпата. Исто така, има нечистотии и нивната акумулација се нарекува тераса. Поради растворање на варовнички карпи можеме да најдеме два вида карстн релјеф: внатрешното и надворешното.

Видови карстни релјефи

Надворешен карст релјеф

Релјеф на карст

Наједноставната форма што ја има растворливата карпа од варовник е лапија. Ова се површни дупки што можат да се движат од мали дупки во големина на милиметар до неколку метри ширина. Овие плитки дупки имаат дно кое е опкружено со рабови, иако кога се појавуваат многу стрмна падина добива полинеарен изглед, како да се работи за цевки на некој орган. Ако лапиазот се развие добро, завршува формирање на депресија на земјата. Оваа депресија генерира неколку видови карстно олеснување:

  1. Доломит. Тоа е затворена депресија со кружно или елиптично дно. Може да се мери од неколку десетици метри до стотици. Дното на овој релјеф е покриено или со нечистотии што се собираат од карпите од варовник. Бидејќи водата се акумулира на дното, стапката на растворање на карпата е поголема и, според тоа, се појавува мијалник што води до пештера. Ова дно обично има облик на инка поради начинот на кој варовничката карпа постепено се раствора со текот на времето. Ако оваа формација биде близу до крајбрежјето, можно е ова дно што е формирано да е нападнато од морето. По пат на солен упад, тоа може дополнително да ја влоши карпата.
  2. Увала Овој тип на формација се јавува кога неколку дупнатини растат заедно додека не се приклучат во единствена депресија. Така се нарекува затоа што оваа спојување има алвеоларна форма.
  3. Поjе. Тоа е друг вид формација што има врска со карстниот релјеф. Тоа се случува кога надворешна депресија која има рамно дно и километарски димензии е затворена со стрмни падини. Може да се каже дека тоа е многу големо грозје. Во рамките на поле има мали карстни форми како што се ували, лапијаси и дупнатини. Бидејќи овие вдлабнатини се големи, на нив обично се развива хидрографска мрежа. Бидејќи станува збор за затворена депресија, водите не можат да течат правилно, туку имаат мијалник што дава пристап до подземна река. Областа во близина на овој мијалник е обично мочурлива област бидејќи тие обично се јавуваат кога има обилни дождови. Сè ќе зависи од големината на мијалникот и количината на врнежи.

Внатрешен карст релјеф

Тоа е друг вид карстни релјефи што формираат пештери. Потеклото на овој вид релјеф се јавува во подземните реки кои циркулираат во варовничката карпа. Оваа вода доаѓа преку мијалниците што ги споменавме погоре. Реките ги користат слабостите на карпата да минуваат низ нив и низ нив. Ако карпата се истроши со текот на водата, таа даваше форма на различни подземни патеки, можеме да видиме автентични подземни реки.

Бидејќи речната вода го раствора варовникот во внатрешноста, тој го напушта стариот тек за да продолжи по внатрешниот тек. Ова е причината зошто можеме да видиме целосно суви пештери кои биле напуштени од реките. Најелементарната форма што ја наоѓаме на водотекот во внатрешноста на пештерата е т.н. галерија. Овие неопходни галерии за престој можат да трчаат и да продолжат по други патеки. Галериите можат да бидат комплицирани и потесни или пошироки во зависност од текот на водата. Постојат места каде што водата е принудена повторно да се крене и се разгранува во различни текови. Областа каде што водата има тенденција повторно да се крене е позната како сифони.

Галериите што се напуштени од водотеците што започнуваат со друг пат имаат тенденција да одржуваат високо ниво на влажност во theидовите што циркулираат води натоварени со калциум карбонат. Овие капки вода се она што, со текот на годините, ќе го формира сталактити и сталагмити. Ако сталактит се приклучи на сталагмит, тие ќе формираат комплетна колона. За да се формира ова, треба да поминат илјадници и илјадници години. Оттука, пештерите што ги имаат овие формации се толку важни.

Во динамиката на овие галерии може да се случи сè да заврши да се сруши и исчезне. Така се формираат српови и топови. Овие се многу длабоки јами кои се опкружени со вертикални wallsидови блиску заедно со река во позадината. Областа каде што реката ја остава внатрешноста кон надворешноста се нарекува надополнување.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за карстниот релјеф.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.