Карпати планини

Карпати планини

Во други статии за кои зборувавме Апалачки планини, На карпести планини и хималаите. Тука ќе се фокусираме карпатите. Тој е најголемиот планински венец во Европа. Има површина од 162.000 квадратни километри и е полна со квалитетна вегетација и фауна. Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за овој планински венец со такво величество.

Дали сакате да дознаете повеќе за планините Карпати? Продолжете да читате.

клучните карактеристики

Пешачење во планините Карпати

Овој планински венец започнува од рид во Австрија и се протега за Словачка, северна Унгарија, југозападна Украина, југоисточна Чешка и Западна Србија. Бидејќи е поделено помеѓу толку многу земји, управувањето со неговиот природен простор, и растителниот и животинскиот свет, и различните намени мора да бидат споделени помеѓу овие земји.

Карпатите имаат мешан карактер. Се смета за продолжение на Алпите. Тие се согласуваат во карактеристичните лагуни со овие планини и се означени со начинот на генеза и структурата. Исто така, има слична сличност поради климата што ја има. Вид на време тој е одговорен за постоење на одредена флора и фауна и развој на почвата со посебни карактеристики.

На крајност, Карпатите се поврзани со планинските масиви наречени Балкан. Покрај планините, можеме да видиме пејзаж со бројни борови во повисоките земји и бројни нерамни врвови и гребени. Ова значи дека староста на овие планини е прилично скорешна, инаку врвовите би биле целосно истрошени.

Во Карпатите има некои леднички долини претставени со бразди и леднички формации, како што се морени и други длабоки сливови. Глацијалната ерозија е одговорна за модификација на теренот, како и за континуирано делување на надворешни геолошки агенси.

Половина од теренот на Карпатите се наоѓа на висина помала од 1.000 метри, така што не може да се смета за планинска голема надморска височина. Всушност, највисоките врвови се на висина што не надминува 2.700 метри. Ова е една од причините зошто нејзината густина на видови флора и фауна е толку голема.

Биодиверзитет и клима

Прекрасен пејзаж на планините Карпати

Пропорционално на целиот терен, голем дел е покриен со вегетација и фауна. Неговата топографија е составена од варовнички и вулкански региони кои се тешки, дислоцирани и непрекинати.

Биодиверзитетот е предмет на намалување на врнежите што се доживуваат со текот на годините и флуктуации на температурата. За време на историјата, имало разни глацијации кои создале уникатна вегетација. Постојат многу економски активности кои се поврзани со постоењето на единствена вегетација и фауна. Затоа, исто така, извршени се бројни студии за влијанието врз животната средина на овие екосистеми поради економски активности.

Огромното мнозинство на биодиверзитет се наоѓа во пониските делови, бидејќи овде владеењето и густината на вегетацијата се најголеми. Како што одиме во висина, количината на достапен кислород е помала, а исто така и атмосферскиот притисок. Ова ги прави дрвјата да не можат да се шират или создаваат шуми.

Во однос на климата, западниот дел има нешто поголемо влијание од Атлантикот, со прилично високи годишни врнежи, источниот дел има поголемо континентално влијание. Источниот дел има помалку врнежи и влажност бидејќи е во затворен простор. Температурните опсези се исто така поекстремни и ненадејните промени во температурата се поизразени помеѓу сезоните во годината.

Една од разликите забележани во овие планини во однос на врнежите е дека планините Татра имаат најголеми врнежи од дожд годишно (помеѓу 1700 mm) и делот на Романија најмалку (со вредности 1200 mm). Поради оваа причина, можно е да се види како врнежите се намалуваат долж градиент кој оди од северозапад кон југоисток. Делот што носи најмалку врнежи од дожд е планината Бучеги.

Човечки активности на планините Карпати

Млечен пат над карпатите

Климатските услови видени погоре се оние што ја прават вегетацијата уникатна во споредба со другите планински системи. Во карпатите нема постојани снежни појаси или глечери поради ниските височини на неговите врвови и највисоките планини. За разлика од Алпите каде ги има овие глечери.

Човечките активности имаа различни влијанија врз климата бидејќи емисиите на стакленички гасови предизвикаа затоплување во овие области. Сите алпски средини се моментално расцепкани, па ранливоста е многу поголема. Секое влијание врз животната средина е поштетно отколку ако не беа расцепкани.

Човечкото суштество со своите економски активности предизвикува еден вид мали климатски промени што веќе ги проучува и документира. Иако нема многу информации за промените во дистрибуцијата на растенијата и фауната на различни височини, тие веќе се забележуваат.

Најдовме повеќе од 82 здруженија на растенија со повеќе од 17 под-здруженија кои се оштетени од човечките постапки.

одржлив туризам

Карпати пејзажи

Зголемената побарувачка за човечки активности во овие средини ја наметнува потребата за спроведување на одржлив туризам. На овој начин ќе ги намалиме влијанијата што се формираат на Карпатите. Одржливиот туризам се смета за начин на развој на различни туристички активности со почитување на животната средина и долгорочното зачувување на природните, културните и социјалните ресурси.

Ова е начин да се искористат сите овие ресурси на балансиран и правичен начин. Ниту, пак, можеме да си дозволиме да имаме планини со такви димензии и со посебно богатство и да не можеме да уживаме во нив на одговорен начин.

Како и во сите природни аспекти на овој свет, ние треба да научиме да воведуваме заштитни вредности во општеството за да можеме да продолжиме да уживаме во природни средини скапоцени како Карпатите.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за оваа природна средина.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.