Карактеристики на сонцето

сонце и starsвезди

Theвездата што претставува центар на соларен систем а најблиску до земјата е сонцето. Благодарение на сонцето, енергијата во форма на светлина и топлина се обезбедува на нашата планета. Токму оваа везда потекнува од различните климатски услови, океанските струи и сезони во годината. Тоа е, благодарение на сонцето се дадени примарните услови што се неопходни за постоење на живот. На карактеристики на сонцето тие се уникатни и се доста интересни за правење.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме кои се карактеристиките на сонцето, неговата важност и некои curубопитства.

Потекло

соларен систем

Мора да имаме предвид дека сонцето е најважниот небесен објект за опстанок на сите живи суштества. Материјалите со кои се формирани се проценува дека започнале да се аглутираат поради дејството на гравитацијата. Силата на гравитацијата е тоа што го произведе тоа материјата се акумулираше, а температурата исто така се зголемуваше. Достигна точка кога температурата беше критична со вредности од околу еден милион степени Целзиусови. Во тоа време започна, поради високата температура и дејството на гравитацијата заедно со материјата, нуклеарна реакција, што е причина за стабилна starвезда, за која денес знаеме. Може да се каже дека центарот на сите овие нуклеарни реакции е реактор.

Општо гледано, можеме да го сметаме Сонцето како прилично типична starвезда, иако има маса, радиус и други својства што се надвор од оној што се смета за просек на вездите. Можеби токму овие карактеристики го прават единствениот систем на планети и starsвезди што го поддржува животот.

Човечкото суштество е фасцинирано од сонцето и создаде бројни начини да го проучува и покрај тоа што не може да го погледне директно. Наб Obsудувањето на сонцето се врши со помош на телескопи кои веќе долго време се наоѓаат на земјата. Во денешно време, со напредокот на технологијата, сонцето може да се проучува и благодарение на употребата на вештачки сателити. Со спектроскопија ни овозможува да го знаеме составот на сонцето. Друг начин за проучување на оваа starвезда се метеоритите. И тоа е дека овие се извор на информации бидејќи тие го одржуваат оригиналниот состав на протостеларниот облак.

Карактеристики на сонцето

карактеристики на сонцето

Некои од карактеристиките на сонцето што го прават единствена starвезда се следниве:

 • Обликот е практично сферичен. За разлика од другите starsвезди, обликот на сонцето само малку се сплеска на нејзините полови. Ова зарамнување е предизвикано од ротација. Од земјата може да се види како совршено кружен диск.
 • Нејзините најобилни елементи се водород и хелиум.
 • Ако се мери од земја, аголната големина на сонцето е околу половина степен.
 • Вкупниот радиус е приближно 700.000 109 километри и е проценет според неговата аголна големина. Неговиот вкупен дијаметар е приближно XNUMX пати поголем од оној на земјата. Сепак, сонцето се смета за мала starвезда.
 • Утврдено е дека растојанието помеѓу сонцето и земјата се смета за астрономска единица.
 • Масата на сонцето може да се измери од забрзувањето што го стекнува Земјата кога се приближува до неа.
 • Се знае дека сонцето доживува циклуси или периоди на голема активност и е поврзано со магнетизам. Тогаш се појавуваат сончеви дамки, ракети или ракети и ерупции на коронална маса.
 • Густината на сонцето е многу помала од онаа на земјата. Ова е затоа што оваа starвезда е гасовит ентитет.
 • Една од најпопуларните карактеристики на сонцето е неговата сјајност. Таа е дефинирана како количина на енергија што е способна да зрачи по единица време. Моќта на сонцето е еднаква на повеќе од десет подигнати до 23 киловати. За споредба, позната е дека сијалицата со блескаво светло зрачи со помалку од 0.1 киловат.
 • Ефективната површина на сонцето е околу 6.000 степени. Тоа е просечна температура, иако јадрото и круната се многу пожешки региони.

Класификација и структура на сонцето

сончева структура

Откако ќе ги видиме карактеристиките на сонцето, ќе видиме како е класифицирано во астрономијата. Се смета за aвезда со жолто џуџе. Овие starsвезди се во категоријата што има маса помеѓу 0.8-1.2 пати поголема од масата на Сонцето Вездите имаат одредени спектрални карактеристики во согласност со нивната сјајност, маса и температура.

За да се олесни проучувањето и познавањето на карактеристиките на сонцето, неговата структура е поделена на 6 слоја. Дистрибуиран е во многу добро диференцирани региони и започнува од внатрешноста. Поделено е на:

Сончево јадро

Во големина е околу 1/5 од сончевиот радиус. Тука се произведува целата енергија што зрачи од високите температури. Тука се достигнуваат температури од петнаесет милиони степени Целзиусови. Исто така, таквите високи притисоци го прават тоа во област што е еднаква на реактор на нуклеарна фузија. Силата на гравитацијата делува како стабилизатор на реакторот во кој се случуваат реакции помеѓу водородните јадра кои стануваат јадра на хелиум. Таа е позната како нуклеарна фузија.

Се произведуваат и некои потешки елементи, како што се јаглерод и кислород. Сите овие реакции ослободуваат енергија што патува низ внатрешноста на сонцето за да се шири низ Сончевиот систем. Се проценува дека секоја секунда сонцето трансформира пет милиони тони маса во чиста енергија.

Радиоактивна зона

Енергијата што доаѓа од јадрото патува нанадвор до механизам за зрачење. Во оваа област целата постоечка материја е во плазма состојба. Температурата тука не е висока како јадрото, но достигнува околу пет милиони келвини. Енергијата се трансформира во фотони кои се пренесуваат и реапсорбираат многу пати од честичките што ја сочинуваат плазмата.

Конвективна зона

Оваа зона е делот каде пристигнуваат фотоните од зрачната зона и температурата е приближно 2 милиони келвини. Транспортот од енергија станува со конвекција бидејќи овде материјата не е толку јонизирана. Транспортот на енергијата напојувана од конвекција се произведува со движење на вртлози на гасови на различни температури.

Фотосфера

Тоа е дел од очигледна површина на вездата и оној што секогаш го гледаме. Сонцето не е целосно цврсто, но е направено од плазма. Фотосферата можете да ја видите преку телескоп се додека имаат филтер за да не влијае на нашиот вид.

Хромосфера

Тој е најоддалечениот дел од фотосферата и е еквивалентен на нејзината атмосфера. Сјајноста тука е поцрвена и има променлива дебелина со температура што се движи помеѓу 5 и 15 илјади степени.

Корона

Тоа е слој кој има неправилна форма и се протега на неколку сончеви радија. Тој е видлив со голо око и неговата температура е околу 2 милиони келвини. Сè уште е јасно зошто температурата на овој слој е толку висока, но тие се поврзани со интензивните магнетни полиња што ги произведува сонцето.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за карактеристиките на сонцето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.